Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > TEOG'un Yerine Gelen Sistem Bu Yıl Uygulanacak
TEOG'un Yerine Gelen Sistem Bu Yıl Uygulanacak
...
06-08-2018 10:00
GÜNDEM
0 Yorum
209 Okunma
Haberi Yazdır

TEOG'un yerine gelen sistemde, veliler ve öğrencilerin merak ettiği konularla ilgili bilgileri Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Aslan paylaştı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Aslan” yeni sistemde öğrenciler, adreslerine en yakın 5 okuldan birini seçecek. Evlerine yakın okullara yerleştirilen öğrencilerin oranı yüzde 90 civarında olacak. Belirlenecek nitelikli okullara girmek isteyen 8. sınıf öğrencileri için ise Milli Eğitim Bakanlığı'nca merkezi sınav yapılacak. Yeni sistemde ancak yüzde 10 civarında öğrenci sınavla yerleşecektir” dedi.

TEOG dediğimiz sınav sistemi sonlandırıldı

Konu hakkında açıklamada bulunan Mutlu Aslan” Bu yıl bakanlığımız ilk defa liselere giriş sistemi ile ilgili bir sınav yaptı. Sistem değişti, yani daha önceden TEOG dediğimiz sınav sistemi sonlandırıldı. LGS(Liselere Giriş Sınavı) ile TEOG arasındaki farklılık şu; TEOG bir sıralama sınavıdır. LGS ise bir deneme sınavıdır. İlçemizde şu anda 3 okulumuz var. Bunlar, Bandırma Enerjisa Fen Lisesi, Bandırma Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesi ve Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi’dir. Bu  3 okulumuz sınavla öğrenci alıyor. Bunun dışındaki diğer okullarımız ise hem Anadolu Liselerimiz, hem de meslek liselerimiz yerel yerleştirme ile öğrenci alıyor. Yerel yerleşmede şu esaslara göre yapılmaktadır; şu an itibariyle ilk tercih dönemi tamamlandı. Okullara öğrencilerimizin kayıtları da yapıldı. Bazı okullarımızın kontenjanları doldu. Bazılarının ise hala boş, bir kısım öğrencilerin yerleşemediğine dahi bilgiler edindik. Sistemin bazı hususları ile anlaşılamadığı vatandaşlarımız tarafından görülüyor. Bu sistem ilk defa uygulandığı için bazı konularının tam anlaşılamamış olabileceği biliniyor. Bizler de vatandaşlarımıza konu ile ilgili bilgilendirme yapıyoruz. Öncelikli olarak şöyle bir soruyla karşılaşıyoruz. “Benim öğrencimin not ortalaması 95, daha düşük not ortalaması olan öğrencimiz aynı tercih ettiği okulda yerleşmiş ve 95 puan alan öğrenci yerleşmemiş durumda”. Burada okula kayıt da esas kriter, not ortalaması değil, öğrencilerin okul kayıtlarındaki süreç izleniyor.

Okul kayıtlarında izlenen süreç nedir?

İlk önce öğrencinin kayıt olacağı lisenin kayıt alanı içersinde olması gerekiyor. Bunun yanı sıra öğrenciler de tercih ettikleri liselerde lise öncelikleri var. 1. öğrencimiz bir okulu tercih etmişse birinci öncelikle o tercih yapan öğrencinin hakkıdır. 2. öncelikli tercihi ilk tercihine yerleşemeyen halinde ve diğer okulda boş kontenjan varsa değerlendirmeye alınıyor. 3.önceliğimiz ise not ortalaması ama not ortalamasının da püf noktası var.

80 not ortalaması ile 100 not ortalaması sistem bir birim kabul ediliyor

80 not ortalaması ile 100 not ortalaması sistem bir birim kabul ediyor. Örneğin; 81 not ortalaması olan bir öğrencinin 99 not ortalaması alan bir öğrenci ile denk kabul ediliyor, burada kademelendirme söz konusudur. Akabinde burada da bir denklik söz konusu ise çocukların tercihlerinde ve değerlendirmelerinde okullarındaki devam ve devamsızlıklarına bakılıyor. Devamsızlık yapmayan öğrencimiz burada avantaj halindedir. Devamsızlıkları da aynı durumda ise burada da bir denklik söz konusu ise sistem bu sefer çocukların doğum tarihine bakıyor. Bir gün bile daha küçük olan çocuk daha avantajlı oluyor, sistem öncelikli olarak yaşı küçük olana değer veriyor, bu şekilde de yerleştirme yapılıyor. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
TEOG'un Yerine Gelen Sistem Bu Yıl Uygulanacak -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net