Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Çöl Sıcakları Kavuruyor
Çöl Sıcakları Kavuruyor
...
04-08-2018 10:00
GÜNDEM
0 Yorum
217 Okunma
Haberi Yazdır

 Yurt geneli bu haftadan itibaren yazın en sıcak günlerinin yaşanacağı, günümüzdeki adıyla “Afrika”, “cehennem” ve “çöl” sıcakları, eskilerin deyimiyle de “eyyam-ı bahur” etkisi yaratıyor.

Uzmanlar, vatandaşları sıcak havadan etkilenmemek için 10:00 -16:00 saatleri arasında mecburi kalmadıkça sokağa çıkmamaları ve güneşin altında durmamaları yönünde uyarıyorlar. Özelikle de yaşlı ve kalp hastası vatandaşların bu saatler arasında sokağa çıkmalarının sakıncalı ve tehlikeli olduğunu belirtiyorlar.

 Marmara’da 35, güney ve güneydoğu bölgelerinde 40 derece üzerinde seyrediyor

Hava sıcaklıkları bu haftadan itibaren 35 dereceye çıkacak, güney ve güneydoğu bölgelerinde sıcaklık 40 derece ve üzerinde seyredecek. Nem, sıcak havayı daha sıcak hissettirir, insanı bunaltır. Nemin yüzde 60 ve üstü ile yüzde 30 ve altı rahatsız etmekte. Sıcaklık 33 derece, nem oranı yüzde 65 olduğunda, gölgede hissedilen sıcaklık 41 derece, güneş altında ise 10 derece daha ilave edildiğinde 51 derece olacak. Bu da insanları bunaltacaktır.

Nemin etkisiyle 35 derecelik sıcaklık, 45 derece olarak hissediliyor.

Sıcak hava dalgasından etkilenmemek için 10.00 ila 16.00 saatleri arasında mümkün olduğu kadar güneşten uzak durulması, gölgenin tercih edilmesi, şapka kullanılması, güneş koruyucu sürülmesi ve cildin örtülmesi gibi önlemler alınmalıdır. Eskiler, eyyam-ı bahur sıcaklarının ve yakıcı rüzgarın estiği 31 Temmuz ile 7 Ağustos tarihleri arasında denize girme ve güneşlenme konusunda dikkatli davranmış. Çünkü bugünlerde insan vücudunda beyaz lekeler yapan ‘ala’ düştüğüne inanılır. Sanayi devriminin ardından hızlı ve çarpık şehirleşme, iklime ve bilime uygun olmayan yüksek katlı beton ve cam giydirme binalar ile asfalt yüzeylerin şehir ısı adalarına neden olduğu, bunun şehir merkezlerinde sıcaklığı kırsal alandan çok daha yüksek hissedilmesine neden olduğunu kaydediliyor. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin günümüzde etkili bir şekilde yaşandığı belirtilirken, her yaşadığımız olayın ardından da sanki suçlu küresel ısınmaymış gibi suçu iklim değişikliğine atıyoruz. İklimin olumlu yönlerini, olumsuz yönlerine karşı kullanmak durumundayız. Şehirlerimizde deniz ve kara meltemlerini doğru kullanabilir, şehirlere nefes aldıracak yeşil alanlar oluşturabilir ve şehir planlamalarını buna göre yapabilirsek, tek başına iklim, temiz hava solumak ve bitki dokusu yönünden tek kuruş masraf etmeden parayla ölçülemeyecek kadar çok yarar sağlayabiliriz. Bu nedenle gerek şehirlerin su ve temiz hava ihtiyacı gerek altyapı hesaplamaları gerekse imar planları çalışmalarının içinde meteoroloji mühendislerinin de mutlaka olması gerekir. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
Çöl Sıcakları Kavuruyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net