Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > “'Kadınlara Seçme Ve Seçilme Hakkı' Tanınmasının 84. Yıldönümündeyiz”
“'Kadınlara Seçme Ve Seçilme Hakkı' Tanınmasının 84. Yıldönümündeyiz”
...
06-12-2018 08:57
GÜNDEM
0 Yorum
187 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza 5 Aralık Kadın Hakları Günü İle İlgili Mesaj Yayımladı. Mirza yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün 5 Aralık. Dünya tarihinin gördüğü en büyük devrimci devlet adamı, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetimizin, en önemli kazanımlarından birinin yıldönümü. Kadınların, hayatın her alanında olduğu gibi erkeklerle eşit olmaları, siyaset ve yönetimlerde yer almalarının önünü açan; 'Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı' tanınmasının 84. yıldönümündeyiz. 
1930 yılından itibaren çıkarılan yasalar ile, kadınlara; belediye seçimlerine katılma, köylerde muhtar olma, ihtiyar meclislerine seçilme hakları tanınmıştı. 5 Aralık 1934'de, Başbakan İsmet İnönü ve 191 milletvekilinin sunduğu, Anayasa ve Seçim Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören yasanın, mecliste oybirliğiyle onaylanmasının ardından, kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları kabul edildi. Bugün Türk Kadınının, yerel ve ulusal yönetimlerde yer alabilmesinin, seçebilmesinin güvencesi, Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyettir. Elbette ki, özellikle çağdaş Türk Kadını için Atatürk ve Cumhuriyet çok değerli ve anlamlıdır. Çağdaş batılı devletlerden çok uzun yıllar önce, Türk Kadını seçme ve seçilme hakkına Cumhuriyet sayesinde kavuşmuştur.
Cumhuriyet, kimsesizlerin kimidir. Çağdaş ve uygar yaşamın güvencesidir. Bu devirde bile, ülkemizde kadınları hiçe sayan, dört duvar arasına kapatmaya çalışan, sadece doğum yapıp, erkeklere hizmet etmesini düşleyen bağnaz insanlar maalesef vardır. Eminim ki, bu tür düşünceli insanlara, Türk Kadını bütün asaletiyle en sert cevabı verecektir. 
Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza olarak, kadınların hayatın her alanında çok daha fazla katkıda bulunmasını umuyorum. Mustafa Kemal'in; "Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın" sözü ile 5 Aralık Kadın Hakları Gününü kutluyorum.”

Etiketler :
“'Kadınlara Seçme Ve Seçilme Hakkı' Tanınmasının 84. Yıldönümündeyiz” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net