Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM > Türkiye'ye Örnek Dayanışma
Türkiye'ye Örnek Dayanışma
...
11-09-2019 08:00
EĞİTİM
0 Yorum
386 Okunma
Haberi Yazdır

Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV)  2014'deki kazada şehit olan madencilerin çocukları için oluşturduğu Soma Umut Fonu, Okula Dönüş etkinliği düzenledi. TEV'in fondan yararlanan öğrencilerin moral ve motivasyonunu yükseltmek, geleceğe dair umutlarını yeşertmek için her yıl düzenlediği etkinlik bu kez Balıkesir Çocuk Köyü’nde gerçekleştirildi. 122 kuruluşun katkıda bulunduğu, 2 bin kişinin bireysel bağış yaptığı fondan 140 bursiyerin faydalandığı açıklandı.

Balıkesirli ünlü işadamı TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve TEV Genel Müdürü Yıldız Günay’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe Vali Ersin Yazıcı, AK Parti Balıkesir milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur, Mutlu Aydemir, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Balıkesirspor Başkanı Kadir Dağlı, bağışçılar, TEV yöneticileri ve Soma’dan gelen öğrenciler katıldı.

Öğrenciler, kurulan atölyelerde gün içerisinde farklı etkinliklere katılıp, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Çocuk Köyü’nde gönüllerince eğlendi.

“Her Şeye Rağmen Okumalarını İstiyoruz”

Yeni eğitim öğretim yılını her yıl çeşitli etkinlikler ile karşıladıklarını ve bu yıl da Balıkesir Çocuk Köyü’nün seçtiklerini belirten

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, “Çocuklar yaşadıkları zor günlere teslim olmamalarını istiyoruz, her şeye rağmen okumalarını istiyoruz” diye konuştu. Yırcalı, “ Sevgili öğrenciler 2014 yılında zor olan bir zamanda sizler için ‘Soma Umut Fonu’nu oluşturduk. Aradan 5 yıl geçti. Bu beş yılda önemli atılımlar gerçekleştirdik. Bu fona katkıda bulunan önemli bağışçılarımız var. İlkokuldan, üniversiteye kadar size destek olmak için kurulan bu özel fon ayrıcalıklı bir fondur. Bu fon sayesinde daha sağlıklı, daha sağlam ayaklar üzerinde yürüyeceksiniz” dedi.

Soma Umut Fonu İçin 5 Milyon Lira Toplandı

Umut Fonu kapsamında 5 milyon lira topladıklarını ve 5 yılda bunun 1.5 milyonunu Somalı öğrenciler için harcadıklarını açıklayan Yırcalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün TEV ailesi olarak yeni eğitim-öğretim yılına anlamlı bir etkinlikle başlıyoruz. Sizlerin destekleri ve ailelerin çabaları sonucunda öğrencilere umut ışığı olmak için buradayız. Yaşadıkları zor günlere teslim olmamak için buradayız. Nihayet hayata kaldıkları yerden devam etmeleri için buradayız. Türk Eğitim Vakfı olarak halkımızdan aldığımız destekle Soma’ya umut olmak için 5 yıl önce bu projeyle yola çıktık. Bu konuda Türkiye’nin en büyük ve en uzun süreli burs desteği yapmak için var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Çocuklarımızı ilkokuldan başlayarak üniversitede yapacakları eğitim hayatları boyunca devam edecek burs olmasından dolayı ayrıcalıklı olduğunu ifade etmeliyim.”

122 Kuruluş Katkıda Bulundu, 2 Bin Bireysel Bağışçı Oldu

Soma Umut Fonu’na 122 kuruluşun katkıda bulunduğunu belirten Yırcalı, “Türkiye’nin her tarafından 2 binden fazla kişi bağışçı oldu. Bu çocuklarımızı ilkokuldan alarak üniversiteye kadar bütün eğitim hayatları boyunca desteklemeyi hedefliyoruz. Bu konuyla ilgili ilklerin arasındayız. 2019-2020 yeni öğretim yılında, 82’si kız öğrenci, 58’i erkek öğrenci olmak üzere toplam 140 Soma bursiyerimiz eğitimlerine bu yıl devam edecek. 10’u üniversiteye, 31’i liseye, 99 tanesi ilkokula gidecek” dedi.

Başkan Yılmaz’ın Mutluluğu

Etkinliğe katılanBalıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “TEV Soma Umut Fonu destekleriyle eğitimlerini sürdüren evlatlarımızla Balıkesir Çocuk Köyü’nde bir araya geldik. Çocuklarımızın mutluluğunu paylaşmaktan ve böylesine anlamlı bir projenin parçası olmaktan büyük mutluluk duydum” dedi. TEV Yönetim Kurulu Başkanı Yırcalı bu etkinliğe desteği için Yılmaz’a plaket sunup, teşekkür etti.

Bal-Kes’ten Çocuklara Kırmızı Beyaz Bileklik

Etkinliğe Balıkesirspor Başkanı Kadir Dağlı, yönetim kurulu üyeleri ve Teknik Direktör Ali Tandoğan da katıldı.

Etkinlik kapsamında çocuklara kırmızı ve beyaz renklerden oluşan Balıkesirspor bileklikleri, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’ya da 10 numaralı Balıkesirspor forması hediye edildi.  Coşkun Yaman 

Etiketler :
Türkiye'ye Örnek Dayanışma -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net