Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Portakal, “Medya Yandaştan Ve Güçlüden Yana Olmamalı”
Portakal, “Medya Yandaştan Ve Güçlüden Yana Olmamalı”
...
09-10-2018 10:52
GÜNDEM
0 Yorum
184 Okunma
Haberi Yazdır

1-7 Ekim 2. Bandırma Kitap Günlerine bir ulusal kanalın haber programcısı Fatih Portakal konuk oldu.

Televizyonlardan bilinen, ana haber bülteni sunucusu Fatih Portakal´ı, Bandırma´da kalabalık bir topluluk dinledi. Portakal, Cumhuriyet Meydanı’ndaki söyleşide, eleştirel gazetecilik yaptığını belirtti ve yerel basının ne zor şartlarda haber yaptığından bahsetti.

Bir saati aşan konuşmasının ardından Portakal´ın İzmir´de bir programı olması nedeniyle kitaplarını imzalamada az sayıda kişinin kitabını imzalama fırsatı oldu. İmza sırasında da izdiham yaşandı.

Portakal, Yandaş ve Güçlüden Yana Olmamalı

Portakal “ Gazeteci, her olaya eleştirel bakış açısıyla yaklaşmalı. Gazeteci,  yandaş ve güçlüden yana olmamalı. Stres altında çalışıyorum ama yaptığım işten keyif alıyorum.  Eleştirel bakış açısıyla her gün saat 07.00’de ana haber bülteninde hem haberleri sunuyorum hemde hakaret etmeden kendi düşüncelerimi aktararak bir kesimin sesi olmaya çalışıyorum. Kimseye hakaret etmeden, kişilik haklarına saldırmadan, kişisel düşüncelerimi açıklıyorum. Çalıştığım kurum Amerikan sermayesi diyorlar. Ne olursa olsun, bana hiç karışmıyorlar.  Yerel de bana karışmasın giderim orada da çalışırım. Bugün Türkiye´de yerli patronun yönettiği tarafsız bir medya kuruluşu yok. Yalnız bu dönemde değil, her dönemde böyle oluyor. Düzen değişince patronlar da değişerek bu düzene ayak uyduruyor. Mevcut kanalımda çok rahat bir gazetecilik yapıyorum. 10 yıldır, patronumuz bana hiçbir gün yayın akışını sormadı. Oysaki yerel bir patronla çalışıyorsanız yayın akışını görmek isterler. Bu devran mutlaka değişecek. Sadece bu iktidar dönemin de değil, bundan önceki iktidarlarda böyleydi. Tarih tekerrürden ibaredir”.

Belediye Başkanı Dursun Mirza, söyleşinin sonunda Fatih Portakal´a plâketini verdi/Serhat Barış

 

Etiketler :
Portakal - “Medya Yandaştan Ve Güçlüden Yana Olmamalı” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net