Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > “Sizin Ödeviniz Dünyadaki Nitelikle Yarışmak”
“Sizin Ödeviniz Dünyadaki Nitelikle Yarışmak”
...
03-11-2018 10:00
GÜNDEM
0 Yorum
217 Okunma
Haberi Yazdır

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir dizi açılış ve temaslarda bulunmak üzere Balıkesir'e geldi.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Balıkesir’de ilk olarak hayırsever iş insanı Nazmi Yarış tarafından yaptırılan Yarış Ortaokulunun açılışına katıldı.

Açılışta Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının yönetici ve temsilcileri, öğretmenler ile öğrenciler de hazır bulundu.

Bilgiyi Üreten Ve İşleten Toplumlar Ön Plana Çıkmaya Başladı

Açılışta konuşan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Balıkesir'in her yönüyle kendi kendine yeten bir şehir olduğunu söyledi. Balıkesir'in sadece sanayi, tarım ve turizmde ön plana çıkmadığını ifade eden Bakan Dönmez, Balıkesir'in doğal kaynakları diğer illerimize göre zengin. Bu kaynakların orada yatıyor olması, yukarıya çıkartmadan, ekonomiye kazandırmadan bir anlam ifade etmediğini söylemem gerekiyor. Onun için de kaliteli insan kaynağına ihtiyacımız var. İnsanoğlu tarihine baktığımız zaman, ne kadar çok toprağım olursa, o kadar çok dünyaya hükmederim anlayışındaydı. Ama sanayi devrimiyle bu yıkıldı. Toprağı çok az olup, sanayiye hükmedenler söz sahibi oldu. Bu geçtiğimiz yüzyılın sonlarına kadar devam etti. Sonra yerini sermaye ve paraya bıraktı. Ama yeni yüzyılda bunların değeri ve anlamı azaldı. Artık bilgiyi üreten, bilgiyi işleten, aklını ona katan ve katma değer üreten toplumlar bu rekabet ortamında öne çıkmaya başladı."dedi.

Balıkesir Türkiye'deki İllerle Yarışmayacak

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği ve yol göstericiliğinde eğitimde ileri hamleler yapacaklarını belirtti. Gelecek yıllarda eğitimdeki değişimlerin meyvesinin alınacağını söyleyen Bakan Selçuk, şöyle konuştu:

"Bu arada Balıkesir'in ayrı bir ödevi var. Yeterince dersliğimiz var, bizim öğretmenimiz ve okulumuz var diyerek, durmamış yerinde ve BENGİ (Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme Projesi) diye bir proje başlatmış. Tam da bizim üzerinde durmak istediğimiz konu bu. Balıkesir, Türkiye'deki illerle yarışmayacak. Yarış Ortaokulu gibi ortaokullar sayesinde dünya ile yarışacak. Sizin ödeviniz dünyadaki nitelikle yarışmak. Sizin ödeviniz Pisa'daki (Uluslararası Eğitim Değerlendirme Testi) sıralamadaki yarışma ilgili ne yaptığınızı göstermek, yükselmek, yücelmek ve ilerlemektir. O sebeple ben Balıkesir gibi illerimizin yeni bir ödevi olduğunu vurguluyorum ve sizden öncülük etmenizi istiyorum. Bizim, altyapısı çok büyük ölçüde tamamlanmış, tam gün eğitim yapan illerimizin bir kısmıyla ilgili bir çalışmamız olacak inşallah. O çalışma içinde Balıkesir de var. Balıkesir'de eğitim niteliğinin yükselmesi için çalışıp, gayret sarf edeceğiz."dedi.

Bakanlarımız Vali Ersin Yazıcı'yı Makamında Ziyaret Etti

Bakan Selçuk, konuşmasının ardından okulu yaptıran hayırsever işadamı Nazmi Yarış'a teşekkür plaketi takdim etti. Plaket töreni ardından okulun açılış kurdelesi kesildi. Açılışın ardından Bakanlarımız, Vali Ersin Yazıcı'yı makamında ziyaret etti.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'i valilik kapısında Vali Ersin Yazıcı ve protokol karşıladı.

Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra Valilik makamına geçen Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Vali Ersin Yazıcı ile bir süre sohbet etti.

Valilik ziyareti sonrası Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İvrindi ilçesinde açılış ve temel atma törenlerine katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Vali Ersin Yazıcı'nın da katılımıyla İvrindi ilçesinde Nurol Holding tarafından yapımına başlanan Doğal Kaynaklar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile altın madeni işletmesinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, projelerde emeği geçenlere teşekkür etti.

Mesleki Ve Teknik Eğitim Türkiye'de Gözde Kurumlar Olacak

Mesleki eğitimin 2023 vizyonu için son derece önemli olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, şöyle konuştu:

"Buraya bakanlıkta beraber çalıştığımız Prof. Dr. Mahmut Özer ile geldim. Mesleki eğitimin yükseltilmesi anlamındaki tüm projelerimiz onun sorumluluğunda son hızla ilerliyor. Mesleki eğitimle ilgili önümüzdeki yıllarda çok farklı atılımların, hamlelerin olduğunu hep beraber göreceğiz. Bu hamleler ilerledikçe bu tür okullara rağbetin çok artacağını, mesleki ve teknik eğitimin Türkiye'de gözde kurumlar haline geleceğine birlikte şahit olacağız."dedi.

Hep Beraber Şahit Olacağız

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, bakanlık olarak Türkiye Cumhuriyetinin eğitim vasıtasıyla kalkınması konusundaki sorumluluklarının büyük olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

"Eğer ekonomimizi, demokrasimizi yükseltmek ve yüceltmek gibi bir amacımız varsa bunu eğitim vasıtasıyla yapacağımızın da farkındayız. Önümüzdeki yıllarda Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleri ve yol göstericiliğiyle kabinemizin değerli üyelerinin destekleriyle Milli Eğitim Bakanlığının eğitim sistemindeki yapacağı işlerin çok büyük başarılara atacağı imzaların hep beraber şahidi olacağız. Bu okul, İvrindi'nin kalkınmasına hizmet olacak. Önümüzdeki yıllarda bu okulda okumak isteyen öğrencilerimizin sayısı artacak. Burada ortaya çıkacak üretim kapasitesiyle ekonomimize katma değer oluşturmuş olacağız."dedi.

Yetişmiş Eleman İhtiyacı Karşılanacak

Vali Ersin Yazıcı da okulu İvrindi'ye kazandıracak holdingin yetkililerine teşekkür etti.

Vali Yazıcı, okulun ülke eğitimine katkı sağlayacağına dikkati çekerek, "Bu okul, sektöründe eleman yetiştirip, eleman eksikliğini hissettirmeyecek. Hatta bu sektörde çalışmak isteyen, eleman arayan yurdun başka noktalarındaki işletmelere insan yetiştirecek bir tesisin temelini atıyoruz." diye konuştu.

Etiketler :
“Sizin Ödeviniz Dünyadaki Nitelikle Yarışmak” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net