Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Dikkat, Özel Hastaneler Fazla Ücret Alabiliyor
Dikkat, Özel Hastaneler Fazla Ücret Alabiliyor
...
09-10-2018 11:08
GÜNDEM
0 Yorum
271 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Mehmet Tanrıkut Özel Hastaneler Tarafından Talep Edilen Ücretlerin Yasal Prosedürlere Bağlı Olduğunu Belirterek Bu Prosedürün Üstünde Ücret Talep Eden Özel Hastaneler Konusunda Vatandaşı Uyardı.

Bandırma Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Mehmet Tanrıkut, geçtiğimiz günlerde bir vatandaşın Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na yapmış olduğu şikayet üzerine, Bandırma’da faaliyet gösteren bir özel hastanenin haksız kazanç sağladığının tespit edildiğini belirtti. Bunun üzerine de hastanenin hastadan tahsil ettiği ilave ücretin 5 katı kadar para cezasına çarptırıldığını ifade eden Tanrıkut, vatandaşa çeşitli uyarılarda bulundu.

Özel hastaneler tarafından talep edilen ücretlerin SGK’nın internet sitesinde yer alan tarife ile kontrol edilebileceğini belirten Tanrıkut, özel hastaneler tarafından mağdur edilen hastalara dernekleri tarafından da hukuki yardımların yapılacağını söyledi.

Tanrıkut konuşmasında "Sağlık hizmetleri her geçen gün daha da ücretli hale getiriliyor. Önceki yıllarda sosyal sigorta kapsamında ücretsiz olan birçok tedavi artık paralı hale geldi. AKP hükümeti iktidara geldiğinde sağlık hizmetleri ile ilgili hastane kuyrukları da kimse beklemeyecek, herkes istediği hastaneye gidecek, sağlık hizmetlerine kolayca ulaşabilinecek vaatlerinde bulunmuştu, ancak sağlıkta reform diyerek hayata geçirilmeye çalışılan uygulamalar ücretsiz olması gerekirken cebimizden yüklü paralar öder hale geldik. Bu gün hastanelerde farklı isimler altında birçok ücret alınmaktadır. Genel Sağlık Sigortası kapsamında olanlar ve bakmakla hükümlü olduğu kişiler devlet hastaneleri için 5 TL. Özel Hastaneler için 12 TL. katkı payı ödemek zorundadır. Yapılan son değişiklikle özel hastaneler tarafından alınacak ilave ücret oram yüzde 200 'e kadar çıkabilmektedir. Bir örnek verecek olursak 30 TL. katkı payı ödeyen hastadan özel hastane 60 liraya kadar ücret alabilir.

Ayrıca özel hastaneler ilave ücret oranlarını hastaların görebileceği şekilde 50x50 ebatlarında bir listeyi asmaları gerekmektedir, şu durumlardaki hastalardan ücret talep edilmez; acil servis, yoğun bakım yanık tedavisi, kanser tedavisi, yeni doğana verilen hizmetler, organ doku ve hücre nakilleri, doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemler diyaliz tedavileri, kalp-damar cerrahi işlemleri.

Derneğimize son günlerde özle hastane ve sağlık kuruluşları tarafından fazla fark ücreti ve acil servis hizmetlerinden ücret alındığı ile ilgili şikayetler gelmiştir. Özel hastaneler hasta ve hasta yakınlarının bilgi eksikliğini tecrübesizliğini ve mecburiyetini kötüye kullanarak almaları gereken orandan fazla fark ücreti ve muayeneye bağlı tetkik ve tahlil ücretleri alarak haksız kazanç elde etmektedirler bu yola başvuran sağlık kuruluşları yasal mevzuatları ihlal etmektedirler.

Halkımız haksız yere ücret alınması durumunda sosyal güvenlik kurumuna, sağlık müdürlüğüne, sağlık bakanlığına şikayette bulunabilirler. Hastalar SGK'nın SUT(sağlık uygulama tebliği) internet sayfasından hastanelere ödedikleri ek ilave ücretlerinin yasal olup olmadığım denetleyebilirler. Ayrıca özel sağlık kuruluşlarında yasal sınırın üzerinde kendilerinden ek ücret alındığım İddia eden hastalarımıza derneğimize başvurmaları halinde her turlu hukuki yardım yapılacaktır" dedi. /Umut Osman Sunci-Serhat Barış

Etiketler :
Dikkat - Özel Hastaneler Fazla Ücret Alabiliyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net