Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Şehir Çiçek Açtı, Her Yer Rengârenk
Şehir Çiçek Açtı, Her Yer Rengârenk
...
04-10-2018 10:54
GÜNDEM
0 Yorum
115 Okunma
Haberi Yazdır

Vali Ersin Yazıcı, 26. Uluslararası Ayvalık Engelliler Kültür, Sanat ve Spor Etkinliklerine katıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu ve Ayvalık Belediyesi tarafından düzenlenen 26. Uluslararası Ayvalık Engelliler Kültür, Sanat ve Spor Etkinliklerine Vali Ersin Yazıcı, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı Yusuf Çelebi, Türkiye Zihinsel Engelliler Federasyonu Genel Başkanı Aynur Dankaz, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Gültekin Sertar Tolay, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Devlet Personel Daire Başkanlığı yetkilileri, yurt genelindeki 81 ilden gelen yaklaşık bin civarındaki engellilerle bağlı bulundukları dernekler ve engelli aileleri hazır bulundu.

Engelli Kardeşim Sadaka Kültürü Değil, Halk Eksenidir

Ayvalık Belediyesi Bando Takımı eşliğinde; saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi; engellilerin sorunlarının evrensel bir olgu olduğunu vurgulayarak, "Engellilerin sorunları tüm toplumun sorumluluğundaki sorunlardır. Çok değerli Cumhurbaşkanımızın, 'Engelli kardeşim sadaka kültürü değil, halk eksenidir.' Şeklindeki sözleri bizim için çok değerli ve gönlümüzü okşamıştır. Cumhurbaşkanımız bu sözleriyle; engellilerin üretime katılma hakkı, eğitim hakkı ile yasal çerçevelerde engellilere verilen hakların olduğuna işaret etmiştir. 2005 yılında engelliler için devrim niteliğinde olan Engelliler Yasası hayata girmiştir. O güne kadar engellilerimizde olmayan haklar bu yasa ile bizlere kazandırılmış ve Türkiye'deki engelliler Avrupa'daki engellilere verilen haklara sahip olmuşlardır." dedi.

Ayvalık 26 Yıldan Beri Evsahibi

Törende konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise; 26 yıldan bu yana Türkiye'nin dört bir yanındaki engellileri Ayvalık'ta ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Ayvalık; 26 yıldan bu yana bu şenlikleri büyük bir heyecanla gerçekleştiriyor ve yapıyor. Her yıl bu şenliklere Ayvalık halkının yanı sıra, turizmcilerimiz de tam destek vermektedir. 26 yıldan bu yana bu festivalin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."dedi.

Ayvalık'ta Çiçekler Açtı

Vali Ersin Yazıcı da, engellilerin Ayvalık'a gelmesiyle, bu güzel beldede çiçeklerin açtığını savunarak, "Türkiye'nin en güzel köşelerinden biri olan Ayvalık'ımız, engellilerle birlikte çok daha güzel bir hale geldi. Hediye gibi geldiniz, hoş geldiniz. Bu güzelliği yaşanmasını sağlayan bu güne kadar bu şenliklerin yapılmasını sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Şunu çok iyi biliyoruz ki; sizin bizlerden hiçbir farkınız yok. Siz engelliler bizlerden zaten bir ayrıcalık istemiyorsunuz. Bunun da bilincindeyiz. Biz devletin tüm mekanizmaları olarak engelli kardeşlerimizi bizimle aynı koşullarda yaşama olanaklarına kavuşturabilmek için uğraşıyoruz. Engellilerin özel bir ayrıcalık istemediklerinin farkındayız. Engellilerin engellerinden dolayı aynı yaşam standartlarına kavuşturabilmek bizim görevimiz. Bu yolda ilerliyoruz. Devlet, sivil toplum kuruluşlarıyla hep birlikte inşallah güzel Türkiye'mizde engellilerimizle eşit koşullarda, birbirimizi üzmeden, herkesin gönlünce yaşadığı bir ülke haline gelmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Yoğun Çalışmalar Yürütülmektedir

Devletimizin, engellilerin sosyal hayata katılımlarını sağlamak için yoğun çalışmalar yürüttüğünü belirten Vali Yazıcı, "Devlet olarak, engelli bireylerin tüm yaşamsal aktivitelerinde kendilerine hayatı kolaylaştırıcı çalışmaları tam bir diyalog ile gerçekleştireceğimizi belirtirken, herkesin her an engelli olabileceği realitesinden hareketle tüm vatandaşlarımızın duyarlılığıyla engellilerimize ilgisini esirgemeyeceğine inanıyorum." dedi.

Konuşmaların ardından tören; Ayvalık Bandosu'nun eşliğinde, festivale Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye'nin dört bir yanından ilçeye gelen engelli grupların resmi geçişi ile sona erdi.

Etiketler :
Şehir Çiçek Açtı - Her Yer Rengârenk -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net