Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Bandırma Lojistik Merkezi Olacak
Bandırma Lojistik Merkezi Olacak
...
07-12-2018 10:01
GÜNDEM
0 Yorum
452 Okunma
Haberi Yazdır

Ekonomist, gazeteci ve yazar Emin Çapa Bandırma Ticaret Borsası Konferans salonunda “Küresel Ekonomik Gelişmeler ve Türkiye” adlı konferans verdi. Çapa, Bandırma’nın lojistik merkezi olacağını söyledi.

Bandırma Ticaret Borsası, Bandırma Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BANSİAD) ve Bandırma Ticaret Odası tarafından organize edilen konferansta Ekonomist, gazeteci ve yazar Emin Çapa dünyadaki ekonomik gelişmeleri ele alarak  Türkiye’nin durumunu değerlendirdi. Borsa konferans salonunda gerçekleşen etkinliğe Balıkesir ve bölgedeki oda- borsa sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kurum müdürleri, bankacılar ve çok sayıda iş adamı katıldı. 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Bandırma Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin “ ABD olmak üzere son 10 yılda birçok ülke ekonomik saldırılar ile karşı karşıya kaldı. Birçok ekonomik kriz yaşanıyor. Ülkemizde bu durumdan etkileniyor. İş dünyasının temsilcileri olarak gelişmeleri daha iyi yorumlamak ve kendi işletmelerimizde alınabilecek tedbirleri belirlemek için konusunda uzman bir kişi olan  Emin Çapa’yı davet ettik. Önemli bir toplantı gerçekleştiriyoruz” dedi. 

Şehrimiz bölgemizin parlayan yıldızı, yatırımcıların gözbebeği

Sezgin“Bandırma Ticaret Borsası, Bandırma Ticaret Odası ve BANSİAD işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz “Küresel Ekonomik Gelişmeler ve Türkiye” konulu konferansımıza hepiniz hoş geldiniz. Konferansımızın Dünya’daki ekonomik gelişmelere baktığımızda doğru zamanda yapıldığına ve herkes için çok verimli geçeceğine inanıyorum. ABD başta olmak üzere birçok ülkede son 10 yıl içerisinde ekonomik dalgalanmalar yaşandı. Dünya ticaretinin ve ekonomisinin bir parçası olan ülkemizin de bu gelişme ve yaşananlardan uzak kalması elbette mümkün değil. Şehrimiz bölgemizin parlayan yıldızı. Bunu kimse inkâr edemez. Yatırımcıların gözbebeği. Dünyada yaşanan, ülkemizde de etkileri görülen ekonomik hareketliliğin şehrimize etkileri neler olabilir? Önümüzdeki yıllarda döviz kurları ne olur? İşletmelerin nasıl pozisyon alması gerekir? Tarımsal üretim girdilerinin yüksek olmasının sonuçları neler olur?

İş dünyasının temsilcileri olarak gelişmeleri daha iyi yorumlamak ve kendi işletmelerimizde alınabilecek tedbirleri belirlemek için, Sayın Emin Çapa gibi konusunda uzman ve bir o kadar da değerli misafirimizin katılımı ile bugün önemli bir toplantı geçekleştiriyoruz” ifadesinde bulundu.

Herkes kendini lider olarak görüp çaba harcamalıdır

Halit Sezgin’in ardından ekonomist, gazeteci ve yazar Emin Çapa dünyadaki ekonomik gelişmeleri ve Türkiye’de yaşanan durumu veriler ile açıklayarak ekonomik durum hakkında bilgi verdi. Çapa ekonomik durumun yanı sıra ülke eğitimi ve kişisel gelişimin de ekonomi deki yerinin ne kadar önemli olacağına değindi. 

Çapa, Türkiye’nin gelişmesi için ülkemizde yaşayan herkesin, kendini bir “lider” olarak görüp elinden geldiğince çaba harcaması gerektiğine dikkati çekti.

