Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Şehitlikte kıble tartışması
Şehitlikte kıble tartışması
Tüm yurtta olduğu gibi 30 Ağustos Zafer bayramı, Erdek Cumhuriyet Meydanında da düzenlenen törenlerle kutlandı. Erdek şehitliği ziyaretinde, protokol arasında mezarların kıble yönü konusunda tartışma yaşandı. ...
31-08-2012 13:31
GÜNDEM
0 Yorum
939 Okunma
Haberi Yazdır

Erdek’te Şehitlik olup olmadığı tartışmalarının yaşandığı mezarlıkta bu kez mezarların kıble yönü tartışıldı. Şehitlik ziyaretinde Erdek Müftüsü İsmail Yalçın, cihazlarla yaptıkları ölçümlerde mezarların kıble yönünün yanlış olduğunu ve mezarların açılarak doğru şekilde defnedilmesi gerektiğini söyledi. Müftü Yalçın’ın bu talebine Erdek Deniz Üs ve Garnizon Komutanı Dr. Dz. Kd. Albay İskender Tunaboylu; “Sayın müftüm burada önemli olan niyetimiz değil mi? Bizler Türk insanı olarak evlerimizde bile yatarken, yatağımızı kıble yönüne çevirmeye çalışan insanlarız. Ama mutlaka üç aşağı beş yukarı hatalarımız oluyordur. Burada da buna benzer bir hata olmuş olabilir” dedi. Tüm yurtta olduğu gibi 30 Ağustos Zafer bayramı, Erdek Cumhuriyet Meydanında da düzenlenen törenlerle kutlandı. Düzenlenen törene, Erdek Kaymakamı İsmail Kaygısız, Erdek Deniz Üs ve Garnizon Komutanı Dr. Dz. Kd. Albay İskender Tunaboylu, Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Aysan, Erdek İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Onur Bakırhan, Erdek İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hakan Zorlu, Erdek İlçe Müftüsü İsmail Yalçın, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Erdek İlçe Teşkilatı Başkanı Hüseyin Sarı, sendika ve dernek başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Düzenlenen tören saat 08.40 itibarı ile Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk anıtına, Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye makamlarının çelenk bırakmasıyla başladı. Çelenk sunumunun akabinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehitlerimiz ve gazilerimizin anısına 1 dakikalık saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Erdek lisesi 11. sınıf öğrencisi Yağmur Tuna Akdeniz’e doğru, Erdek lisesi 11. sınıf öğrencisi Ferhat Özkahraman’da 30 Ağustos isimli şiirlerini okudular. Günün anlam ve önemine dair konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Dz. Yarbay Hakan Tasalı’nın, konuşmasının sonunda söylediği “Ne mutlu Türküm diyene” sözleri dakikalarca alkışlandı. Kürsüye son olarak gelen D. Er. Yasin Arslan, Elifin kağnısı adlı şiiri seslendirdi. Okunan şiirler ve yapılan konuşmaların ardından Resmi geçit töreni yapılarak, düzenlenen törenin Cumhuriyet Meydanında ki bölümü tamamlandı.

“PROTOKOL’ÜN TEBRİKAT KABULÜ”

Cumhuriyet Meydanında ki törenin ardından, Erdek Kaymakamı İsmail Kaygısız, Erdek Deniz Üs ve Garnizon Komutanı Dr. Dz. Kd. Albay İskender Tunaboylu ve Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Aysan Erdek Kaymakamlık makamında, gelen ziyaretçilerin tebriklerini kabul ettiler.

“ŞEHİTLİKTE KIBLE TARTIŞMASI”

Kaymakamlık makamında ki törenin ardından protokol üyeleri ve beraberindekiler, Şehit Jandarma Yüzbaşı Selim Özdemir’in kabrini ziyaret etmek üzere Erdek Şehitliğine hareket ettiler. Protokol üyelerinin şehitliğe girişlerinde, 30 Ağustos Zafer bayramı kutlamalarını gölgede bırakan, kıble tartışması yaşandı. Bu güne kadar hakkında defalarca çeşitli senaryolar yazılan ve uzun süredir tartışılan Erdek şehitliği, 30 Ağustos Zafer bayramında, kıblenin yönü doğrumu yanlış mı tartışmalarıyla patlak verdi. Erdek İlçe Müftüsü İsmail Yalçın; “Zamanında bu mezarlıkta yanlışlık yapılmış. Mezarların gömülüş şekli doğru değil. Ben daha öncede burada makine ile ölçümleme yaptım, bu mezarlar kıbleyi göstermiyor. Bu sebepten dolayı bizler bu mezarları açarak, doğru şekilde tekrar defnetmeliyiz” dedi. Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Aysan’da; “Size katılıyorum hocam, buradaki mezarların gömülüş şeklinde bir yanlışlık var” sözleriyle Erdek Müftüsü İsmail Yalçın’a destek verdi. Bu konuşmadan sonra söze giren Erdek Deniz Üs ve Garnizon Komutanı Dr. Dz. Kd. Albay İskender Tunaboylu; “Sayın müftüm burada önemli olan niyetimiz değil mi? Bizler Türk insanı olarak evlerimizde bile yatarken, yatağımızı kıble yönüne çevirmeye çalışan insanlarız. Ama mutlaka üç aşağı beş yukarı hatalarımız oluyordur. Burada da buna benzer bir hata olmuş olabilir” dedi. Bu konuşmaların akabinde Erdek Kaymakamı İsmail Kaygısız’ın; “Mevcut programımız aksamasın, ziyaretimizi gerçekleştirelim” sözleriyle yaşanması muhtemel bir polemik büyümeden engellenmiş oldu. Daha sonra şehitlik ziyaretini gerçekleştiren protokol dualarla ve ülkemizin bir daha şehit vermemesi temennileriyle şehitliğe karanfil bıraktılar. Protokol’ün şehitlikten ayrılmasının hemen ardından CHP Erdek İlçe Teşkilatı Başkanı Hüseyin Sarı’da şehitliği ziyaret etti. Şehit Jandarma Yüzbaşı Selim Özdemir’in mezarı başında dua eden Hüseyin Sarı, bir daha ülkemiz böyle açılar yaşamasın temennisinde bulundu.

“DONANMA GEMİSİ VATANDAŞLARIN ZİYARETİNE AÇILDI”

30 Ağustos Zafer bayramı sebebiyle hazırlanan kutlama programı, Erdek Kaymakamı İsmail Kaygısız, Erdek Deniz Üs ve Garnizon Komutanı Dr. Dz. Kd. Albay İskender Tunaboylu ve Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Aysan’ın, Zeytinli ada açıklarında demirleyen TCG Erdek-Sığacık gemisini ziyaret etmeleriyle sona erdi.           

Etiketler :
Şehitlikte kıble tartışması -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net