Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EKONOMİ > Her Şey Bandırma’nın Geleceği İçin
Her Şey Bandırma’nın Geleceği İçin
...
09-09-2019 09:00
EKONOMİ
0 Yorum
1282 Okunma
Haberi Yazdır

Müteşebbis Heyeti Toplantısında alınan kararlarla Bandırma’nın ileriye dönük ufkunun açılacağı belirtildi.

Marmara Organize Sanayi Bölgesi  5. Müteşebbis Heyet Toplantısı, Müteşebbis Heyet Başkanı ve Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar başkanlığında Bandırma Kaymakamlığı Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıya, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun ve Müteşebbis Heyet üyeleri katıldı.

Toplantı sona erdikten sonra ilk basın açıklamasını Ana Metal Organize Sanayi Bölgesi Mütevelli Heyeti Üyesi Sadettin Çay yaptı. Sadettin Çay’ın ardından, Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun ve Bandırma Kaymakam Günhan Yazar’da açıklamalarda bulundular.

“Sanayi Bölgesi Türkiye’nin İhracat Üssü Olacak”

Çay açıklamasında; ”Türkiye’nin gelecek vizyonuna hitap edecek, üretim ve ihracat üssü olacak Marmara Organize Sanayi Bölgesi’nin 5’inci müteşebbis heyet toplantısını gerçekleştirdik. Bir takım kararlar aldık. Bu kararlarla beraber yapacağımız çalışmalarda üretimimizin, sanayimizin daha iyi yerlere gelmesi için gayret içerisindeyiz.  Kurulacak olan sanayi bölgesi binlerce istihdam sağlayacak, Türkiye’nin ihracat üssü olacak. Başlangıcımız ana metal oldu ancak ileri teknoloji savunma sanayi, enerji, makine, otomotiv gibi sektörlerde de yoğunlaşmamız söz konusu.” dedi.

“Amacımız İstihdamı Artırmak”

Toplantıda konuşan Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun,  “Belediyecilik denince sadece vatandaşın çöpü, temizliği, temel ihtiyaçlarını karşılamak değil, aynı zamanda bir kentin vizyonunu oluşturmak gerekiyor. Bu kentin geleceğini tasarlamak, organize etmek gerekiyor. İlçemize sahip çıkmamız gerekiyor. Belediye başkanlığı adaylığımız döneminde sadece belediye işlemleri için değil, istihdam sözü de verdik. İnşallah bandırmaya gelecek yatırımları organize ederek en iyi şekilde planlayarak Bandırma’daki ve çevresindeki işsizliği de halletmemiz gerekiyor. Bu OSB Bandırma’nın geleceği için çok önemli organize sanayi bölgelerinden bir tanesi olacak. 2.200 hektar alan üzerine kurulma işlemine başlanmış bir OSB’dir. Biz belediye olarak iş adamı ve sanayicilerimizin yanında olduğumuzu her zaman ifade etti. Tabi ki, bu sanayileşme insana ve çevreye duyarlı olarak yapılması gerekiyor. Zaten ortak noktamız da bu zaten bizlerde bu noktada buluştuk. Bu OSB tamamlanınca sanayileşme alanında büyük bir yatırım olacak bu da hem istihdamın hem de Bandırma ve Balıkesir ilimizin ekonomik olarak kalkınmasına katkı sağlayacaktır.  Balıkesir 20 ilçesinin içerisinde Bandırma, tüm il genelinde %40’lık bir ekonomiyi oluşturmaktadır. Bu sanayileşmenin ardından Bandırma’nın ufkunun ve geleceğinin daha da açılacağını düşünüyoruz. Kent olarak sanayileşmeye ve yeni gelecek istihdama hazırlanıyoruz. Belediye Meclisi olarak bu yönden çok önemli kararlar aldık.” Dedi.

“Bütün Çalışmalarımızı Şeffaflık ve Açıklık İlkesiyle Yapıyoruz”

Toplantıda söz alan Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar konuşmasında; “Hepinize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Bilindiği üzere yaklaşık bir yıldır ilçemizin organize sanayi bölgesinin yapımını sürdürüyoruz. Sizlerde çok iyi biliyorsunuz ki, bu yapımı gayet şeffaf ve açık bir şekilde yapıyoruz. Projenin her aşamasından sizleri haberdar ediyoruz. Bunu da halkamızın haber alma hakkı kapsamında yapıyoruz. Kuruluşumuzun ilk aşamasında organize sanayi katılımcıları ile birlikte bir müteşebbis heyeti oluşturduk. Organize sanayimizin ortakları var. Ben, valiliği temsilen müteşebbis heyet başkanıyım. Belediyemiz ortak, Belediye Başkanımız heyet üyesi, Büyükşehir Belediyemiz ortak iki değerli Büyükşehir Belediye Meclis Üyemiz, Bandırma Sanayi Odamız ortak bir sanayicimiz de bu heyette yer alıyor. Ayrıca İstanbul’dan çok değerli iş insanlarımız var. Bunu şunun için belirtmek istedim. Bizler kamu temsilcileri olarak, bir taraftan bu güzel OSB’ye desteklerken bir taraftan da kamu adına denetçiyiz. Bir taraftan katkıcı olamaya çalışırken bir taraftan da sizler adına çevrece ve daha teknolojik odaklı sanayi bölgesi olması için çalışıyoruz. Bu konuda burada bulunan bütün iş insanlarının ilgisinin ve alakasının olduğunu görmekten mutluluk duyuyorum. Müteşebbis Heyetimiz ilk toplantısında bir yönetim kurulu oluşturuldu. Bu yönetim idari olarak işleri götürüyor. Şuan Bakanlığımızın aldığı bir kamulaştırma kararı var. Ve bu kamulaştırma kararı üzerine şuan arazilerin edinim aşamasındayız. Bu aşamaya sayın Valimizi bundan 15 gün önce ziyaretimiz sonucunda kendisiyle aldığımız karar doğrultusunda başlattık. isteğimiz şudur ki, kamulaştırma işlemlerinin sulh yoluyla yapılmasıdır. Zaten gerek ben ve gerekse Bandırma Belediye Başkanımız ve diğer üyelerimizin de isteği bu kamulaştırmanın uzlaşı içerisinde olmasıdır. Tahmin ediyorum ki, edinim 4-5 ay içerisinde tamamlanacaktır. Ben bu aşamada emeği geçen Müteşebbis Heyetimize teşekkür ediyorum.” Dedi. /Ahmet Türkmen – Melek Babacan

Etiketler :
Her Şey Bandırma’nın Geleceği İçin -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net