Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Şair Gültekin Özcan İle Şiir Dünyası’na Yolculuk
Şair Gültekin Özcan İle Şiir Dünyası’na Yolculuk
...
09-10-2018 10:55
GÜNDEM
0 Yorum
217 Okunma
Haberi Yazdır

3 Şiir Kitabı Bulunan Ve Bu Kitapları Çocukları Olarak Tanımlayan Şair Gültekin Özcan İle Şiir Dünyası’na Yönelik Keyifli Bir Röportaj Gerçekleştirdik.

Röportajımıza o an doğaçlama olarak yazdığı şiiri seslendirerek başlayan Şair Gültekin Özcan bizleri, “Memleketimde kış hazırlıkları başladı. Gazeli Eylül’den tandırın. Un çuvalının başına, adı zam olan bekçi dikmişler. Neye yarar sağcı gazel, tandır. Çocuklar kış zor geçeceğe benzer,” dizeleri ile karşıladı. Kendisine teşekkür ederiz.

Gültekin Özcan Kimdir?

“Aslen ben Kırşehirliyim. Kırşehir’de doğdum, Zonguldak’ta geliştim, Bandırma da hasat yeri oldu. Bandırma’ya geleli 36 yıl oldu. Artık Bandırmalıyız. Bandırma’ya hizmet ettim ve şu an emekliyim.”

Gültekin Özcan İçin Yaptığı Sanat Neler İfade Ediyor?

“Resimler ve kitaplar gerçekten de insanın gönlünden kopan şeylerdir. İçinden doğan şeylerdir. Onun için kitaplarım benim çocuğum gibilerdir. Şiir yazmanın vakti, saati ve mevsimi olmuyor. Ben kurgulamıyorum. Tamamen yüreğimin sesidir. Ne yazmalıyım diye bir kaygım da asla olmadı. Ben sadece yüreğimden dökülenlerin sekreterliğini yapıyorum. Şiir, şairin gönlünde mayalanır okuyanlar da mutlaka kendilerinden bir şeyler bulurlar. Şiir benim için düşünsel olmalıdır. Düşünmekten korkan, düşünmeyi sevmeyen insanlar eminim şiir sevmeyen insanlardır.”

Gültekin Özcan’ın Yeni Projeleri Nelerdir?

“Şuan hazırladığım 3 şiir kitabım daha var, 1 öykü kitabım da hazır. Ancak yayın evlerini aradığımda şiir basmıyoruz cevabı alabiliyorum ve bu beni çok üzüyor. Şiir toplumun sesidir. Şair toplumun sesidir. Ben şiirlerimde sosyal olaylara da değiniyorum. Duygusal şiirlerim de var. Yaşadığım yeri yansıtan şiirlerim de var. Kimi ironik kimi folklorik olabiliyor.

Yeni kitaplarım için hazırladığım şiirlere gelecek olursak. Eski kitaplarım alınmasın ama biraz hafif kaldıklarını görüyorum. Hatta bazen bunu gerçekten ben mi yazdım diye düşünebiliyorum. Bir önemli nokta da işi hiçbir zaman yazdım odluya getirmiyorum. Özellikle edebiyat öğretmenlerinden görüş ediniyorum. Onlara şiirlerimi atarak danışıyorum. Onlar da inceleyip görüşlerini söylüyorlar.

Bilindiği üzere ben resim de yapıyorum ve sergiye de her an hazırım. Yakın bir zamanda gün alıp yeniden sergi açmayı düşünüyorum.”

Özcan, “Ülkemizde Erkek İçin Şiir Yazmak Daha Kolay”

“Şiir benim için gerçektir ve kurgulanamaz. Bu yüzden erkek için daha kolay olduğunu düşünüyorum. Popülist bir akım içerisindeyiz ve yarı erotik şiirler çok ilgi alaka görüyor. Bu yüzden erkek için şiir yazmak özellikle de ülkemizde daha kolay. Benim yüreğim konuştuğu zaman ise aman sus kimse duymasın noktasına gelebiliyor. Kayda almadığım çok duygusal aşk şiirleri de doğdu. Bende de aşka dair birçok şey var ama bunları çoğu zaman sansürlemek zorunda kalıyorum.“/Haber: Umut Osman Sunci – Serhat Barış

Etiketler :
Şair Gültekin Özcan İle Şiir Dünyası’na Yolculuk -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net