Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Arabuluculuk Sınavı 24 Kasım’da Yapılacak!
Arabuluculuk Sınavı 24 Kasım’da Yapılacak!
...
03-08-2019 12:43
GÜNDEM
0 Yorum
250 Okunma
Haberi Yazdır

Arabuluculuk yapmak isteyen hukukçuların merakla beklediği arabuluculuk sınavı ile ilgili açıklama geldi. Adalet Bakanlığı, binlerce hukukçunun beklediği Arabuluculuk Sınav’ının 24 Kasım 2019’da tek oturum halinde, 16 farklı sınav merkezinde yapılacağını, sınav ile 5 Bin arabulucunun sisteme dahil edileceğini bildirdi.

Adalet Bakanlığı’nca yapılan yazılı açıklamada, arabuluculuk sınavına ilişkin detaylar paylaşıldı. Buna göre; bu yıl 24 Kasım 2019 tarihinde yapılacak sınavla 5.000 arabulucu alınacak. Ayrıca gelecek yıl ki sınav tarihi de belli oldu. Gelecek yıl 26 Temmuz 2020'de yapılacak sınavla da 5.000 arabulucunun daha alınması planlanıyor. Böylece bir yıl içinde toplamda 10.000 arabulucu alınmış olacak. Yeni alınacak arabulucularla birlikte sicile kayıtlı arabulucu sayısı 20 Bin 287'ye çıkacak. Sınava zorunlu eğitimlerini alan hukuk fakültesi mezunları girecek. Sınav için 40.000 kişinin zorunlu eğitim aldığı belirtildi. Hacı Bayram Üniversitesi tarafından yapılacak sınavlar tek oturum halinde; Adana, Antalya, Ankara, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul (Anadolu – Avrupa), İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun, Trabzon, Van olmak üzere toplam 16 sınav merkezinde yapılacak. Sınav soruları, çoktan seçmeli olarak (5 şıklı)  100 soru olacak şekilde hazırlanacak ve sınavda süre olarak 150 dakika verilecek.

Arabuluculuk Uygulaması Yüzde 67 Başarı Getirdi

Adaletin hızlanmasında alternatif çözüm yolu olarak ortaya çıkan arabuluculuk sistemi yüzde 67 başarı getirdi. İş uyuşmazlıklarında uygulamanın başladığı tarih olan 2 Ocak 2018’den bugüne 592 bin 472 dosya arabuluculara verildi. Uyuşmazlıkların yüzde 67'si arabulucular sayesinde çözüme kavuştu.

Bakan Gül Sınavla İlgili Açıklama Yaptı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, konuya ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Bakan Gül, “Yargı reformunun temel hedeflerinden biri olan uyuşmazlıklarda dostane çözüm yöntemlerinin geliştirilmesi kapsamında yeni bir adım atıyoruz. Arabuluculuk müessesesini güçlendirmek için bu yılın Arabuluculuk Sınavını 24 Kasım'da gerçekleştireceğiz. Tüm adaylara başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.

Peki Arabuluculuk Nedir

Arabuluculuk, hukuk sisteminin gelişmiş olduğu ülkelerde yaygın olarak kullanılan “Alternatif Uyuşmazlık Çözümü” (ADR) yöntemlerindendir. Arabuluculuk; tarafların içinde bulundukları uyuşmazlığı tarafsız bir üçüncü kişi yardımı ile mahkemeye gitmeden ya da mahkemenin yönlendirmesiyle çözmelerinde kullanabilecekleri bir yöntemdir. Esnek ve etkili olması nedeniyle arabuluculuğun iş yaşamı, aile, okul ve hatta milletlerarası uyuşmazlıklarda bile uyuşmazlık içinde olan tarafları doğru noktada buluşturan bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olmasını sağlıyor. Aralarındaki uyuşmazlıkları, kendi istekleriyle ya da bir mahkemenin yönlendirmesi ve önermesiyle ile atanan arabulucu eşliğinde çözmeye karar veren taraflar, uyuşmazlık konusunu, tamamen tarafsız, ön yargı ve yargıdan uzak bir arabulucuya ileterek, bu arabulucu eşliğinde, sorunlarını karşılıklı mütalaa ederek  kendileri için en iyi çözümü, bulma fırsatı elde etmelerini sağlar.

Arabuluculuk Sınavına ilişkin Adalet Bakanlığı’nca yapılan açıklamaya Bakanlığın httpwww.adb.adalet.gov.trlink2019sinavilan.pdf adresinden ulaşabilirsiniz./ Melek Babacan

Etiketler :
Arabuluculuk Sınavı 24 Kasım’da Yapılacak! -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net