Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Yabancı Misafirler Bandırma’da
Yabancı Misafirler Bandırma’da
...
03-08-2018 10:59
GÜNDEM
0 Yorum
422 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliği ile düzenlenen “Türkçe Yaz Okulu 2018” programı kapsamında 20 ülkeden 20 uluslararası öğrencinin yer aldığı kültürümüze ait halk oyunları gösterisi ve türkülerimizden oluşan kültür-sanat etkinliği, Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşti.

Tercih ve Tanıtım Günleri etkinliğe, Bandırma Kaymakam Vekili Gönen Kaymakamı Faruk Bekarlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Onyedi Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpaslan Serel, Onyedi Eylül Üniversitesi Genel Sekreteri Cihangir Boz, Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Aslan, AK Parti Bandırma İlçe Başkanı Alp Bostancı ve Bandırma İlçe Müftüsü Hamdi Gevher katıldı.

20 ülkeden üniversitemize 20 farklı öğrenci geldi

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Dış İlişkiler Sorumlusu Ömer İnan yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi. “Yunus Emre Enstitüsü ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşen kısa bir bilgi vermek istiyorum. Yunus Emre Enstitüsü aracılığı ile 20 ülkede üniversitemize 20 farklı öğrenci geldi. Bu öğrencilere Türk dilini, Türk kültürünü, örf ve geleneklerini öğretmek adına, sevdirmek ve tanıtmak adına çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar içerisinde sabah saat 09.00 ve 13.00 arası Türk dili öğretildi. 13.00’ten sonra da Zeybek, Ebru öğrenimi, kilim dokuma gibi Türk kültürüne ait çeşitli programlar yapıldı. Öğrencilerimizden şunu gördük ki Türkiye'yi tanımadıklarını, Türkiye'ye bu vasıta ile olumlu duygular beslediklerini, hem kaymakamlarımızla hem belediye başkanlarımızla yaptığımız ziyaretler sırasında kendilerine pozitif şekilde ağırlanması, öğrencilerimizle birebir yakinen ilgilenmesi bu öğrenci arkadaşlarımızı çok memnun etti”.

“Misafirlerimiz Türkçeyi öğrendiler”

Onyedi Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpaslan Serel “Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, çevre ilçelerimizde ayrı bir renk olan Uluslararası öğrencilerimiz için etkinlik hazırlandı. Belli bir süredir ilçemizde kendilerini misafir ettik. Bu misafirlik süresi içerisinde Bandırma Kaymakamımıza, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımıza, ilçe yönetimine verdikleri desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu süreç önümüzdeki dönemde bizim yaklaşık farklı ülkelerden 500 yabancı öğrencimizi Bandırma'da ağırlayacağız. Bu konuda Bandırma ve diğer ilçelerimizde yöneticilerimizin de destek olacaklarına eminim. Sevgili öğrencilerimizin bu süreç içerisinde Türkçe öğrendikleri için bölgemizi tanıdıkları süreçte etkinlikleri çok önemsiyoruz, sizlere de güzel bir gösteri sunacaklardır” dedi.

“Bizden ne istiyorlarsa vermeye hazırız”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ise yaptığı konuşmada” Yunus Emre Enstitüsü ile Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nin ortaklaşa “Türkçe Yaz Okulu 2018” programı kapsamında bir aradayız. Türkçe öğrenmek isteyen, Türkoloji bölümünde okumak isteyen öğrencilerin bir ay boyunca Türkiye'de değişik üniversitelerde ve Türk kültürünü, örf, adet, gelenek, göreneklerini faktörünü ve inançlarını burada yaşamalarını önemsiyoruz. Bu noktada da Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bizden ne istiyorlarsa vermeye hazırız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir devlet, özellikle son 16 yıldan bu yana Cumhurbaşkanımızın başkanlığında Türkiye gerçekten büyük bir mesafe aldı. Artık nerede bir yanlışlık varsa, nerede bir zulüm varsa “dur” diyebilen, sesini yükselten ve sessiz yığınların sesi olan bir “Türkiye” var. Nerede bir mağduriyet varsa ilk önce Türkiye oraya ulaşıyor. En fazla yurtdışındaki afetlere, sıkıntılara, problemlere, programlara en fazla destek sağlayan Türkiye devletidir.