Bandırma lojistik merkezi olacak

Gazeteci Ekonomist Emin Çapa, konuşmasının ilk bölümünde dünyanın nereye gittiği ve bilim teknoloji alanında ülkelerin nelerle uğraştığını anlattı. Çapa, “Dünya yepyeni bir çağa gidiyor. Gençler ve Çocuklar başka bir insan olacak. Yeni bir dünya kuruluyor. Bizim bildiğimiz çağ sona eriyor” dedi. 
Dünyada birçok ülkenin insan genleri, üç boyutlu organ yapımı gibi konularla uğraştığını ifade eden Çapa “ Türkiye’de tarım kötü zannediyorsunuz şu an ama yanılıyorsunuz. Daha asıl dalga yeni geliyor. Yapay zeka tarımı değiştirecek. Japonlar geçtiğimiz aylarda Adana’da düzenlenen Tarım Fuarı’nda ilk kez insansız traktörü piyasaya sundu. O traktörle tarlanızı sürdüğünüzü düşünün. Toprağa giren bir çubuk ve o çubuk topraktaki her şeyi analiz ediyor. Siz tarlanıza mısır ekeceksiniz mesela. Traktör size diyecek ki bugün hava 22 derece. Ekim yapamazsın. Ya da tarlanızdaki mahsule ilaç atacaksınız size diyecek ki bugün hava rüzgarlı. İlaç atarsan komşunun tarlasına gider” diye konuştu. 
Data Mühendisliği mesleğinden de bahseden Çapa, bu meslekle ilgili tek bölümün Türkiye’de Sabancı Üniversitesi’nde olduğunu  ve önümüzdeki süreçte büyük verinin önemli hale geleceğini ifade etti. Çapa, dünyada en büyük kütüphanenin ABD Kongre Kütüphanesi olduğunu fakat Wall Mart’ın 1 saatte bu kütüphanedeki bilginin 167 katı veri depoladığını belirtti. 
Gazeteci Ekonomist Çapa, Türkiye’nin Avrupa Uzay Ajansı’na ortak olması için uzun bir süredir uğraş verdiğini ifade ederek, “İsrail önümüzdeki ay aya araç indirecek. Bunun için 90 milyon dolar harcadı. Aya araç indiren  dördüncü ülke olacak. 2025’te tespitlere göre Türkiye dünyanın 16 ncı büyük ekonomisi olacak. Kore ise 7 nci büyük ekonomisi olacak. Keşke tam tersi olsaydı” dedi.
Enflasyon Bir Ay Daha Düşecek… Sonra…
Türkiye ‘nin son aylarda yaşadığı ekonomik verileri tablolarla değerlendiren Çapa, “Türkiye’de enflasyon yükseldi. Kasım ayında ise 1.44 geriledi. Bir ay daha düşecek enflasyon. Sonra Mart’a kadar yükselecek. Yüzde 30’lara çıkma durumu var. 2021 yılında dünya daralmaya gidecek. Bizim çılgın projelerden vazgeçip ülkeyi soğutmamız lazım. Emtiya fiyatları düşüyor. Bu bizim için bir iyi çıkış noktası olabilir” dedi. ABD’nin krizden çıkmak için 3,5 trilyon dolar para bastığını açıklayan Çapa, “ABD 2018 başından bu yana bunun 560 milyar dolarını piyasalardan çekti. 2,7 trilyon dolar daha çekecek. ABD şu anda piyasadaki paralarına “gel” diyor. “ dedi.
Faizler Sopadan Geriliyor
Türkiye’de enflasyon ve faizlerin sopadan gerilediğini ifade eden Çapa, “Patronlara günde 3-4 kez gidilip aranıp enflasyonla mücadele programına destek ver deniliyor. Ama bakıyorsunuz son 12 ayda elektrik ve gaz maliyetlerine yüzde 94 oranında zam gelmiş. Bu zammın karşısında patrondan yüzde 10 da enflasyon mücadelesi bekliyorsunuz. Kasım ayında kriz bölgesine girildi artık. Bundan sonra yapılacaklar krizi hafifletmez. O acı yaşanacak. Ben 2,5 yıldır kriz geliyor diye bağırıyorum. Geçen yıl biraz iyi hissettik kendimizi. Neden o da Kredi Garanti Fonu diye bir şey çıktı. Aslında KGF yani Kredi Garanti Fonu kanserli hastaya aspirin vermek gibi bir şeydi. Ateşi düşürdü sadece” diye konuştu.
Türkiye’de Konut Sektörünün Bittiğini Oğlum Bile Görmeyecek
Ekonomist Emin Çapa özellikle son aylarda inşaat sektöründe görünen durgunluğa da değinerek, sektörün 2019’da büyüme olasılığının yüksek olduğunu ve genç nüfus yapısı oldukça ve bu nüfusun evlenme durumları, buna bağlı ev alma durumları oldukça Türkiye’de konutun bittiğini oğlunun bile göremeyeceğini iddia etti. 
Son olarak Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin’in sorduğu bir soru üzerine Bandırma hakkında değerlendirmelerde bulunan Çapa, Bandırma’nın geleceğin lojistik merkezi olacağını, bunu yapılan değerlendirmelerde açıkça gördüğünü belirtti ve uyarılarda bulundu. Çapa “Bandırma bunu birlikte bir olarak yapmalıdır. Bir ilçe üniversiteniz var. Bu çok büyük bir olay. Bandırma’nın lojistik konusunu Ankara’ya iyi anlatması ve o yatırımları çekmesi lazım. O yatırımlar gelince peşinden tabi göç gelecek. Göç gelmemesi için üniversite vasıtasıyla lojistik bölümü açılarak burada yetişecek öğrencilerin Bandırma’da kalabilecekleri, iş dünyasına katılabilecekleri ortamı oluşturmak zorundasınız” dedi.  

Söyleşinin sonunda Ekonomist, gazeteci-yazar Emin Çapa’ya plaket takdim edildi. Ahmet Türkmen

Etiketler :
Bandırma Lojistik Merkezi Olacak -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net