Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Sanayi İçin İlk Müteşebbis Toplantısı Yapıldı
Sanayi İçin İlk Müteşebbis Toplantısı Yapıldı
...
04-10-2018 11:09
GÜNDEM
0 Yorum
397 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma’da 220 hektar alan üzerine kurulması planlanan Marmara Ana Metal ve Makine Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi için ilk Müteşebbis Heyeti Toplantısı Kaymakamlık binasında gerçekleşti.

Bandırma’nın Bezirci ve Beyköy Mahalleleri civarında metal ve makine sanayi kapsamında faaliyet göstermek üzere planlanan Organize Sanayi Bölgesi için ilk müteşebbis heyeti toplantısı Bandırma Kaymakamlığı’nda gerçekleştirildi. Paydaşlardan temsilcilerin yanı sıra işadamlarının da katıldığı toplantıda 220 hektar alan üzerine kurulacak olan Organize Sanayi Bölgesi’nde ana metal sanayi, fabrikasyon metal ürünleri imalatı, bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, elektrikli teçhizat imalatı, motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatı ile diğer ulaşım araçlarını imalatının gerçekleştirileceği ifade edildi.

Yapılan müteşebbis heyeti toplantısına, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Yılmaz Özdemir ve Sabri Külcü, Marmara Ana Metal ve Makine Sanayicileri Derneği Başkanı Sadettin Çay ve yatırımcı işadamları katıldı.

3 Yıllık Bir Süreç Sonrası İlk Adımlarımızı Atıyoruz

Yazar “Marmara Ana Metal ve Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin ilk müteşebbis heyetin toplantısı gerçekleştiriyoruz. 3 yıllık bir süreç. 3 yılın sonucunda ilgili bakanlık tarafından karar verildikten sonra yer tespiti yapıldı ve ilk toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Organize Sanayi Bölgesi’nin toplam 220 hektarlık alan üzerinde gerçekleşiyor” dedi.

Toplantıda konuşan Bandırma İlçe Kaymakamı Günhan Yazar Marmara Ana Metal ve Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi adı ile kuruluş çalışmaları süren projenin kurucu ortaklarından Balıkesir Valiliği yüzde 6 paya, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yüzde 12 paya, Bandırma Belediyesi yüzde 6 paya, Balıkesir Sanayi Odası yüzde 6 paya, Marmara Ana Metal ve Makine Sanayicileri Derneği’nin yüzde 70 paya sahip olacağını belirtti.

Mirza “Havamızın, suyumuzun, toprağımızın kirlenmesini istemiyoruz”

Ardından konuşan Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ise, yatırım esnasında çevre ve havanın kirletilmemesine dair kesin tutumları bulunduğunu ifade ederek, bu konuda dikkat edilmesini istedi. Mirza “Bandırma Gönen yolu üzerinde Bezirci, Beyköy Mahalleleri arasında 220 hektar bir alana yapılacak Ana Metal ve Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin ilk müteşebbis heyet toplantısını gerçekleştiriyoruz. Bu başlangıcın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Ülkemizin üretmesi lazım.  Yatırıma ihtiyacı var, üretime ihtiyacı var ve aynı zamanda da istihdama da ihtiyaç var. İthalatı azaltıp ihracata ihtiyacımız var.  Bandırma ve bölgemizin endişeleri var. Havamızın, suyumuzun, toprağımızın kirlenmesini istemiyoruz. Bu konuda çok titiziz. İstiyoruz ki fabrikalar olsun, yatırım olsun. Bandırma’mızın sağlıklı ve planlı gelişmesinde büyük katkıda olsun.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi adına toplantıya katılan Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Yılmaz Özdemir ise projenin Bandırma’ya ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Çay  “Üreterek büyümemiz gerekiyor”

Marmara Ana Metal ve Makine Sanayicileri Derneği Başkanı Sadettin Çay, Organize Sanayi Bölgesi’nin enerji ihtiyacının karşılanması için şu anda ve gelecekte herhangi bir termik santral kurma düşüncelerinin olmadığını ifade ederek, konuşmasında şu sözlere yer verdi. “Türkiye’nin daha fazla üretme, daha fazla ihracat yapmaya, daha fazla ihracat oluşturmaya ihtiyacı var. Bununda en önemli bileşeni sanayidir.  Üreterek büyümemiz gerekiyor. Büyürken geleceğimizi inşa etmeliyiz. Bu anlamda güzel bir başlangıç törenine katıldık. İnşallah önümüzdeki günlerde ülkemiz adına güzel semerelerini alacağız. Enerji Bakanlığı bölgedeki ihtiyacımız olan enerji için zaten yatırımlarını yapıyor. Artık öyle bir çağda yaşıyoruz ki, nano teknoloji kullanacağız, dijitalleşeceğiz. Üretirken çevreye ve kendimize yönelik olacağız. Havaya, toprağa, suya dikkat edeceğiz ama öncelikle çocuklarımızı, geleceği düşüneceğiz” dedi. /Serhat Barış

Etiketler :
Sanayi İçin İlk Müteşebbis Toplantısı Yapıldı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net