Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EKONOMİ > Hayvanların Kayıtsız Kesilmesi Et Fiyatlarını Yükseltebiliyor
Hayvanların Kayıtsız Kesilmesi Et Fiyatlarını Yükseltebiliyor
...
23-09-2019 10:09
EKONOMİ
0 Yorum
1045 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Kasaplar Ve Celepler Odası Başkanı Şerafettin Çıkar, Kurban Bayramı’nda Çok Sayıda Hayvanın Kayıt Altına Alınmadan Kesilmesinden Dolayı, Et Fiyatlarında Yükselme Olabileceğini Kaydetti.

Bandırma Kasaplar Ve Celepler Odası Başkanı Şerafettin Çıkar, önümüzdeki aylar için yaptığı et fiyatlarına yönelik değerlendirmelerinde, kayıt altına alınmadan kesilen hayvanlara dikkat çekti. Kurban Bayramı’nda çok sayıda hayvanın kütüğünden düşülmeden kesildiğini söyleyen Çıkar, “Hayvan adeti fazla gözüküyor, devlette yeterli sanıyor. Fakat hayvan olmadığından dolayı da fiyatlar yükseliyor,” dedi.

Çıkar, yaptığımız değerlendirmelerde şunları söyledi, “Fiyatlar arz ve talebe göre artıyor. Kurban Bayramı’ndan çıkmış olmamız ve balık sezonunun açılmasından dolayı et fiyatlarında yükselme olmaz. Yılbaşına doğru et fiyatlarında yükselme olabilir.

Fiyatlar dediğim gibi arz ve talebe göre değişiyor ancak, Türkiye’deki hayvan sayısı şu an tam olarak belli değil. Çünkü Kurban Bayramı’nda çoğu yerde resmi kesim yapılmadı. Bunu Tarım İl ve hükümette biliyor ama bayram olduğu için göz yumuluyor. Benim bildiğim Bandırma’nın civar köylerinde, kayıtlara geçmeden en az 50 büyükbaş olmak üzere yaklaşık 600 hayvan kesildi. Bu rakamı Türkiye geneline vurduğumuzda korkunç bir rakama tekabül eder. Kesilen hayvanların künyeden düşülmesi gerekir ama bu dediğimiz yerlerde yapılmadı.

Şu an Tarım İl’lerde hayvan adeti fazla gözüküyor. Durum böyle olmasa da hayvan sayısı şu an yeterli sanılıyor. Bu durumu dikkate almak lazım. Bayram olduğu için göz yumuluyor ama muhakkak kesilen her hayvanın kayıt altına alınması lazım. Bu hayvanların kütükten düşürülmesi gerekiyor. Düşülmediği sürece hayvan adeti fazla gözüküyor, devlette yeterli sanıyor. Fakat hayvan olmadığından dolayı da fiyatlar yükseliyor.” /Umut Osman Sunci

Etiketler :
Hayvanların Kayıtsız Kesilmesi Et Fiyatlarını Yükseltebiliyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net