Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Ceviz Göz Aşısı İşlemi Başladı
Ceviz Göz Aşısı İşlemi Başladı
...
06-08-2018 10:00
GÜNDEM
0 Yorum
319 Okunma
Haberi Yazdır

Son yıllarda artan ceviz fidesi yetiştiriciliğinde Türkiye’nin önemli bir ihtiyacı Bandırma’dan karşılanıyor.

Ceviz fidesi üretiminin yapıldığı Erikli, Sahil Yenice Mahalle üreticilerin en büyük problemi ise aşılama mevsiminde artan hava sıcaklıkları oldu. Türkiye’nin büyük ölçüde ceviz fidelerini karşıladığı bu bölgedeki üreticiler az sayıdaki pazarlama şirketinin satış politikası ile karşı karşıya kalmanın sıkıntısını yaşıyor. Bandırma’nın Erikli Mahallesi üreticilerinin önderliğinde başlayan ceviz üreticiliği her yıl bölge üreticilerinin katılımıyla bölgeye yayılarak yeni bir üretim çeşitliliğini beraberinde getirdi. Aşı esnasında portatif gölge olarak dört demir üzerine zeytin çulundan çadır sayesinde hem çalışanlar hemde aşı yapılacak cevizin su kaybı olmaması sağlanmaktadır.

Ceviz fidanı 3 yılda satış aşamasına gelmektedir

Uzun uğraşlarla iki veya üç yılsonunda satış aşamasına getirildiğini belirten Erikli Mahallesi Kurt Fidancılık ceviz fidanı üreticisi Nihat Kurt, "Ceviz fidesi yetiştirmek için öncelikle uzun soluklu bir emek vermeniz gerekiyor. Ekeceğiniz yerde çok önemli su olmazsa olmaz. Ekim, aşı, uyku dönemi, uyandırma dönemi, toprak işleme dönemi, çapa, tepe kesme gibi birçok aşamaları var. Bu aşamalardan birini dahi önemsemezseniz istediğiniz verimi alamazsınız. Her aşamada özenle takip etmeniz ve gereğini yapmanız gerekiyor. Şimdi fidanlarımızın aşı zamanı, Aralık ayında ekilen tohumlar 15 Temmuz tarihinden başlayarak Ağustos ve Eylül ayı boyunca en yoğun aşı çalışmalarının yapıldığı zamanlardır. Sonrasında sırasıyla uyku dönemi ve uyandırma dönemine girilir. Bu zamanlarda mutlaka toprağı da çapalayarak işlemeniz gerekir. Sonrasında yetişen fidanlar çeşitlenerek açık köklü olarak satışa sunulur. Kısacası ceviz fidanı ilgi, bilgi, sabır ve emek ister’’ dedi.

Maliyetler bizleri zorluyor

Kurt, ’Türkiye’de üretilen fidanların büyük çoğunluğu bölgemizde yetişmesine rağmen pazar payı iki üç pazarlama şirketinin elinde dönüyor. Bizim ürettiğimiz fidanları alarak kendi üretimleri gibi satıyorlar. Bu bölgedeki üreticilerin çok ivedi olarak birleşmeleri gerekiyor. Bunun için çalışmalarımız var. Şimdi baktığımızda tohum girdimiz çok pahalı, bu sene 12 liradan tohum aldık. İşçilik çok olunca işçi maliyetleri de çok oluyor. Aşı işçisinin yevmiyesi 100-250 lira arasında. Bu ücretler yapılan işin karşılığı olabilir çünkü iklimsel olarak çok olumsuz şartlarda çalışmak zorundayız. Üreticinin verdiği bu uğraşa karşılık pazarlama şirketleri bizlerden çok kazanıyor. Geçtiğimiz yıl 200 Bin ceviz fidanı ürettik, maliyetler artmasına rağmen bizler de bu sene üretimi 2 kat artırmak istiyoruz. Ülkemize bu sayede daha fazla döviz kazandıracağız” dedi. Serhat Barış

 

Etiketler :
Ceviz Göz Aşısı İşlemi Başladı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net