Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Okula Başlayacak Çocuklar Okul Fobisini Nasıl Yener?
Okula Başlayacak Çocuklar Okul Fobisini Nasıl Yener?
...
10-09-2018 10:48
GÜNDEM
0 Yorum
255 Okunma
Haberi Yazdır

Profesyonel Yaşam Koçu Gonca Türk, İlk kez Okula Gidecek Çocuklarda Okula gitmek İstememe durumunun önüne nasıl geçilebileceğini açıkladı.

İlk kez Okula Gidecek bazı çocukların okula gitmekten korkabildiğini belirten Profesyonel Yaşam Koçu Gonca Türk, öncelikle problemi aşmak için çocuktaki kaygının hangi sebepten kaynaklandığının öğrenilmesi gerektiğini vurguladı. Bunun öğrenilebilmesinin en basit yolunun ise çocukla kurulacak sağlıklı bir iletişimden geçtiğine dikkat çeken Gonca Türk, ebeveynin çocuğu dinlemesi ve sorunun neyden kaynaklandığını anlaması gerektiğini ifade etti.

Velilere önemli uyarılarda bulunan Gonca Türk, konuşmasında şu sözlere yer verdi, “İlkokula başlayacak çocukları öncelikle okula hazırlamak gerekiyor. Çocuğun ilk kez okula başlayacağı okulu, kapalı da olsa önceden gösterebilirsiniz, bahçesinde gezdirebilirsiniz. Oyun oynamasına izin verebilirsiniz. Okul açıksa orada çalışan bir görevli ya da öğretmenle tanıştırabilirsiniz. Bir de çocuk okla başlamadan bir süre önce çocuğa okula gideceğini açıklamaya başlamak gerekiyor. Birden bire 2 gün kala okul var, okula gideceğiz, seni kaydettirdik gibi kabullendirtmeye çalışılmamalıdır. Çocuğun hayal dünyasını harekete geçirecek süreyi belirlemek önemlidir. Bu süre zarfında çocuğa açıklamalar yapılmalıdır.

Özel durumlarda olabilir. Mesela aile içi sorunlar, boşanmalar olabilir. Çocuk bu gibi durumlarla okulu bağdaştırmamalıdır. Çocuk beni istemiyorlar, benden kurtulmaya mı çalışıyorlar gibi şeyler algılamamalıdır. Bu yüzden de zamanında izah etmek çok önemlidir. Çocukla, orada senin yaşıtların var ve bir şeyler de öğreneceksin şeklinde konuşulabilir. Orası sadece oyun alanı değil ama eğlenmene de zaman kalacak diye vurgulamak yeterlidir.

Çocuk okula gitmek istemiyorsa bu kaygının sebebini mutlaka öğrenmek gerekiyor. Çocuğu anlamadan, dinlemeden ve kaygının sebebini öğrenmeye çalışmadan tepki göstermek yanlıştır. Çocuğa, Ne var ki korkacak, bunca çocuk gidiyor, filancanın çocuğu da gidiyor şeklinde suçlamayla yaklaşırsanız çocuk zaten iletişimi kapatacaktır.

 Çocuğa, hadi korkundan bahsedelim, neden gitmek istemiyorsun, duygularını düşün ve bana açıkla dendiğinde çocuk sizle konuşmaya başlayacaktır. Çocuk tekrar okula gitmek istemediğini söylediğinde de bunu çürütebilecek şeyler söyleyebilirsiniz. Çocuğun savlarını mantıklı bir şekilde çürüterek yol alırsınız ama direk “Ne var korkacak,” şeklinde girerseniz zaten iletişim başlamadan tıkanmış olur.” /Haber: Umut Osman Sunci - Özlem Kurt

Etiketler :
Okula Başlayacak Çocuklar Okul Fobisini Nasıl Yener? -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net