Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Kitap Bastırmak İsteyenler Nasıl Bir Yol İzlemeli
Kitap Bastırmak İsteyenler Nasıl Bir Yol İzlemeli
...
05-10-2018 10:54
GÜNDEM
0 Yorum
328 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Kitap Günleri’nde İşin Ehli İsimlerle Yaptığımız Özel Röportajlar ile İlk Kez Kitap Bastırmak İsteyen Yazarlar İçin Kılavuz Olacak Bilgileri Derledik.

Yazar Gül Ayşe Aydemir Yaldız ve farklı yayın evleri ile röportajlar yaparak yazarlıklarını bir kitap ile taçlandırmak isteyenler için bu sürecin işleyişi hakkında bilgiler edindik. Bakalım, hayalleri gerçeğe dönüştürebilmek için kılavuz olacak ayrıntıları bizlerle paylaşan isimler neler öneriyor.

Ayşegül Ayşe Aydemir Yaldız – Yazar

Şimdiye kadar değişik mecralarda birçok öyküsü yayınlanan ve “Dünyaya Tekrar Gelsem” isimli öykü kitabının da yazarı olan Ayşegül Ayşe Aydemir Yaldız’a mikrofonumuzu uzattık. Röportajımızda yazılan eserin öncelikle yayın evinin felsefesine uygun olması gerektiğini vurgulayan Yaldız, yazar tarafından doğru yayın evinin seçilmesinin önemine değindi.

Sürecin her aşamasında yazar ile yayın evinin güçlü bir iletişim içinde olması gerektiğinin de altını çizen Yaldız sürecin kendisi için kısa sürdüğünü ve kitabının 15-20 günlük bir süreçte kabul edildiğini belirtti. Bu sürecin çok daha uzun sürebildiğini de söyleyen Yaldız, kendisinin doğru yayın evini bulabildiği için şanslı olduğunu ifade etti.

Yaldız, yazarlara ayrıca şu önerilerde de bulunarak, “Roman ya da öykü ne yazıyor olursanız olun yazdığınız şeyin o türe uygun olması gerektiğini unutmayın. Düşüncelerinizden asla vazgeçmeyerek çokça araştırma yapmak zorunda olduğunuzu da unutmayın. İyi araştırma yapmak ve bolca yardım almak zorundasınız,” dedi.

Elif Aktaş - Beyaz Balina ve Koridor Yayın Evi Temsilcisi

Elif Aktaş, yayın evlerinin büyük ölçüde mail yolu ile çalıştığını, yazarların gönderdiği eserlerin de genellikle bu şekilde incelendiğini belirtti. Gönderilen eser türünün yayın evi için önemli olduğunu hatırlatan Aktaş, Her yayın evinin her kitabı basmadığını söyledi.

Aktaş sosyal medya ve internetin önemine dikkat çekerek yazarlara şu tüyoları verdi, “Özellikle Wattpad üzerinde geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı başarmış olan yazarlar yayın evleri tarafından çabucak kabul görüyor. Bu sayede okuyucu kitlesi hali hazırda zaten geniş olan kitapları basmış oluyorlar. Yazarlar özellikle günümüzde internet üzerinden reklamlarını bolca yapmalılar.”

Osman Kahraman – Parya Yayınları Sahibi

Osman Kahraman röportajımızda, kitap bastırma sürecinin özellikle yazarlar için oldukça sabır isteyen bir süreç olduğunu söyledi. Yazarların eserlerini kendilerine genellikle mail yolu ile ilettiğini ifade eden Kahraman, “Kitabın incelenmesi uzun bir süreçtir. Kitap eğer yayın evine uygun ise basımına geçiliyor. Sözleşmeler 1 senelik olarak yapılıyor. Bin tane isteniyorsa biz o kitabı basıp yazarın eline de o basımdan istediği ölçüde veriyoruz.”

Yazarların her aşamada sosyal medyada kendi reklamlarını yapmasının çok önemli olduğunu belirten kahraman, sosyal medyanın önemini, “Sosyal medya olmasa günümüz yazarları bunun yokluğundan çokça etkilendirdi. Gerçekten sosyal medyanın çokça faydası var,” sözleriyle ifade etti.

Serkan Bozkuş – Ayzıt Yayın Evi Sahibi

Eserin her şeyden önce notere onaylatılması gerektiğini ifade eden Bozkuş ise yazarlara şu tavsiyede bulundu, “Yazdığınız kitabınızı mutlaka notere onaylatın. Yoksa yayınevi sizden dosyanızı alır beğenmediğini söyler. Daha sonra başka bir isimde kitabınızı piyasaya sürer. Arkadaşınıza bile bu konuda güvenmeyin. Dosyanızı kimseyle paylaşmadan önce mutlaka notere onaylatın.” /Haber: Umut Osman Sunci – Özlem Kurt

Etiketler :
Kitap Bastırmak İsteyenler Nasıl Bir Yol İzlemeli -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net