Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > CHP Milletvekili ŞAHİN ’den Balıkesirlilere 6 Eylül Müjdesi!
CHP Milletvekili ŞAHİN ’den Balıkesirlilere 6 Eylül Müjdesi!
...
08-09-2019 08:10
GÜNDEM
0 Yorum
255 Okunma
Haberi Yazdır

6 Eylül Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşu vesilesiyle bir mesaj yayınlayan CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, İngilizlerin taşeronluğunu yapan Yunanlıların İzmir’den itibaren tüm Anadolu’yu işgal etme planlarında en önemli olan şehirlerden birinin Balıkesir olduğunun altını çizerek; ‘’Balıkesir’in Milli Mücadeledeki yeri bir halk hareketi olan ve tamamen gönüllülük esasına dayalı başlayan Kuvâ-yi Milliyehareketinin ilk başlangıç noktası olmasıdır.’’dedi.

Sözlerine ‘’İzmir’in işgal haberini aldıktan sonra Anadolu’da Kuvâ-yi Milliye ruhunun ilk kıvılcımını yakan Balıkesir’imiz, bugün modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına öncülük etmiş şehirlerimizden bir tanesidir. Kuvâ-yi Milliyeruhunun ilk hareketleri burada başlamış, düşman işgaline karşı ilk direnişler burada vücut bulmuştur. ‘’şeklinde devam eden CHP’li Şahin;‘’ Düşmanın halkımızın malına, ırzına ve özgürlüğüne göz dikmesine rağmen kahraman Balıkesir halkı Yunan ordularının Anadolu’ya geçişini 13 ay boyunca engellemiş; Mustafa Kemal ve arkadaşlarına önemli zaman kazandırarak, gerekli hazırlıkları tamamlamalarının yolunu açmıştır. İşte Balıkesir’den ateşlenen bu bölgesel direniş ruhu tüm Anadolu halkını etkilemiş; 30 Ağustos’ta Büyük Taarruz ve sonunda 6 Eylül 1922’de ise Balıkesir’imizin kurtuluşunun gerçekleşmesini sağlamıştır.’’ ifadelerini kullandı.

Balıkesir Merkez Havaalanın ismi ‘’Kuvâ-yi Milliye Havaalanı’’ olsun!

Balıkesir İl Merkezi’nde yapımı süren havaalanının isminin Kuva-yi Milliye Havaalanı olması ile alakalı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bir kanun teklifi verdiğini belirten Balıkesir Milletvekili Fikret ŞAHİN; ‘’ Kuvâ-yi Milliye’nin Başkenti olarak anılan Balıkesir’imizin merkezine yapılacak olan havaalanın isminin ‘’Kuvâ-yi MilliyeHavaalanı’’ olması bölge halkının talep ve istekleri doğrultusunda yaptığımız bir çalışmadır.  Balıkesir’de inşa edilecek olan önemli bir yapıya Kuvâ-yi Milliye isminin verilmesinin Balıkesirli hemşerilerimizin hakkı olduğunu düşünüyor; tüm siyasi partilerin milletvekillerinden destek beklediğimi ifade etmek istiyorum.’’şeklinde konuştu.

6 Eylül Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşu ile alakalı yayınladığı mesajda ŞAHİN; ‘’ Yunan işgalinin Bursa’ya kadar ulaşmasının ardından TBMM kürsüsüne koyulan siyah örtü, 6 Eylül 1922’de Balıkesir’in düşman işgalinden 795 gün sonra kurtulmasının ardından kaldırılmıştır. TBMM kürsüsündeki siyah örtüyü kaldırmanın haklı gururunu taşıyan Kuvâ-yi Milliye şehri Balıkesir’de yaşamamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı ve kutsal değerlerimizi koruma uğruna kendilerine düşen görevi yerine getiren Balıkesirli hemşerilerimi, Milli Mücadele yolunda yürüyen tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve minnet ile anıyor; Balıkesir’imizin kurtuluşunun 97. Yılını coşku ile kutluyorum. ‘’ ifadelerine yer vererek sözlerine son verdi. /Haber Merkezi

Etiketler :
CHP Milletvekili ŞAHİN ’den Balıkesirlilere 6 Eylül Müjdesi! -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net