Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Öğrenci Ev Bulmakta Sıkıntı Yaşıyor
Öğrenci Ev Bulmakta Sıkıntı Yaşıyor
...
11-09-2018 10:53
GÜNDEM
0 Yorum
285 Okunma
Haberi Yazdır

Üniversite öğrencileri, yeni eğitim öğretim yılına kiralık ev bulma" telaşıyla başladı.

Ev sahiplerinin, öğrencilere ev vermek istememesi, öğrencileri zor durumda bırakıyor. Özellikle, erkek öğrenciler, gittikleri emlakçılardan ve ev sahiplerinden "öğrenciye ev yok" cevabı almaları karşısında şaşkına uğrayıp çaresiz kalıyorlar. Öğrenciler, devlet yurtlarında da bir takım baskı olduğunu, bu nedenle yurtlara da gidemediklerini ifade ederken, ev bulan öğrenciler ise, kiraların fahiş fiyatlara yükseltilmesinden şikâyetçi olduklarını belirtiyorlar.

"Öğrenci isteyince kira iki kat artıyor"

Kiralık ev bulmakta zorluk çektiğini söyleyen üniversiteliler, öğrencilerin en çok tercih ettikleri yerlerden biri, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nin yanı başında yer alan Kredi ve Yurtlar Kurumu. Her geçen yıl üniversitenin artan kontenjan sayısı ve buna bağlı olarak öğrencilerin barınma sıkıntısı neredeyse çekilmez hale gelmekte.

Emlakçı Nilgün Dikbaş, öğrencilere kiralık ev verilmemesini öğrencilerin "rahat durmamasına" bağladı. Dikbaş, "ev sahiplerinin, evlerinin öğrenciye verilmemesi konusunda önceden kendilerini uyardıklarını söyleyerek “Bize gelen daireleri öğrenciye vermek istesek dahi sonuçta tertemiz teslim alamıyoruz. Mal sahipleri de bundan emlakçıları sorumlu tutuyor. Dolayısıyla seçici olmak zorundayız.  Bandırma’mızda daire sayımız gerçekten az, özellikle bu yıl kiralık daire sayısında sıkıntı çekiyoruz. Birçok öğrencimiz açıkta. Maddi imkânları olan aileleri 1+1 daire alıp çocuklarını yerleştirmeyi tercih ediyor. Maddi imkânı olmayan öğrencilere maalesef ki yapabileceğimiz bir şey yok. Hem daire sayımız az hemde öğrenciye daire sahipleri ev vermek istemiyor.  Bandırma’da kiralık ev piyasası 1+1 sobalı 500 lira, 1+1 kombili evler 700 lira, eşyalı daireler de 700- 1400 lira arasında değişmektedir” dedi. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
Öğrenci Ev Bulmakta Sıkıntı Yaşıyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net