Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Ortaylı’dan 12 Adalar Yorumu, “Adaları Lozan’a Bağlayan Bazı Cahil Çevreler Var”
Ortaylı’dan 12 Adalar Yorumu, “Adaları Lozan’a Bağlayan Bazı Cahil Çevreler Var”
...
03-10-2018 11:05
GÜNDEM
0 Yorum
290 Okunma
Haberi Yazdır

Ünlü Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın Bandırma Kitap Günleri kapsamında katıldığı söyleşi Bandırmalılar tarafından büyük ilgiyle dinlendi.

Her gün farklı yazarların Bandırmalı kitapseverlerle buluştuğu Bandırma Kitap Günleri’nin konuğu ikinci gününde ünlü tarihçi Prof Dr. İlber Ortaylı’ydı. Ortaylı, derin zekâsı ve kendine has tarzı ile tarihin sayfalarından önemli bilgiler verdi. Ortaylı hayranları, ünlü tarihçiyi yakından görüp dinlemek için Cumhuriyet Meydanı’na akın etti.

Ünlü Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı konuşmasında, Ekim ve Kasım aylarının tarh için çok önemli aylar olduğunu, bu ayların Atatürk ayı olduğunu, Ekim Ayı’nın sonunda 1’inci Cihan Harbi’nin başladığını ve yine bir Ekim Ayı’nda cumhuriyetin ilan edildiğini, Atatürk’ün de Kasım Ayı’nda vefat ettiğini söyledi. Bunca şeyin ise tesadüf olduğuna inanmadığını belirtti.

Daha sonra ise dinleyicilere tarihten bilgiler aktaran Ortaylı, 12 Adaların Lozan Barış Antlaşmasıyla ilişkili olmadığını, vurguladı. Kendi deyimiyle ise bazı cahillerin 12 Adalar ile Lozan’ı birbirine bağlayarak farklı göstermeye çalıştığını ifade etti. Bu kişilerin kendilerine göre amaçları olduğunu söyleyen Ortaylı, Adaların 1912’de imzalanan Uşi Antlaşması ile elden çıktığını söyledi.

Konuşmanın ve soruların sonunda Belediye Başkanı Dursun Mirza, Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya Bandırmayı temsil eden plaketi takdim etti. Daha sonra Ortaylı hayranlarına İmza Verdi. hayranları da bu sayede Ortaylı ile sohbet imkanı buldu./ Haber: Umut Osman Sunci – Serhat Barış

Etiketler :
Ortaylı’dan 12 Adalar Yorumu - “Adaları Lozan’a Bağlayan Bazı Cahil Çevreler Var” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net