Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Tarihi Okul Tarih Oldu
Tarihi Okul Tarih Oldu
...
12-09-2018 10:56
GÜNDEM
0 Yorum
464 Okunma
Haberi Yazdır

2018-2019 Eğitim Öğretim yılına Şehit Mehmet Gönenç Lisesi binasında devam edecek olan Bandırma Ortaokulu yeni yerine taşındı.

Tarihi okulun taşınmasıyla birlikte boşaltılan binanın Bandırma Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü emrine verileceği ve bazı eğitim kurslarının burada devam edeceği söyleniyor ancak kesinleşmiş bir durum söz konusu değil. Bununla ilgili karar Kaymakamlık makamınca verilecek. Okulun taşınması en çok öğrencileri ve velilerini etkiledi. 1936 yılında Bandırma Orta Mektep adıyla eğitime başlayan tarihi okul Şehit Mehmet Günenç Lisesi olarak eğitimini sürdürmüş daha sonra da buradan taşınmıştı.

BİNANIN TARİHÇESİ VE ÖZELLİKLERİ

Bandırma Ortaokulu Binası Bandırma’yı simgeleyen eski bir yapıdır. “İSTERYANOS” adında zahire tüccarı bir Rum’un evi olan binanın kesin inşa tarihi bilinmese de; 1850 yılından önce yapıldığı tahmin ediliyor. Bilinen ilk görünümüne göre üç katlı kagir olup beyaz dört mermer sütunu ve denize sundurması var. Karşı kıyılarda görünebilen bu beyaz yapı Bandırma’yı süsler, fırtınalı günlerde dalgalar mermer merdivenleri döver.

 1. Dünya savaşında Almanya ile aynı cephede savaşırken 5. Ordunun karargah binası olarak hizmet verir. Osmanlı İmparatorluğu adına “karşılıklı odalarda çalışıp bu beyaz binayı paylaşırlar.”  1921 yılında büyük bir yangın geçiren İsteryanos Konağı, ayakta kalan duvarları üzerinde yeniden inşa edilir.

 1906 yılından beri Bandırma’da ilk Banka kuruluşu olarak yanmış yıkılmış binalarda hizmet veren Osmanlı Bankası, onarılan bu binaya taşınarak 1921-1923 yılları arasında faaliyetlerini sürdürür. Şimdiki Ticaret Odasının yerindeki 2 katlı ahşap binada hizmet veren “ Bandırma Belediyesi ”bu binanın yanması üzerine Osmanlı Bankası’nın yerine İsteryanos Konağına taşınır. 1923 yılından 1933 yılına kadar 10 yıl Bandırma Belediyesi faaliyetine bu binada devam eder.

1933 yılında Belediyenin başka yere taşınması üzerine bu binada “ ÖZEL ORTA MEKTEP ” açılır. Müdürlüğü’nü İsmail Gökmen’in yaptığı bu özel Orta Mektep 1936 yılına kadar eğitim öğretimini burada sürdürür.  1936 – 1937 Öğretim yılında Özel Orta Mektebin resmi hale getirilip Maarif Vekaletine bağlanmasıyla birlikte bina hazineye devredilir. Resmi Orta Mektebin İlk Müdürü Balıkesir’li İbrahim Hakkı Bey’dir.  1937 yılında Mahalli Kültür Kurumunun önderliğiyle Kuzey Cephesine (Orduevi yönüne) dershanelik ilave yapılır.1956 yılında da Maarif vekaletince güney cephesine (Şehir yönüne) altı dershane ile 3 oda ilave edilir. Böylece bina, iç kullanımı ve dış görünümü ile bugünkü durumuna getirilir.  Sonraki yıllarda bina Lise ve Ortaokul olarak kullanılır. Lisenin 1965 yılında yeni bina altına taşınması ile 1965-1966 Öğretim yılından itibaren Bağımsız Ortaokul kullanılmaya başlanmıştır. O tarihten bu yana “ BANDIRMA ORTAOKULU ” olarak faaliyetini sürdürmektedir.  Bayındırlık Bakanlığının 1974 yılında başlattığı sahil dolgu projesiyle binanın bodrum katı birkaç sular altında kalmış ve kullanılamamıştır.1976 yılında bahçeye yeni tuvalet inşa edilerek bodrum kattaki tuvaletler iptal edilmiş, 1980 ’li yıllarda yapılan çalışmalarla Bodrum’daki suları sürekli dışarıya atan bir sistem kurularak Bodrum katı yeniden kullanılır duruma getirilmiştir.  Bina çatısı dahil 1981-1987 ve 1989 yıllarında küçük onarımlardan geçirilmiştir.  1992 yılında büyük onarım yapılarak sınıflardaki ahşap zemin sökülerek karo taş, döşenmiş, merdivenler mermerle kaplanmış, kalorifer tesisatı kurularak sobalı ısıtmaya son verilmiştir.  Okulda çift öğretim uygulanmaktadır. Gerek eğitim öğretimdeki ve gerekse her alandaki başarılı çalışmaları çevresinde nüfus yoğunluğundan dolayı öğrenci talebi sürekli artmış ve sınıf mevcutları normal seviyeye indirilememiştir.  Okuldan bir çok devlet büyükleri ve önemli kişiler yetişmiştir.  Okulun adı bulunduğu İlçe Merkezinin adından gelmektedir. Toplam alanı (Bina dahil) 1278 m dir. 1997-1998 Öğretim yılında 4306 sayılı yasa gereği kesintisiz 8 yıllık temel eğitime geçilmiş, Bandırma İlköğretim Okulu adını almıştır.1998 yılında da okulun elektrik tesisatı tamamen değiştirilmiştir. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
Tarihi Okul Tarih Oldu -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net