Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > ÇYD Tek Vücut Olarak “Kaz Dağları’na Dokunma!” Dedi
ÇYD Tek Vücut Olarak “Kaz Dağları’na Dokunma!” Dedi
...
06-08-2019 11:31
GÜNDEM
0 Yorum
363 Okunma
Haberi Yazdır

ÇYD’nin öncülüğünde düzenlenen “Kaz Dağları’na Dokunma” sloganı ile başlayan Kazdağları su ve vicdan nöbetinebirçok sivil toplum örgütü temsilcileri, belediyeler, siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri ve birçok duyarlı vatandaş katıldı.

Bandırma Belediyesi’nden Kazdağları’na Destek

Belediye Başkan Yardımcısı Ozan Onur, son günlerde sosyal medya üzerinde yoğun gündem maddelerinin başında gelen Kazdağları’ndaki ağaç katliamı ve siyanür ile altına arama çalışmalarıyla ilgili Çanakkale Kirazlı Mevkisi’nde düzenlenen su ve vicdan nöbetine, düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamasına Bandırma Belediyesi çalışanları ve sendika temsilcileri ile birlikte katılarak destek verdi.

Yürüyüş sonrasında açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Ozan Onur: “Kazdağları bu milletin ortak değeridir, hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Kazdağlarının ülkemizin tarihi ve kültürel özellikleri, iklim çeşitliliği, ekolojik yapısı, oksijen kalitesi ve suyunun temizliği bakımından önde gelen bir coğrafyaya sahip olduğunu, ancak son dönemde bu eşsiz coğrafya da çevre katliamı yapıldığını üzülerek takip ettiklerini söyledi.

Onur: “Kazdağları bu ülkenin ekolojik özellikleri bakımında en eşsiz coğrafyalarından bir tanesi. Ancak bu eşsiz coğrafya ne yazık ki son dönemde altın arama çalışmaları nedeniyle bir katliama maruz kalmış durumda. Bu çalışmaların sonucunda Kazdağlarında 200 Bine yakın ağaç kesilmiş olduğunu üzüntüyle görmekteyiz. Bunun yanı sıra bölgede en tehlikeli süreç siyanür ile altın arama süreci. Bunun sonuçlarını düşünürken bile tüylerim ürperiyor. Gelecek nesillere havası, toprağı ve suyu kirlenmiş bir ülke bırakmamalıyız” dedi.

“Kaz Dağlarının tarım ve turizmin ile ürettiği ekonomik değer tüm altın madenlerinin yarattığı ekonomik değerden çok daha fazladır. Altın madenciliği süreci sadece doğanın yok edilmesinden ibaret olmadığının altını çizen Başkan Yardımcısı Ozan Onur, altının işlenmesi sırasında kullanılacak siyanür ve bu siyanürün aktifleştirdiği ağır metaller toprağı ve içme suyu kaynaklarını ve dolaysıyla Bandırma’nın ilerleyen yıllarda büyük risk altında olabileceğini söyledi.

Onur: “Hiç kimsenin bu coğrafyanın insanına, doğal yaşamına, tarımına bu riski yüklemeye hakkı yoktur. Kaz Dağlarının tarım ve turizmin ile ürettiği ekonomik değer tüm altın madenlerinin yarattığı ekonomik değerden çok daha fazladır, geniş bir tabana yayılmıştır ve kalıcıdır. Bandırma’nın tüm STK’ları ile bu süreci yakından takip ediyoruz, bu konuda Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Halkı ve STK'ları ile dayanışma içerisinde olduğumuzu göstermek için destek olmaya geldik. Kaz dağlarındaki ağaç katliamı sonlanana kadar konuyu yakından takip edip vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz” dedi.

ÇYD’den Yazılı Açıklama

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Merkezi vetüm şubeleri olarak kaz dağları’nda yapılmak istenen doğa katliamına karşı düzenlenen Kazdağları su ve vicdan nöbeti münasebetiyleyazılı bir açıklama yaptı.

ÇYD yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Geleceğe ve çocuklarımıza bırakabileceğimiz tek gerçek miras yaşanabilir bir çevredir. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, Kaz Dağları’nda planlanan doğa katliamının durdurulması için yetkilileri göreve çağırıyor ve gelişmelerin yakın takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz. 

1993 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Milli Park ilan edilen Kaz Dağları, kütlesinin güneye bakan yamacında 21 bin 452 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Böylelikle Kaz Dağları'nın doğal bir hazine niteliğindeki jeomorfolojik özelliklerinin korunması, bitki ve hayvan varlığının devamının sağlanması, araştırılması ve gelecek kuşaklara aktarılması hedeflenmiştir. 

Milyonlarca insanın tüm uyarılarına ve protestolarına rağmen yapılması planlanan maden alanı, Çanakkale merkeze 30 km uzaklıkta ve aynı zamanda 180 bin insanın tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile aynı su havzasında yer almaktadır. Özellikle bitki örtüsünün taşıdığı biyolojik çeşitlilik, bölgenin ana kaynak değerini oluşturmakta ve 800’den fazla bitki türünü barındırmaktadır. Bölge bitki, kuş ve memeli hayvan türleri açısından çok zengin olmakla birlikte, alanda bulunan 37 bitki taksonu endemik olup, bu türlerden 9’u tüm dünyada sadece Kaz Dağları’nda görülmektedir. 

Yakın çevrede üç önemli antik kent bulunmaktadır. Bunlar; Troya savaşlarından önce kurulmuş Edremit'e 6 kilometre uzaklıkta Adramyttion, dağın güneyinde ve Edremit Körfezi'nin kuzeyinde Kaletaşı Tepesi'nin üstünde kurulu Antandros, Çanakkale il sınırları içinde yer alan Assos (Behramkale) kentleridir. Kaz Dağları'nın en önemli özelliklerinden bir diğeri ise, mitolojideki ismiyle “İda Dağı” efsanelerine yansıyan doğal yaşam dengesi ve müthiş ekosistemidir. 

Dünyamızın ve ülkemizin ekolojik ve tarihi yaşam dengesi olarak görülen bu alan üzerinde, ortalama 200 bin ağaç kesilmiştir ve firma tarafından da kesilmeye devam edilmektedir. Böylesine bir doğa cennetinin içinde yer alan ve kentin tek ve alternatifsiz su kaynağı Atikhisar Barajı Havzası üzerinde devam eden ağaç katliamının ardından, siyanür kullanımı ile altın ayrıştırılması planlanmaktadır. 

Doğa ve doğal yaşam tüm insanlığındır, insanlığa ait yaşam döngüsü maddi çıkarlar doğrultusunda değiştirilemez ve müdahale edilemez. ÇYDD olarak, çocuklarımıza miras bırakacağımız çevremizin katledilmesini engellemek, daima görevimiz ve sorumluluğumuz olacaktır. 

Kaz Dağları’nın Üstü “Altın”dan Daha Değerlidir!/Melek Babacan

Etiketler :
ÇYD Tek Vücut Olarak “Kaz Dağları’na Dokunma!” Dedi -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net