Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Aşure Hayrında Cemevi Gündeme Geldi
Aşure Hayrında Cemevi Gündeme Geldi
...
02-10-2018 10:48
GÜNDEM
0 Yorum
299 Okunma
Haberi Yazdır

Balıkesir'e cemevi  istediler "Cemevi şart"

 

Balıkesir Hacı Bektaş-i Veli Kültür ve Tanıtma Derneği Başkanı Akay Şahin, cenaze ve hayır hizmetlerini yapmakta zorluk yaşadıklarını belirtirken, "Devletimizden ilimiz merkezinde cemevi yapılmasını talep ediyoruz" dedi.

 

Balıkesir Hacı Bektaş-i Veli Kültür ve Tanıtma Derneği'nin aşure etkinliği dün Karesi AVM'de büyük katılımla gerçekleştirildi. Karesi salonunda deyişler, nefesler ve semahlarla başlayan etkinliğe çok sayıda yurttaş ile CHP İl Başkanı Serkan Sarı, CHP eski Balıkesir milletvekili Mehmet Tüm, İyi Parti İl Başkanı Nedim Tuna  ile MHP eski il başkanı Argun Atıcı da katıldı. Balıkesir Hacı Bektaş-i Veli Kültür ve Tanıtma Derneği Başkanı Akay Şahin, yaptığı konuşmada il merkezinde cemevi yapılmasını ve cemevlerinin yasal statüye kavuşturulmasını istedi.

"Bizim ibadet şeklimiz Cem'dir" diyen Akay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cem birlik ve beraberliğin adıdır. Cemevleri, Tanrısal güzellik ve oluşların açığa çıktığı, sergilendiği yerlerdir. Hakka ve halka sığınma yeridir. Mevki ve makam ayrılığı olmayan eşitlik meydanıdır. Kamil insanların irfan meclisidir. İnsanlık meydanıdır, gerçekler meydanıdır. Balıkesir merkezimizde cemevimiz yoktur. Cem ibadetimizi yerine getirmede, cenaze ve hayır hizmetlerimizi yapmakta, Muharrem ayı yasımızı birlikte yaşamakta zorluklar yaşamaktayız. Devletimizden ilimiz merkezinde cemevimizin yapılmasını talep ediyoruz. Cemevlerimizin yasal statüye kavuşmasını istiyoruz"

"AŞURE BİRLİK VE BERABERLİĞİN SEMBOLÜ"

Aşurenin Alevi inancında önemli bir yere sahip olduğunu anımsatan Başkan Şahin, " Çünkü aşure içinde birlik, beraberlik, eşitlik, barış, sevgi ve paylaşım barındırır. Aşure birlik ve beraberliğin sembolüdür. Aşure birimiz hepimiz, hepimiz birimiz demektir. Aşure farklı olan tat ve renklerin, aynı tat ve renk olması demektir. Aşure farklı malzemelerin sevgi kazanında, muhabbet kepçesiyle ve inanç ateşiyle pişmesi sonucu hazırlanan hak lokmasıdır. Aşure şükürdür, sevgidir, eşitliktir. Aşure çorbamızın kardeşliğimize, barışa, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne katkı sağlamasını diliyorum" dedi. Coşkun YAMAN/BALIKESİR

Etiketler :
Aşure Hayrında Cemevi Gündeme Geldi -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net