Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Taksitlerdeki Sınırlama Satışları Düşürdü
Taksitlerdeki Sınırlama Satışları Düşürdü
...
10-10-2018 10:49
GÜNDEM
0 Yorum
278 Okunma
Haberi Yazdır

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Cep telefonları Başta olmak üzere Elektronik Ürünlere Getirdiği Taksit Sınırlamasından Esnaf Memnun Değil.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 1 Eylül İtibariyle cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 aya düşürülürken televizyon alımı için ise vade seçeneği 3 ay ile sınırlandırılmıştı. Biz de bu elektronik ürünleri satan esnaflar ile röportajlar gerçekleştirerek 1 ayı aşkın süredir yürürlükte olan bu düzenleme ile birlikte satışların ne durumda olduğuna dair görüş alışverişinde bulunduk.

Gizem Kırşehir – Yerli Üretim Yapan Bir Firmada Satış Sorumlusu

Yaptığımız röportajda söz konusu düzenlemenin satışları büyük ölçüde düşürdüğünün altını çizen Gizem Kırşehir konuşmasında şunları söyledi, “Müşteriler düzenleme öncesinde 48 aya kadar olan vade seçeneklerini bile değerlendirebilme imkanına sahipti ve bu da müşterilere çok cazip geliyordu. Düzenlemeden sonra özellikle cep telefonu satışlarımız %50’den bile çok daha fazla oranda düştü.

Televizyonlarda ise sadece 3 taksit yapabiliyoruz. Televizyonlarda da satışlarımız baya düştü. Hatta son bir ay içerisinde 5 adet televizyon satabildik diyebilirim. Düzenlemeden önce televizyon satış rakamlarımız da çok daha iyiydi. Bu düzenleme satışlarımızı etkiledi.

Mesela vatandaş televizyon bakıyor. Yardımcı oluyoruz. Ürünü beğeniyorlar ancak fiyat söyleyince taksit seçeneğinin de sınırlı olmasından dolayı çok pahalı diyorlar. Özellikle televizyon çok fazla bakılıyor. İnsanların ihtiyacı var ama maalesef taksit seçeneklerini duyunca teşekkür edip gidiyorlar. Aynı şey telefon satışlarımızda da geçerli ve satışlar oldukça azaldı.”

Erol Rüzgar – Bir Telefon Operatörü Bayii İşletme Sahibi

Erol Rüzgar da tıpkı Gizem Kırşehir gibi satışların oldukça düştüğünü söyleyerek taksitlerin yüksek olduğunu öğrenen vatandaşın cep telefonu alamadığını belirtti. Rüzgar konuşmasında, “Bütün sektörde satışların düştüğünü söyleyebilirim. Yani bu sektörde bulunan aksesuarcılara kadar herkes satışların düştüğünden yakınıyor. 6 ay taksit sınırlandırılmasının tekrar güncellenip en azından 12 aylık taksit seçeneklerinin denenmesini bekliyoruz. Bu insanların ürün alabilmesi ve sektörün hareketlenmesi için şart.

3 bin liralık bir cep telefonunu alırken 500 lira taksit ödemek insanları gerçekten de zorluyor ve alım güçlerine etki ediyor. 24 ay taksit ise insanları zorlamıyordu. Bu durumun düzeleceğini umut ediyoruz. Sektörün hareketlenmesi için bütün arkadaşlarımın da aynı fikirde olduğunu düşünüyorum. Sektör olarak taksit seçeneklerinin değişmesini bekliyoruz,” dedi. /Haber: Umut Osman Sunci – Serhat Barış

Etiketler :
Taksitlerdeki Sınırlama Satışları Düşürdü -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net