Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Ekim Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
Ekim Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
...
08-10-2018 10:52
GÜNDEM
0 Yorum
227 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısının 1.birleşimini gerçekleşti

Bandırma Belediye Meclisi ekim ayı olağan toplantısı Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza başkanlığında yapıldı. Gündem öncesi Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Batman’ın Hasankeyf ilçesinde yol yapım çalışmasının güvenliğini sağlayan askeri aracın geçişi sırasında yola tuzaklanan el yapımı patlayıcının patlatılması sonucu 7 şehit ve başta şehidimiz Jandarma Uzman Çavuş Okan Dinçer olmak üzere bütün şehitlere Allah'tan rahmet, acılı ailelerine başsağlığı diledi ve terörü lanetledi.  Ardından belediye meclis üyelerine Ulaş Töre Sivrioğlu tarafından hazırlanan ve Bandırma Belediyesi tarafından bastırılan “Bandırma ve Yakın Çevresi Tarihi” adlı kitabını ücretsiz dağıtımı gerçekleşti. 12 gündem maddesi ve 1 gelen evrak ile 13 madde görüşülerek karara bağlandı. Toplantıya mazeretlerinden dolayı Meclis Üyeleri Yakup Ataş katılmadı. Başkan Dursun Mirza, daha önceki aylarda olduğu gibi Eylül ve Ekim aylarında Belediye tarafından yapılan çalışmaları konu alan sunum gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nden Neşe Erdem’in meclis üyeliğinden istifa etmesi üzerinde yerine,  Aysel Beyaz meclis üyeliklerine getirildiğini açıkladı.

Sel Sonrası, Üst Yapıda Oluşan Zarar 902.791 Lira

Mirza “13 Eylül tarihinde Bandırma’da yaşanan sel felaketinden dolayı yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen mağdur olan vatandaşlara belediyemizce müdahale ettik. Bandırma Belediyesi olarak Bandırma ve bağlı mahallelerde yapılan inceleler sonrası üst yapıda oluşan hasarın 902 Bin 791 Lira olarak tespit edildi. Bandırma’nın en işlek caddesi olan Kâşif Acar Caddesi’ni, Balıkesir’in Milli Kuvvetler Caddesi gibi modern şık görüme kavuşacak.  Araç otoparkı ortadan kaldırıp, esnafın mal indirip, boşaltması içinde 5 cep yapılacak. Daha sonra Kâşif Acar Caddesi’nde zabıtalar görevlendirilecek ve kaldırımlara çıkmalara asla müsaade edilmeyecek”.

Amfi Tiyatro Bir Süre Yapılamayacak

Hacı Yusuf Mahallesi 168.182.184.185 ve 209 adaları heyelan bölgesi olması nedeniyle yapılması planlanan amfi tiyatro yapılması bir süre yapımı rafa kaldırıldı. 1960 yılında Hacı Yusuf Mahallesinde gerçekleşen heyelan yüzünden dolayı dönemin bakanları heyelan bölgesi ilan kararı aldı.

12 Madde ve 1 gelen evrakın görüşülmesinden sonra gündem dışı konuşmalara geçildi.

Özdemir: Kitap günlerinde sadece belirli görüşe sahip yazarlar davet ediliyor?

Ak Parti Bandırma Belediye Meclis Üyesi Avukat Yılmaz Özdemir gündem dışı söz alarak bir konuşma gerçekleştirdi.

