Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Kadın Muhtar Adaylarında Patlama
Kadın Muhtar Adaylarında Patlama
...
09-11-2018 09:17
GÜNDEM
0 Yorum
348 Okunma
Haberi Yazdır

Kadın Adayları Destekleme Derneği Bandırma Sorumlusu Muazzez Palta, Bandırma’da Kadın Muhtar Adaylarının Sayısındaki Büyük Artıştan Memnun Olduklarını Belirterek Kadın Adaylara Destek Olacaklarını İfade Etti.

Kadın Adayları Destekleme Derneği Bandırma Sorumlusu Muazzez Palta ile Bandırma Muhtarlar Derneği Başkanı ve Haydar Çavuş Mahallesi Muhtarı Nur Demir Hancıoğlu Bandırmalı kadın muhtar adaylarıyla bir araya geldi.

Kadın Adayları Destekleme Derneği Bandırma Sorumlusu Muazzez Palta, Bandırma’da şu an 25 bayan muhtar adayı olduğunu söyledi. Palta, kadın muhtarları desteklemek ve yetiştirmek istediklerinin altını çizerek bu kapsamda Antalya’da kadın adaylara yönelik 4 günlük bir eğitim vereceklerini de açıkladı.

Muazzez Palta konuşmasında, “Ben KADER yani Kadın Adayları Destekleme Derneği’nin Bandırma Sorumlusuyum. Bu sene son olarak gerçekleştirilen kurultayda kadın muhtar adaylarımızı destekleme kararı aldık. Çünkü mahallelerde kadın bakış açısının çok önemli olduğuna ve kadın muhtarların çok daha güzel, yaşanılır mahalleler yaratacağına inandık. Bu yüzden bu sene muhtarlarımızı desteklemek istiyoruz. Bandırma’da da böyle bir patlama olunca merkezden kadın adaylarıyla çok yakından ilgilenmemiz ve onları tanıtmamız istendi bizden. Bu da tabi ki basınla iş birliği yapılarak olacak bir şey. Bizim için önemli olan kadın muhtarlarımızın tanıtımı ve desteklenmesi. Kadın muhtarlarımızı yetiştirmek de istiyoruz. Bu yüzden Aralık ayının sonunda kadın muhtar adaylarımıza Antalya’da dört günlük bir eğitim vereceğiz. Bu eğitim için biz 150 kişi kadar düşünmüştük aslında ama şuanda 500’e yakın müracaat var. Türkiye’de bir kadın aday patlaması var. Bu da KADER olarak bizi çok mutlu etti. Sizlerden de kadın muhtar adayları desteklemenizi istiyoruz. Şuanda Bandırma’da 25 tane bayan muhtar adayımız var. Mahallelerde tek aday da var, bir mahalleden 3 aday da var,” dedi.

Bandırma Muhtarlar Derneği Başkanı ve Haydar Çavuş Mahallesi Muhtarı Nur Demir Hancıoğlu ise yaptığı konuşmada şunları söyledi, “Ben 2014 yılında seçimle geldikten sonra Bandırma’da tek kadın muhtar vardı ve biz bu sayıyı üçe yükselttik. Dedik ki niye sayımız yükselmesin, kadınlar da bu işi yapabilir.  Biliyorsunuz ki Bandırma Muhtarlar Derneği olarak ben buradan Bandırma Muhtarlar Derneği’nin tüm yönetimine çok teşekkür ediyorum. Onların desteği ile biz iç işleri bakanlığının finansörlüğü ile bir proje aldık ve bu projemizi aralık ayı içerisinde gerçekleştirdik.

Burada yaklaşık 150 kadınımızı ağırladık ve bu projede 150 kadın muhtarımızın dışında Bandırma’da kendine bu ışığı gören arkadaşlarımız da bu programa katıldılar. Kadın muhtarlarımızla beraber onlar da eğitim aldılar. Sonuçta Doğu’dan gelen arkadaşlarımız da vardı. Ataerkil olan bir yerde tek başına çıkmış, o kadar mücadele vermiş kadın muhtarlarımızın hikâyelerini dinlediler, onları da rol model olarak önlerine aldılar. Biz burada bir kıvılcım yaptık ve o kıvılcımın da şuanda meyvelerini toplamaya başladık. Çok mutlu ve gururluyum. Atatürk’ün bize vermiş olduğu seçme ve seçilme hakkını çok iyi kullanmaya başladı kadınlarımız, bilinçlenmeye başladı. Biz hakkımızı istiyoruz. Yüzde 50 ise bizde varız, bu ülkede bizde yaşıyoruz ve bizler anneyiz, onun için bizler toparlayıcıyız.

Biz bu işi kadınların daha iyi yapacağına inanıyoruz. Buradan yola çıkarak projemiz çok başarılı oldu. Şuan itibari ile Bandırma’da yaklaşık 25 kadın adayımız var ama bu sayının gittikçe artacağını da biliyoruz. Proje sayfamızda Türkiye’nin her yerinden bize binlerce başvuru geliyor. Yine aralık ayı içerisinde tüm Türkiye’deki kadın muhtar adaylarına yönelik bir programımız olacak. 81 ilden kadın muhtar adaylarını Bandırma’daki kadın muhtar adaylarımızla beraber eğitime tabi tutacağız. Onlara gerekli donanımı ve bilgileri vermeye çalışıyoruz.

Keşke ben muhtar adayı olduğum zaman da muhtar adaylığı süresince ve sonrasında yardımcı olacak birileri olsaydı. Ben zorluk çekmedim ama destek olması çok iyi olurdu. Bunun eksikliğini yaşadığım için ben her zaman kadın arkadaşlarımızın arkasındayım. Ama şunu her zaman için söylüyorum bu projenin asıl sahibi Bandırma Muhtarlar Derneği ve bu derneğin tüm yöneticileri erkek, bir tek kadın üyesi benim ve onlar beni derneğin başına başkan olarak seçtiler. Bu projenin tüm ayağında onlar sorumluluk sahibi ve onların desteği olmasaydı biz bu projeyi buraya kadar getiremezdik. Onlara tüm muhtarlarımız ve muhtar adaylarımız adına teşekkür ediyorum.” /Umut Osman Sunci-Esra Güven

Etiketler :
Kadın Muhtar Adaylarında Patlama -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net