Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > SPOR > Doğa Sporunun Kalbi "Kyzikos Ultra"da Attı
Doğa Sporunun Kalbi "Kyzikos Ultra"da Attı
...
08-10-2019 08:00
SPOR
0 Yorum
772 Okunma
Haberi Yazdır

Uluslararsı doğa sporlarının kalbi bu hafta sonu Erdek'te attı. Birincisi düzenlenen "Kyzikos Ultra" etkinlikleri 4-5-6 Ekim Cuma-Cumartesi-Pazar günleri olmak üzere, üç gün süreyle Erdek’de başarılı bir organizasyonla düzenlendi. Maraton koşularına Türkiye'nin farklı bir çok ilinden gelen doğa sporcularının yanısıra, Kore, Sırbistan, Azerbaycan gibi yurt dışından katılan sporcular da vardı.   

İlk Gün 4 Ekim Cuma "Yarışma Öncesi Etkinlikler"

 

Maraton yarışlarının ilk günü olan 4 Ekim Cuma maraton yarışlarında son kayıtlar yapılırken, sporculara Kapıdağ'daki parkurlar araçlarla gezdi ve yarışmaya katılanlara makarna partisi verilerek ardından maraton malzemeleri dağıtıldı. Yine ilk gün akşamı programda olan İnanç Alankuş'un vereceği halk konseri ise hava şartları nedeniyle iptal edildi.

Maratonda 2. Gün 5 Ekim Cumartesi "Start Verildi"

4 ayrı kategoride düzenlenen Maraton yarışlarının ilk startı verildi. Sabah saat 06.30'da 85 km koşusu ve sabah 07.00'da 56 km koşusunun startının verilmesiyle başlayan maraton, yine sabah saat 09:00 ile 10:00 arasında zumba gösterisi ile devam etti. Ardından saat 10.00'da 22 km koşusunun yarış startı öncesi Erdek’in seçilmiş Belediye Başkanı Hüseyin Sarı yarış startını vermeden önce yaptığı konuşmada; "Hepiniz hoşgeldiniz. Biz tabi ki 2009'a kadar bu tür etkinliklere destek vermiş bir ilçeyiz. O tarihten bu yana yaptığımız en önemli organizasyon  Bandak ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Dünya Şampiyonası'nda yükselen bir ilçeyiz. Üniversitelerarası Dünya Şampiyonasını burada yaptık. O tarihlerde altyapımız da çok iyiydi. Geçen sürede bu önemi kaybettik. Bu sene yeniden start veriyoruz" dedi.

Sarı: "Erdek Ve Kapıdağ Muhteşem Bir Doğaya Sahip"

Sözlerine devam eden Başkan Sarı; "Kapıdağ, Anadolu'nun en güzel coğrafyalarından biridir. Tarih boyunca da bu önemini hep korumuş. Roma'dan sonra dünyanın en büyük arenası burada yapılmış. İçinde su savaşlarının yapıldığı antik bir arenaya sahip. Hemen hemen ilk olimpiyatların yapıldığı Koleyzum'la aynı ebatlarda bir arenası var. Yine aynı dönemlerde dünyanın en büyük tapınağı olan Hadrianus da burada. Eğer Artemis Tapınağı'ndan önce büyüklüğü keşfedilmiş olsaydı, şu anda dünyanın yedi harikasından biri olacaktı. Kısacası, tarihi ve doğası ile çok güzel ve değerli bir coğrafya. Ormanı sizler de göreceksiniz, insan eliyle yapay değil, doğal oluşmuş bir orman. Aslında sezon olarak yıl içerisinde güzel bir iklime sahip. Mavinin, yeşilin, sarının ve kırmızının bütün tonlarını bir arada görebileceğiniz doğaya sahip" diyerek, herkese kazasız bir yarış temennisiyle başarılar diledi ve etkinliğe destek veren sponsorlara da teşekkür etti. Ardından sporcular 22 km'lik maratonu koşmaya başladılar. Maratonun saat 14.00'de bitmesiyle beraber Cumhuriyet Meydanı'nda 22 km koşusunun kupa töreni gerçekleştirildi. Dereceye giren doğa sporcularına ödülleri verildi.

6 Ekim Pazar "Ultra Maratonda Son Gün"

Dün Kyzikos Ultra Maratonu'nun 3. ve son günüydü. Son gün programında ilk olarak, saat 09.30'da "çocuk koşusu" ve saat 10.00'da ise 5 km'lik Seyitgazi Koşusu start aldı. Maraton Koşularının tamamlanmasının ardından saat 12.00'de Cumhuriyet Meydanı'nda ödül töreni gerçekleştirildi. Dereceye alanlara ödüllerinin verilmesiyle organizasyon tamamlanmış oldu./ M.Issızlar-İ.Şahin

Etiketler :
Doğa Sporunun Kalbi "Kyzikos Ultra"da Attı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net