Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Metin Ok “Ortalık Toz Duman”
Metin Ok “Ortalık Toz Duman”
...
13-07-2018 10:48
GÜNDEM
0 Yorum
472 Okunma
Haberi Yazdır

“Bu Şekilde Devam Ederse Hepimiz İflası Çekeriz” Şeklinde Konuşan Kuyumcu Metin Ok, Türk Lirası’nın Döviz Karşısında Kaybettiği Değerin Herkesi Etkileyecek Noktaya Geldiğini Söyledi.

Yeni kabinenin açıklanmasının ardından yaşanan süreçte Türk Lirası büyük değer kaybı yaşarken Dolar 4,97 ile tarihi bir rekora daha imza attı. Süreci yorumlayan Metin Ok, Cumhurbaşkanı tarafından piyasaları rahatlatacak söylemlerin yapılmadığını ve bunun üzerine açıklanan kabinenin de piyasalara güven sağlamadığını ifade ederek gelecek için endişeli olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, Berat Albayrak’ın hazinenin başına getirilmesinin piyasalarca olumlu karşılanmadığını da dile getiren Metin Ok, konuşmasında şunları söyledi, ”Ekonomi tam anlamıyla toz duman olmuş durumda. Bana ekonomiyi tarif et derseniz ortalığın toz duman olduğunu söylerim. Bu aslında cumhurbaşkanlığı yemin merasiminden sonra başlayan bir süreçtir. Meresimde dış piyasalar Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan piyasaları rahatlatacak bir ifade bekledi. Fiyatlar seçim öncesine göre bir miktar rölantide devam ederken beklentiler boşa çıktı. Cumhurbaşkanı piyasaları rahatlatacak bir ifadede bulunmadı. Bu noktada zaten bir miktar yükselişler görmüştük. Daha sonra kabinenin açıklanacağı ifadesi yeniden piyasaları bir beklenti içine soktu. Kabine açıklandığında ise dış piyasaların kabineye çok sert tepki gösterdiğine şahit olduk.

Finans sektörü çok ciddi bir sektördün. Aslında söylemlerden daha çok somut verilere dayanır. Ben faizi düşüreceğim, Dövizi düşüreceğim demeniz sadece bir noktaya kadar piyasaları rahatlatabilir. Erdoğan’ın, damadı Albayrak’ı hazinenin başına getirtmesine AKP’liler bile itiraz etti. Bu noktada çok önemli bir sıkıntı olduğunu herkes gördü ve böyle bir şeyi herkes reddetti. İç ve dış piyasaların refleks göstermesinin en başındaki neden budur. Yeni kabine dış basında da kabul görmedi.

Böyle bir ortamda fiyatların yukarı çıkması şaşkınlık vermedi. Bir açıklama yapılır mı ya da nasıl yapılır inanın bilmiyorum. Bu memleket şu anda yeni bir rejimi onayladı. Bundan sonra tek adam rejimi var ve yarın ne diyeceğini henüz tespit edemiyoruz. Yarın ruh halinin farklı olduğu bir anda gelecek bir söylemle piyasalar çok daha farklı tepkiler de gösterebilir. Ne yazık ki böyle bir süreçteyiz.

Ben artık bir kuyumcudan öte vatandaş olarak geleceğe dair büyük endişeler taşıyorum. 5 saat sonrayı bırakın sattığım malı 1 saat sonra yerine koyabilecek miyim onu da bilmiyorum. Vatandaşta aynı şekilde. 100 dolara 5 tane 100’lük Türk Lirası sayıyoruz. 6 sıfırın atılmış olduğu bir ülkede ekonomi ne yazık ki bugün bu hale geldi. Ben AKP’li seçmenlere seslenmek istiyorum. Sizler yüzünden hepimiz sıkıntı çekiyoruz. 16 yıldır muktedir olan, hükümeti tek başına yöneten ve hatta son zamanlarda KHK ile yöneten bir iktidar var. Niye bu iktidar 16 senedir ekonomiyi dizginleyemedi de yeni rejimle birlikte ben ekonomiyi düzelteceğim dedi. Ona neden inandınız, hatta neden rejim değişikliği ile devam etmesini sağladınız. Bu gemide hep beraberiz diyoruz ama gemiyi batırmaya çalışıyorsunuz. Benim suçum ne? Bunu üzülerek ifade ediyorum. Hayatın gerçekleri bu.

Bu şekilde devam ederse hepimiz iflası çekeriz. İşçi de çeker, memur da çeker, müteahhitte çeker. Dövizin yükselmesi demek her şeye zam gelmesi demektir. Çünkü biz üretemiyoruz, her şeyi dışarıdan alıyoruz. Ben bir dostunuz olarak söylüyorum. Umut vermek, çok iyi şeyler söylemek isterdim ama ne yazık ki ben umutlu değilim ki. Özetle, piyasalar yeni kabineyi hazmedemedi. Özellikle Albayrak’ın hazinenin başına getirilmesi piyasalarca iyi değerlendirilmedi.”

Vatandaş Gelecekten Endişeli

Mikrofon uzattığımız vatandaşlar ise ülke ekonomisinin çok bozuk olduğunu düşünüyor. Türk Lirası’nın yaşadığı değer kaybının her alanda kendilerini etkilediğini ifade eden vatandaşlar gelecekten de endişe duyduklarını söylüyorlar./Haber: Umut Osman Sunci

 

Etiketler :
Metin Ok “Ortalık Toz Duman” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net