Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Yazar Nurgül Yeşilbağ Sorularımızı Cevapladı
Yazar Nurgül Yeşilbağ Sorularımızı Cevapladı
...
06-10-2018 10:00
GÜNDEM
0 Yorum
430 Okunma
Haberi Yazdır

 “Kelebek” İsimli Kitabıyla Adından Söz Ettiren Yazar Nurgül Yeşilbağ, Bandırma Kitap Günleri İmza Etkinliğinde Sorularımızı Cevapladı.

Nurgül Yeşilbağ’ın ellerinden çıkan “Kelebek” öykü severlerin avuçlarına konmaya devam ediyor. “Kelebek” ve Yazarı Nurgül Yeşilbağ son olarak ise Bandırma Kitap Günleri’nde hayranlarıyla buluştu. Biz de Yeşilbağ’ı ziyaret ederek kendisiyle sohbette bulunduk. Yeşilbağ’a sorular yönelterek hem onu daha yakından tanıdık hem de eseri “Kelebek” hakkında kendi ağzından daha derin bilgiler edindik. Kitap yayınlatmak isteyen geç yazarlar için de öneriler aldığımız Yeşilbağ, yönelttiğimiz tüm soruları içtenlikle cevapladı. İşte Yeşilbağ ile sohbetimizden öne çıkan başlıklar şu şekilde;

Nurgül Yeşilbağ Kimdir?

“Ben Bandırma’nın Yenisığırcı Köyü’nde doğdum. Çocukluğum ve gençliğim Bandırma’da geçti. Daha sonra öğrenim ve işim gereği uzun süre Bandırma’dan ayrılmak zorunda kaldım. 5 yıl öncesine kadar da geri döndüm. Dönünce de On Dergisi’ni çıkartmaya başladım. Ardından da yerel seçimler geldi. Dursun Mirza’nın yerel seçim kampanyasını yürüttüm ve başarılı bir şekilde sonuçlandı. Sonrasında ise reklam ajansı işletmeye devam ettim.

Herkesin bildiği üzere basın sektöründen yabancı değilim. Bir taraftan da köşe yazıları, gazete ve dergi çalışmaları, katalog, reklam, tanıtım filmleri gibi çalışmalar yürütüyordum. Sonrasında da Bandırmaspor’un medya sponsorluğunu üstlendim. Bu iki yıl benim için çok yorucu geçti ve Türkiye’yi de aşağı yukarı 2 kere dolaşmış kadar oldum.

Sonrasında kendimi dinlenmeye çektim ve yıllardır istediğim kitap yazma işiyle ilgilendim. Haber, söyleşi, köşe yazıları ve konuşma metinleri yazmıştım ancak öykü benim için bir ilkti ve çok istiyordum. Öykü yazarken çok keyif aldım ve kendimi çok daha fazla özgür hissettim. Kurgu yaparak farklı öykü tiplerini denemek benim için Kelebek’te gerçekleşti.

Kelebek yayınlandıktan sonra da şu an ikinci öykü kitabıma çalışmaya başladım. Bir taraftan da deneme yazılarım devam ediyor.”

“Kelebek” Nedir?

“Kitapta “Kelebek” isminde bir hikayemiz var. Bu benim babam ve annemle ilgili bir hikayedir. Şunu da belirteyim kitaptaki bütün hikayeler benim yaşadığım hikayeler değil aynı zamanda gözlemlerimle kurguladığım hikayelerde var. Duygu derinlemesi benim hikayelerimde ağır basan şey. İnsanların yaşadığı duyguları tanımlamakta zorlandığı şeyleri tanımlamaya çalıştım ve geri dönüşler de bana bunu söylüyor. Ben babımı çok seviyorum ve onu 2003 yılında kaybettim. Ona dair bir şeyler yapmayı hep istedim. Bu kitabı da onun anısına çıkardım. Babam zor günlerde benim hep sığınağım oldu ve düşünceleriyle önümü aydınlattı. Gerektiğinde ona sığınabilmeyi bedensel olarak yitirsem de manen ve ruhen hep birlikte olduğumuzu düşünüyorum. Bana çıkış noktası veren kişi babamdır.”

Nurgül Yeşilbağ’dan Kitap Yayınlatmak İsteyenlere Öneriler

“Kitap yazmak isteyenlerin önce bolca okuması gerekiyor. Hani nasıl bedenimize spor lazımsa okumakta beyin için öyle bir şey. Yazmakta ancak kelimelerin çoğalması, anlatımın zenginleşmesi, hayal gücünün artmasıyla mümkün oluyor. Okumanın etkileri bir yazar için önemlidir. Bunun dışında kendinizi ifade etmek için her insan bir şeyler yazmalıdır. Bu kitap yazmak için de olabilir, çocuğunuza bırakacak küçük hatıralar için de olabilir ama öncelikle her şey kendini ifade edebilmekten geçiyor.

Profesyonel anlamda kitap yazmak ve bunu yayınlatmak isteyenler için gerçekten Türkiye’de ciddi problemler var. Mesela çok iyi yazdığınızı düşünüyorsunuz ve etrafınızdaki insanlar, profesyonel yayın evleri dahi sizin kitabınızın çok iyi olduğunu düşünüyor diyelim. Bütün kurullardan geçiyorsunuz ve yayınlansın mı noktasında karar veren en üst kurul dediğimiz bir kurul var. Eseriniz her anlamda mükemmel ama en üst noktada şu var, “Siz popüler değilsiniz, yayınlasak kim alacak?” Bu soruyla karşılaşıyorsunuz ve cevaben yazarların bazıları, “Ben Nihat Doğan ile bir hafta geçirmeli miyim ki kitabım satsın?” diyebiliyor. Popülerlik önemli çünkü içinde yaşadığımız kültür şu anda popülizme hizmet ediyor. Yani çerçeve böyle ve dolayısıyla bu büyük bir sorun.”/Haber: Umut Osman Sunci – Serhat Barış

Etiketler :
Yazar Nurgül Yeşilbağ Sorularımızı Cevapladı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net