Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > AYVALIKLI ÇOCUKLARA MASMAVİ DENİZ EĞİTİM KAMPI
AYVALIKLI ÇOCUKLARA MASMAVİ DENİZ EĞİTİM KAMPI
...
13-07-2018 10:00
GÜNDEM
0 Yorum
112 Okunma
Haberi Yazdır

Başkan Gençer 'Çocuklarımız, doğayı ve içinde yaşayan canlıları da öğreniyor'

TURMEPA’nın gelenekselleşen Masmavi Deniz Eğitim Kampı her yıl olduğu gibi bu yaz yine çocuklara denizlerimizi korumanın önemini eğlenerek öğretti.

Bu yıl 2-6 Temmuz tarihleri arasında “Çocuklar Denizi Eğlenerek Öğreniyor” sloganıyla Ayvalık’ta hayat bulan kamp, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in de katılımıyla düzenlenen Zeytin Çekirdekleri Derneği Orkestrası kapanış konserinin ardından sona erdi.

DenizTemiz Derneği TURMEPA, 2011 yılında Türkiye’nin ilk Deniz Eğitim Kampı’nı hayata geçirdi. Bugüne kadar yaklaşık 750 kişiyle buluşan TURMEPA Masmavi Deniz Eğitim Kampı, bu yıl 2-6 Temmuz tarihleri arasında “Çocuklar Denizi Eğlenerek Öğreniyor” sloganıyla Ayvalık Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

Ayvalık Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Zeytin Çekirdekleri Derneği tarafından belirlenen 32 kampçı, beş gün boyunca etkinlik, spor, gezi ve atölyelerle eğlenirken öğrenmenin tadını çıkardı. Ayvalık Boğaziçi Otel’de başlayan kampta çocuklar ilk gün Kapri Plajı’nda deniz, güneş ve kumla bütünleşirken parkur etkinliğinde kıyasıya yarıştı. İkinci ve üçüncü gün Ayvalık Setur Marina, Zeytinyağı Müzesi, Doğa Müzesi ve Rahmi M. Koç Müzesi’ni ziyaret eden çocuklar birbirinden farklı bilgiler edindi. Ayvalık Setur Marina’da Mavi Bayrak, Mavi Kart ve atık yönetimi ile ilgili bilgiler alan çocuklar, burada atıklardan gemi yapımı atölyesi gerçekleştirdi. Tekne turuyla Ayvalık koylarını keşfeden çocuklar ayrıca Dr. Özgür Emek İnanmaz tarafından verilen plankton eğitimiyle dünyanın oksijen kaynağı fitoplankton’la tanıştı ve kendi plankton kepçelerini yarattı. Kampın son gününde Ayvalık Duba Plajı’nda kıyı temizliği yapan kampçılar, bölgede kıyı ve deniz kirliliği konusunda farkındalık yarattı.

Kapanış Gecesinde Zeytin Çekirdekleri Sesleri

7. Masmavi Deniz Eğitim Kampı, yaklaşık 150 kişinin katılımıyla düzenlenen kapanış gecesiyle son buldu. Çocuk ve gençlerden oluşan Zeytin Çekirdekleri Orkestrası’nın klasik müzik konseriyle sahne aldığı gecede kampçılar, kamp boyunca yaşadıklarını, oluşturdukları deniz çöpleri kamu spotu ve kamp süresince edindikleri bilgileri, hazırladıkları drama temelli oyunlarla Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Zeytin Çekirdekleri Derneği Başkanı Zehra Kundak ve kampçıların ailelerinden oluşan misafirlere sundu.

Açılış Konuşmasını TURMEPA Eğitmenlerinden Saygın Yörük Başkan Rahmi Gençer’i sahneye davet etti. Rahmi Gençer sözlerine çocuklarını kampa gönderen duyarlı ailelere, eğitmenlere ve belediye çalışanlarına doğaya ve içindeki hayvanlara nasıl sahip çıkacağımızı öğrendiğimiz bir bu etkinlikte bir arada oldukları için teşekkür etti. Gençer’’ Ayvalık her mahallesinden çocuklar bu kampta yer alıyor. Burada çocuklar ışık oluyor. Oyun oynayarak, öğrenerek çocuklarımız bir çok mesaj aldı. Bu öğrendiklerinizi gelemeyen çocuklara da anlatacaksınız. Önder gençler olacaksınız. Sıra diğer çocuklara paylaşma zamanı. Ben bütün velilere çok teşekkür ediyorum. Cesaret edip çocuklarınızı buraya gönderdiniz. Ayvalık bir tane, Türkiye bir tane. Değerini koruyarak bilmeliyiz’’dedi.

Kampın, 2 - 6 Temmuz tarihleri arasında 5 gün boyunca süren kamp 10 - 14 yaş aralığındaki 32 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildiği belirtildi.. Kamp için eğitim içerikleri danışma kurulu oluşturulmuş ve Dr. Özgür Emek İnanmaz (Araştırmacı-ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü) kamp eğitim içeriğine danışmanlık yaptı.

Katılımcılara verilen sertifika törenin ardından Yörük, Ayvalık Belediyesi olmak üzere bu yıl 7. Masmavi Deniz Eğitim Kampı’na destek veren Zeytin Çekirdekleri Derneği, Boğaziçi Otel, Rahmi M. Koç Müzesi-Ayvalık ve Setur Marina’ya teşekkür ederek sözlerini tamamladı./Haber Merkezi

Etiketler :
AYVALIKLI ÇOCUKLARA MASMAVİ DENİZ EĞİTİM KAMPI -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net