Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Bakan Değiştikçe Eğitim Sistemi De Değişiyor
Bakan Değiştikçe Eğitim Sistemi De Değişiyor
...
14-09-2018 11:06
GÜNDEM
0 Yorum
300 Okunma
Haberi Yazdır

Cumhuriyet Halk Partisi Bandırma İlçe Başkanı Atilla Atakay, yeni dönemde eğitimde yapılan değişikliklerin öğrencileri olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi.

AK Parti döneminde yaklaşık 9 Mili Eğitim Bakanının değiştiğini, değişiklilerle birlikte her bakanın sistem üzerinde değişlik yaptığını, bunun da zararını öğrenci ve velilerin gördüğünü söyleyen CHP Bandırma İlçe Başkanı Atilla Atakay”  Milli Eğitim Bakanı zaten cumhurbaşkanının söylemini emir olarak telakki ettiği için hemen açıklama yaptı “ değiştiriyoruz” dedi. Kimseye danışmadan sistemi değiştirdi.  Atilla Atakay, ayrıca, Mart 2019 da yapılacak yerel seçimlerde CHP’nin bazı partilerle ittifak yapabileceğinin de sinyallerini verdi.

“Huzur içinde eğitim yılı diliyorum”

“Yeni eğitim öğretim yılımız öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve öğrenci velilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah kazasız belasız, ağız tadıyla ve huzur içerisinde bir eğitim öğretim yılı geçiririz” diyen CHP Bandırma İlçe Başkanı Atilla Atakay” açıklamasına şöyle devam etti. “Malum öğrencilerimiz ve velilerimiz de bu konuda sıkıntılı. Yaklaşık 9 bakan değişti. Her gelen bakan, “yeni bir sistem getireceğiz” dediler. Eski sistemi eleştirerek böyle bir sistem olmaz. Bu sistemi güncellemeniz lazım.  En yakın olan liseye gitsin dediler. Liseleri eşit haline getirelim dediler. Kendisine yakın olan liselere öğrenciler gitti. Milli Eğitim Bakanı zaten cumhurbaşkanının bu söylemini emir olarak telakki ettiği için hemen açıklama yaptı değiştiriyoruz” dedi. Kimseye danışmadan sistemi değiştirdi. Bu yeni sistemle beraber öğrenciler TEOG sınavına göre hazırlandılar, yeni sistemde de nasıl sorular olacağını bilemiyorlar. Nasıl bir sınav sistemi karşılaşacağını bilmedikleri için öğrenciler mağdur kaldılar.

Yerelde baktığımız zaman liseler kapatılıyor, Liseler Vadisi'ne taşınıyor. Çocuk Mahallesinde en yakın olan liseyi tercih etmişken, şimdi de okul taşınıyor. Ortalama servis ücreti 180 lira, birde öğle yemeğini yiyecek. Gidişi, gelişi bir problem, orada barınması bir problem.  Durumu iyi olmayan velilerimiz nasıl uğraşacaklar? Bu sistemle çökmüş oldu. Yapılan sınav algoritması mantık hatası yapıldığı için yüksek alan öğrenci giremedi, düşük puan öğrenci okula yerleşti. Bu durum genelde de böyle, yerelde de böyle. İlkokulları birleştiriyorsunuz, ortaokulu başka yere taşıyorsunuz. Bu sistemle memleketin evlatları zarar görüyor. Bu çocuklar 20 sene sonra bu memleketi iktisadi ve siyasi yönetecek çocuklarımız boğazlarını sıktığınız zaman hem ara eleman, üst düzey kalifiyeli eleman bulamazsınız. Suriyeli, Afganlı insanlara mahkûm kalacaksınız çünkü eleman bulamayacaksınız, memleketin de dibine bu dinamiti koydunuz demektir. Bu sorunlar neden oluyor derseniz eğer, kimseye danışılmıyor, kimseye sorulmuyor. Her işi bilmek zorunda değilsiniz, liderseniz en iyi bilenleri bir araya getirip o işi yaptıracaksınız. Liderin görevi de budur, ortalama akıl ile bu iş yürümez.

Mesele, memleket meselesidir

Seçimler konusunda da açıklamada bulunan Atilla Atakay, genel seçimlerde büyük illerde Cumhuriyet Halk Partisi ile rakip siyasi partinin kafa kafaya yarıştığı yerlerde büyük ilçeleri alabilmek için diğer siyasi partiler ile ittifak yapılabileceğinin sinyallerini verdi. “Mesele memleket meselesidir. İllerimizi, ilçelerimizi iyi yönetebilmek için Cumhuriyet Halk Partisi olarak her ili ve ilçeyi almak istiyoruz. Vatandaşımıza layık olduğu hizmeti vermek istiyoruz. Diğer siyasi partiler de bu konuda çalışıyor. Diğer siyasi partiler ittifak yapıyor ise Cumhuriyet Halk Partisinin de bir başka siyasi partilerle ittifak yapması son derece normaldir. Hem yerelde, hem de genelde bunlar söz konusudur. Bandırma bu konuda çok özel bir şehirdir. Liyakatli, kalifiyeli donanımla siyasi büyüklerimiz var, tecrübeli bir kadromuz var. Bandırma'da çok ciddi oy farkıyla da alabileceğimizi düşünüyorum.  Asıl olan bu memleketin insanının artık ödediği verginin karşılığını almasıdır. Yol, su, çevre konusunda, temizlik konusunda, park bahçe konusunda, sosyal donatılar konusunda belediye tek başına bir şey yapamaz. Güçlü bir belediye, güçlü bir ittifak hükümeti de zorlayarak bu şehre hem belediyenin yatırımlarının olmasını sağlar hem de devletin yatırımlarını yapmasını sağlar. Bu noktadan baktığımız zaman Bandırma'da devletin herhangi bir yatırım yaptığını görmedim. Bandırma belediyesi çocuklarımıza eğitim evi adı altında eğitim vermektedir. Çocuklarımızı özel sektörlere mahkum etmeyelim dediler yine dershanelere mahkum edildi. Etüt evlerine mahkum edildiler. Parası olan gidiyor, parası olamayan gidemiyor. Sosyal belediyecilik anlayışı devletin de katkısıyla o şehirdeki insanların rahat ve huzurlu yaşamasına vesile olacak”. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
Bakan Değiştikçe Eğitim Sistemi De Değişiyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net