 Özdemir “Öncelikle kitap konusunda Belediyemize teşekkür ediyorum. Hazırlayan arkadaşlara da teşekkür ediyorum. Bu konuda da ifadelerimiz oldu. Belediyemizin daha fazla gayret göstermesi konusunda belediyemize böyle bir kitabı hazırlattıkları için teşekkür ediyorum. Bandırma’nın önemli bir eksikliğiydi. Kitaptan bahsetmişken geçen sene ilki bu yıl da ikincisi düzenlenen kitap günleri devam ediyor. Tabi Kitap Günleri denince ben kitap ismi geçince heyecanlanıyorum. Geçen sene ilki düzenlendiğinde eksiklikler olmuştu. Bazı yazarlarımız davet edilmemişti. Ama bu yıl o eksikler tamamlandı. Bu yıl şöyle bir sıkıntımız var. Yayın evleri ya talepte bulunmuyorlar, ya ilgi göstermiyorlar. Çok fazla çeşitli, her düşünceden yayın evleri yok. Belediye’nin bunu organize ettiğini düşünmüyorum. Taleple oluyor herhalde bunlar. Ancak kitap günlerinde gelen yazarlarımız konusunda sıkıntılarımız var. Belirli bir düşünceye ait yazarlarımıza sadece müsaade ediliyor gibi geliyor. Çok motomot çok ideolojik bir yazar kadrosu görüyoruz. Hatta yazar olmayan televizyon sunucuları bile davet ediliyor. Buna Belediye bütçesinden pay ayrılıyor. Bu ayrılan payların Bandırma’nın tümünü kucaklayıcı olmasını bekliyoruz. İleri ki etkinliklerinizde de bu hassasiyete dikkat edilmesi tavsiyesinden bulunuyoruz” dedi.

Mirza “1 Ekim İtibariyle 29 Arkadaşımız İşe Başladı”

Başkan Mirza, ayrıca Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Özdemir’in dile getirdiği ve Bandırma Belediyesi’ne son günlerde işe alınan 29 çalışan için de açıklama yaptı. Başkan Mirza , “CHP Meclis Üyemiz Neşe Hanım 28 Eylül’de görevinden istifa ederek 1 Ekim tarihinde Belediyemize ait Halk Masası biriminde çalışmaya başladı. 1 Ekim itibariyle Neşe Erdem ile birlikte 29 tane yeni arkadaşımız işe başladı. Belediye’nin 650 civarında çalışanı vardı. 675-680 civarı bir kadroya ulaştı. Büyükşehir’in Bandırma’da 400 civarında çalışanı varmış. Bu taşeron yasası çıktıktan sonra mevcut emekli arkadaşlarımızı çıkartmak zorunda kaldık. İçerisinde şoförler, gassaller vardı. Yerlerini de dolduramadık. Çok sayıda temizlik işçisi olarak çalışan arkadaşımız ve şoför arkadaşımızdan da emekli oldu ve ayrıldı. Bizim bedenen çalışan insanlara ihtiyacımız var. Örneğin asfaltta çalışacak 5-6 kişi aldık. Yine temizlik işlerine 5-6 kişi aldık. Şoförler aldık. Gassalsiz çalışıyorduk gassal aldık. Yine park bahçelerde yetmiyordu 5-6 arkadaş da oraya aldık. İlave aldığımız bazı kurumlarda çalışıp da onların ricası üzerine aldığımız kişiler de oldu. Kültür Müdürlüğü ve Basın yayına da 4 arkadaşımızı aldık. Hepsi 29 kişi oldu.  Niye şimdi aldık? Belediye yasasına göre personel giderleri bütçenin yüzde 30’unu geçemez. Taşerondayken çalışan kişilerin giderleri personel gideri olarak değil hizmet alımı olarak gözükür. Dolayısıyla yüzde 30’ün altında kalıyordu bizim personel giderimiz. Bir önceki yılın bütçesine bakarak bu alımı yapabiliyoruz. Bunun için resmi kurumlarla herkesle görüştük. Taşeron çalışanlar kadroya geçtiği için bütün Belediyeler Gönen’de, Karesi de Altıeylül’de İŞKUR ile görüşerek buna benzer alımlar yaptı. Biz de bu çerçevede yeni çalışanlar aldık. İhtiyacımız olan yüzde 90’ı bedenen çalışacak kişiler olmak üzere aldık” dedi.

Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısının 2.birleşimi 17 Ekim Çarşamba günü saat 19.00’da yapılması karar verildi./Serhat Barış

 

 

Etiketler :
Ekim Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net