Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Boşnakların Kapanmayan Yarası Srebrenitsa
Boşnakların Kapanmayan Yarası Srebrenitsa
...
12-07-2018 10:21
GÜNDEM
0 Yorum
289 Okunma
Haberi Yazdır

Eğitim- Bir Sen Bandırma Temsilciliği, 23 yıl önce 1995 ‘de Bosna Srebrenitsa’da Birleşmiş Milletlerin ‘ Güvenli” ilan ettiği bölgede 8 binden fazla Boşnak Müslüman’ın katledilmesi ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

Eğitim- Bir Sen Bandırma Temsilciliği başkan vekili Kanver Şener konu hakkında yaptığı açıklamada “23 yıl önce 11 Temmuz 1995’de Bosna Srebrenitsa’da üstelik Birleşmiş Milletlerin ‘Güvenli’ ilan ettiği bölgeye sığınmış silahsız, çaresiz tam 8 bin 372  Boşnak Müslüman’ın dünyanın gözü önünde katledilmesini unutamıyoruz” dedi.

“Unutmadık, unutturmayacağız, hatırlayacağız”

Eğitim Bir-Sen Bandırma Temsilciliği Başkan Vekili Kanver Şener açıklamasında şunları söyledi “1995’ i Kanayan Yarası Srebrenitsa'nın 23.yıl dönümünden bahsedeceğim. Eğitim Bir-Sen Bandırma Temsilciliği olarak unutmadık, unutturmayacağız, daima hatırlayacağız. Srebrenitsa katliamının 23. yıl dönümü Yugoslavya'nın dağılmasından sonra ortaya çıkan otoritenin doldurulmaması neticesinde bu menfur katliam meydana gelmiştir. Maalesef Dünya barışını ve mazlumları korumak amacıyla kurulan Birleşmiş Milletler Teşkilatı burada üzerine düşen vazifeyi yapmadı. Bosna-Hersek’li Müslümanlar, Avrupa'nın ortasında islam sancağını elden düşürmemenin mücadelesini verirken Srebrenitsa  da 8 bin 372, tüm savaş boyu sonunda da 250 bin şehit verdiler. Bu insanların tek suçu “Rabbim Allah” demeleriydi. Dünyadaki pek çok anlı, şanlı kurum ve kuruluşların maskesi Bosna'da düştü.  ABD, Avrupa Birliği, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Birleşmiş Milletler, hiçbir şey yapmadılar. Sadece Müslümanların ateşe atılmasını seyretti ve dünyaya da seyrettirdiler. Aklımıza Bosna denince “Ashabı uhdul geliyor. Kuran-ı Kerim de “İman sahiplerinin zalimler tarafından geniş kuyulara atılıp yakılması” ve esnasında bu vahşetin zevkle izlenmesi anlatılır. Bir taraftan da iman etmeyi düşünen insanlığın geri kalanına iman ederseniz başınıza bu gelir mesajı vurguladılar. Bosna'da işte tam da bu anlatıldı. Balkanlarda ve genel olarak Avrupa'da Müslüman olarak Müslüman’ca yaşamak her an Bosnalı Müslümanların uğradığı zulüm, maruz kalma endişesi riski ile yaşamaktadırlar. Müslümanlara yönelik yapılan sistemik ve planlı katliamlar Avrupa'nın Müslüman varlığına tahammül edemeyeceğini bir kez daha gözler önüne serdi. Tarihi ve kültürel kodlarında Haçlı vahşeti ve sömürgeci, barbar olan batının Endülüs'te yaptığı neyse burada da o yapıldı. Müslümanlar tamamıyla yok edilmek istendi ama şükürler olsun ki Firavun ve Firavun’un sarayında Musa'yı yaratan Rabbim Avrupa'nın ortasında büyük İslam Birliği Bilge Kral mübarek Mücahit Aliye İzzet Begoviç’i zulüm ordularının karşısına çıkarttı. Bu varoluş mücadelesini Rabbimin inayetiyle Bosnalı Müslümanlar bir kez daha kazandılar. Rabbim Bosna’da Şehit ve Gazilerini ve onların kumandanı ve devlet başkanı Aliye İzzet Begoviç’e Allah rahmet etsin. Kim uygularsa uygulasın, kim mağdur edilirse edilsin zalimin ve mazlumun adını, adresini sormadan kayıtsız, koşulsuz insan hakları ve özgürlüklerin savunucusu olarak herkes sussa bile biz susmayacağız. Eğitim Bir-Sen olarak bu zulüm günlerini unutturmaya, çalıştıklarından daha fazla hatırlayacak ve hatırlatmaya da devam edeceğiz”. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
Boşnakların Kapanmayan Yarası Srebrenitsa -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net