Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Kanundaki Yetersizlik Ağaçları Yok Ediyor
Kanundaki Yetersizlik Ağaçları Yok Ediyor
...
10-01-2019 09:12
GÜNDEM
0 Yorum
400 Okunma
Haberi Yazdır

GÜMÇED Bandırma Şubesi Başkanı Gültekin Mutlu, KYK Yurdu İnşaat Alanında Kesilen 250 Ağaç İçin Tepki Göstererek Orman Kanundaki Yetersizliğe Dikkat Çekti.

Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Kampüsü içinde, KYK'ya tahsis edilen alanda bin kişilik öğrenci yurdu yapımı için 250 ağacın kesildiğini ifade eden GÜMÇED Bandırma Şubesi Başkanı Gültekin Mutlu,  konuyla ilgili açıklama yaptı. Konuşmasına, konuyu gündemde tutan Bandırma Basınına teşekkür ederek Başlayan Gültekin Mutlu, sürecin takipçisi olduklarını söyledi ve şu sözlere yer verdi, “Konuyla ilgili kurumlarla ilişkiye geçerek, ağaçların kesilmesiyle ilgili düşüncelerimizi açıkladık, tepkimizi ilettik. Kendilerinin de konuyla ilgili düşüncelerini aldık.

Bu bağlamda, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza'yı arayarak bilgi aldık. Yurt yapımı için KYK'nin kendilerine bir başvurularının olmadığını, kamu kumrularının da ruhsat almak için başvuruyu inşaat başladıktan sonra yaptıklarını dile getirdi. Sadece elektrik kullanımı için bir istekleri olduğunu bunu da kabul etmediklerini söyledi.

Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Rektörü Sn. Süleyman Özdemir de ağaç kesimi ile kendisine bilgi verilmediğini, olaydan sonradan haberi olduğunu ifade etti. Ayrıca KYK'ya elli dönüm arazi tahsis ettiklerini bunun yirmi dönümünü kullandıklarını kalan otuz dönümlük alan içine de yeni yurdun yapılacağını ve üzgün olduğunu söyledi.

Bandırma Orman İşletmesi Müdürü Taner Nişancı da "ormanlık alan" içinde olmayan ağaçların ilgili yasa gereği arsa sahibi kurum ve kuruluşların talepleri doğrultusunda kesilme izni verdiklerini belirtti.

Biz de başta Rektör olmak üzere yetkililere diyoruz ki, KYK'nın otuz dönümlük arsası incelendiğinde ağaçsız kısımların bulunduğu yerler rahatlıkla görülmektedir. Bu yurt bu ağaçsız kısımlara yapılamaz mıydı? Elbette yapılabilirdi... Neden yapmadınız? Çünkü, ağaçları kesmek daha kolaydı. İki yüz elli çam ağacının kesilmesine göz yumdunuz. Yazık değil mi bu ağaçlara? Sizden bekliyoruz ve istiyoruz. Yeni kesimlere engel olun ve bu alana bin ağaç dikin.”

“Ağaçları Koruyacak Yeni Bir Yasaya İhtiyaç Var.”

“6831 sayılı Orman Kanununun yetersiz kalışı sonucunda "ormanlık alan" vasfı taşımayan yerlerde bulunan ağaç ve ağaççıklar park ve bahçeler dahil arsa sahiplerinin istemesi sonucu rahatlıkla kesilebilmektedir.

Öncelikle ve özellikle "ağaçları" koruyacak yeni bir yasaya ihtiyaç var. Bunun için de bölge vekillerimizle iletişime geçerek yeni bir yasa teklifinin hazırlanmasını talep edeceğiz.

Son olarak şunu söylemek istiyoruz. Değil iki yüz elli ağacın, bir ağacın bile kesilmesine karşıyız.
Havamızı temizleyen, nefes almamızı sağlayan bu varlıkları korumak her şeyden önce bir insanlık görevidir. Bu konuda çalışan duyarlık gösteren herkese teşekkür ediyoruz. Biz de bilgimiz dahilinde olan bu konuları basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıyor, gerekli şikayet ve başvuruları yapıyor, bir çevre bilinci ve duyarlılığı yaratmak istiyoruz.” /Ahmet Türkmen-Umut Osman Sunci

Etiketler :
Kanundaki Yetersizlik Ağaçları Yok Ediyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net