Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > İzci Evi Tarih Oldu!
İzci Evi Tarih Oldu!
...
03-10-2018 10:54
GÜNDEM
0 Yorum
265 Okunma
Haberi Yazdır

M. Hayati Köseley İzci Evi'nin yerini Karesi Kent Konseyi Hizmet Binası aldı

Balıkesir'de Türkiye baş izcilerinden M. Hayati Köseley'in adını taşıyan izci evi Karesi Kent Konseyi Hizmet Binası'na dönüştürüldü.

Kent Konseyi hizmet binası düzenlenen, AKP Balıkesir milletvekilleri Mutlu Aydemir, Mustafa Canbey, Belgin Uygur ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın da katıldığı törenle hizmete girdi.

Binanın Karesi Kent Konseyi'nin kültür ve sanat başta olmak üzere çeşitli etkinliklerinde ve çalışmalarında kullanılacağı bildirildi.

VEFASIZLIK ÖRNEĞİ

OLARAK TARİHE GEÇTİ

Savaştepe Köy Enstitüsü mezunu M. Hayati Köseley, 1965'te izci lideri oldu. İzciliğin bütün kademelerinde çalışan Köseley, 26 yıl boyunca Balıkesir İl İzci Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdü. 5 Mayıs 1999'da Türkiye Baş İzcisi seçildi.Dumlupınar Mahallesi'nde bulunan, Milli Emlak Müdürlüğü'ne ait İzci Evi'ne 2000 yılında Hayati Köseley'in adı verildi.  2006'da 73 yaşındayken vefat eden Köseley'in adı bu tarihi binada yaşamaya devam etti. 

Balıkesir'in büyükşehir olmasının ardından bina Milli Eğitim Müdürlüğü'ne geçti. Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 2015 yılında Dumlupınar mahallesinde bulunan ve Milli Emlak Müdürlüğü'ne ait olan Hayati Köseley İzcievi'ni 'Balıkesir Kariyer Akademi' adlı proje için geçici olarak Balıkesir İzcilik Gençlik ve Spor Derneği'nden aldı. Ancak projenin bitmesine karşın binayı izcilere devretmedi. 'M. Hayati Köseley İzci Evi' tabelasının yerini 'Karesi İlçe Eğitim Müdürlüğü Ek Hizmet Binası' tabelası aldı. Bina yaklaşık 3 yıl boyunca boş kaldı.

Başizci Köseley'in adının verildiği tabela ile özel eşyaları, derneğe ait demirbaş ve belgeler şehir dışında Davutlar kırsal mahallesindeki Türksen Gündoğan İzci Evi'nin deposuna kaldırıldı.

M.Hayati Köseley'e yapılan vefasızlık ve bina ile ilgili olumsuz gelişmeler çeşitli tarihlerde yerel ve yaygın basında bir çok habere konu oldu. Yetkililer, tüm eleştiri ve uyarılara karşın binayı izcilere geri vermek yerine Karesi Kent Konseyi Hizmet Binası'na dönüştürmekte sakınca görmedi.

Balıkesir'in son İl İzci Kurulu Başkanı olan Ziya Bağ, bir müze işlevi de gören İzci Evi'nin yok edilmesi ile birlikte Balıkesir'in 100 yıllık izcilik arşivinin de dağıtıldığını vurguladı. Coşkun YAMAN/ BALIKESİR

 

 

Etiketler :
İzci Evi Tarih Oldu! -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net