Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Özdemir: "2019 Yerel Seçimlerine İttifaklar Damga Vuracak.”
Özdemir: "2019 Yerel Seçimlerine İttifaklar Damga Vuracak.”
...
13-09-2018 12:56
GÜNDEM
0 Yorum
136 Okunma
Haberi Yazdır

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Av. Yılmaz Özdemir,  Yerel seçimlerde ittifak olasılığını ve ittifakın Bandırma ve Balıkesir’e yansımalarını değerlendirdi.

Özdemir;  “Yerel seçimler zamanında yapılacak.”

Yerel seçimler Anayasa gereği 2019 Mart ayında yapılması gerekiyor. Yerel seçimlerin öne alınması gibi bir durum şuan için ihtimal dâhilinde görünmüyor. Zira yerel seçimlerin öne alınması için Anayasa değişikliği gerekiyor. Ak Parti ve MHP’nin referanduma gitmeksizin Anayasayı değiştirecek çoğunluğu yok, CHP’de Yerel Seçimlerin erkene alınması konusunda bir teklifin olacağını da düşünmüyorum. Zira genel seçimlerde de seçimlerin erkene alınmasına karşı çıkmışlardı. Referandumlu Anayasa değişikliği ise hem külfetli hem de süreç alacağı için mantıklı görünmüyor.  Dolayısı ile yerel seçimler zamanında yani Mart 2019’da yapılacak.

“Yerel seçimlerde de büyük bir olasılıkla ittifaklar olacak.”

Yerel Seçimlerde Ak Parti, MHP hatta BBP ittifakı olabilir. İttifak için yasal düzenleme gerekiyor. Ancak bu aşılamayacak konu değil. Bunun yanında yasal düzenleme olmaksızın da partiler iyi niyet protokolü ile seçime ittifakla girebilir. Bu aday göstermeyerek diğer partinin adayını destekleme şeklinde olabilir. Burada da kriter ittifak yapılacak bölgede güçlü olanı desteklemek şeklinde olacaktır. İttifakın çerçevesi de ikili veya üçlü görüştürmelerle ortaya çıkacaktır. 

“İyi Parti’nin CHP’li bir ittifaka sıcak bakacağını düşünmüyorum.”

Ak Parti MHP ittifakına karşı alternatif bir ittifak da oluşacaktır.  Her ne kadar genel seçimlerde İyi Parti CHP ile ittifak yapmışsa da, yerel seçimlerde böyle bir ittifak oluşacağını düşünmüyorum, genel seçimlerde CHP ile ittifakın kendilerine zarar verdiğini gördüler. Kaldı ki yerel seçimlere kendi adayları ile girerek yerelde temsil hakkı elde etmek, güçlerini tek başına görmek isteyeceklerdir.  Her ne kadar CHP ittifak yapmayacağını açıklasa da ufukta CHP-HDP ittifakı görülüyor. Son dönemde CHP politikaları ve söylemleri ile HDP’ye oldukça yaklaştı. Hatta genel seçimlerde HDP’nin barajı aşması için bir kısım CHP’lilerin HDP’ye oy verdiğini biliyoruz. Bu yerel seçimlerde de gizli ya da açık bir ittifak şeklinde devam edecektir.

“2019 Yerel Seçimlerinde Bandırma’da da Balıkesir’de de Ak Parti zorlanmayacaktır.”

24 Haziran seçimlerinde Bandırma’da Ak Parti ile CHP arasındaki oy farkı 2381’e kadar düştü. Oy farkının kapanmasında Bandırma Belediyesi Yönetiminin vaat ettiği projeleri gerçekleştirmemesinin yanında Ak Parti Bandırma İlçe Teşkilatının başarılı çalışmalarının da payı var. Dolayısı ile Ak Parti Bandırma’da iyi bir adayla yerel seçimi kazanma noktasında zorlanmayacaktır. Zaten sokağa çıktığınızda Bandırmalının tekrar Ak Parti’nin yerel iktidarını özlediğini görüyorsunuz. MHP ile ittifak yapıldığında ise MHP’nin 24 Haziran seçimlerinde 6.914 oy aldığı düşünüldüğünde ittifakın seçimi rahatlıkla alacağı gözükecektir. HDP’nin aldığı 4.838 oyun çok büyük bir kısmı CHP’ye de gitse sonuç değişmeyecektir. Aynı şekilde Ak Partili Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin de özellikle ittifaklı sistemde yeniden Ak Parti’li olmasının önünde hiçbir engel bulunmamaktadır.

Etiketler :
Özdemir: "2019 Yerel Seçimlerine İttifaklar Damga Vuracak.” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net