Bizler muz Cumhuriyeti değiliz, binlerce yıllık geçmişi olan tarihte bir sürü devlet kurmuş olan gelenek görenek, örf, adet ve inançları olan bir milletiz. Bunu da bütün dünyaya göstermemiz lazım. Gittiğimiz her yere barış götürmüş, huzur götürmüş, medeniyet götürmüş, yol götürmüş, hamam götürmüş. Hiçbir zaman için sömürü amaçlı gitmedik. Günümüze bakıyoruz ki gerçekten sadece ve sadece menfaat için, sömürü için kanların aktığını, gözyaşların arttığını görüyoruz. Böyle bir dünyaya mahkum değiliz, bunu düzeltebiliriz”.

“Yunus Emre Enstitüsünü tebrik etmek istiyorum”

Bandırma Kaymakam vekili Gönen Kaymakamı Faruk Bekarlar da yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi. Ülkemize Yunus Emre Enstitüsü'nün düzenlemiş olduğu program kapsamında yaklaşık 3 hafta boyunca ziyarete gelen kıymetli öğrenciler uzunca bir süredir, uzun zamandır eksikliğini duyduğumuz ülkemizin dünya üzerindeki tanıtımını sağlamak, Türk dilinin, Türk kültürünün Dünya üzerinde tanınırlığını arttırmak için çok önemli faaliyetler verdiğine inandığımız Yunus Emre Enstitüsü’nü bu programdan dolayı tebrik etmek istiyorum. Yurt dışından Bandırma’mıza gelen kıymetli misafirlerimize ev sahipliği yapan Bandırma Onyedi Eylül Üniversite’mize teşekkür ediyorum. Bandırma merkezinde bu misafirlikte geçtiğimiz hafta Gönen'i ilçemizi de ziyaret ettiler. Bandırma'ya vekâleten bir gün de böyle bir programda sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum.

“Türk milleti Dünya’da barış ve kardeşliği önemseyen millettir”

Dünyada 7 milyara yakın insan yaşıyor. Çok çeşitli renkler, inançlar, rengarenk bir atmosferin bizimle bir arada olması, dünyayı hep birlikte yaşıyoruz. Pazartesi günü ziyaretime gelen Amerika'dan Afrika'ya, Avrupa'dan Asya'ya pek çok kıtadan gelen arkadaşlara “Dünya beşten büyüktür  fikrini, düşüncesini nasıl karşılıyorsunuz” hepsi “biz bu fikri benimsiyoruz” diyerek el kaldırdılar. Bundan da gurur duydum. Türk milleti daima Dünya’nın üzerinde yaşayan bütün insanların yeteceğini, bunun içinde barış ve kardeşliğin tüm dünyaya egemen olacağına inanmış bir millet olarak tarih sahnesine çıktığı günden bugüne bu Mefkûre dünyada yaymak için mücadele eden bir devlet ve bir millettir. 20.yüzyılı geride bırakıp 21.yüzyıla tüketmeye başladığımız bu yıllar içerisinde Dünya’nın beşten büyük olduğunu, hiç bir ülkenin, hiçbir milletin diğer mazlum milleti ezmeye hakkı ve yetkisi olmadığını, milletimiz adına tüm dünyaya haykırıyor olmanın da haklı gururunu yaşıyoruz.

“Bu programların önümüzdeki yıllarda da artacağına inanıyorum”

Bandırma ya gelerek onurlandıran yabancı misafirlerimiz ülkelerine Türk toplumunun, Türk milletinin misafirperverliğini, dostluğunu, kardeşliğini örfün geleneğini, buradan edindikleri olumlu izlenimlerle ülkelerine taşıyarak adeta gönüllü misyoneri olacaktır. Misafirlerimize gösterilen yakınlık, sıcaklık bizler için sadece geleneği yaşatılması değil aynı zamanda da bir görevdir. Bu programların önümüzdeki yıllarda büyüyerek artacağına, Türkiye hakkında olumlu düşüncelerle buradan ülkelerine döneceklerini, Türkiye ile ilgili güzel izlenimlerini kendi ülkelerinden paylaşacaklarını ve bunun da ülkemizde daha da büyük güç kazanacağına inanıyorum”. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
Yabancı Misafirler Bandırma’da -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net