Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Turizm Cenneti Erdek Yaz Sezonuna Hazır
Turizm Cenneti Erdek Yaz Sezonuna Hazır
...
06-07-2018 11:06
GÜNDEM
0 Yorum
254 Okunma
Haberi Yazdır

Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı, Marmara Medya Grubuna verdiği özel röportajda, turizm cenneti, Marmara’nın incisi Erdek ilçesinin Yaz sezonuna hazır olduğunu belirtti. Başkan Sarı,  bir makinenin iyi çalışması için bütün çarkların paralel olması gerektiğini de söyledi.

Yerel yönetim yasasında da çok ciddi değişiklikler olduğunu, 2014 yılından sonra Büyükşehir Yasası ile beraber yeni bir mevzuat gerektiğini, ilçe belediyelerin yetkilerin çok ciddi manada kırpıldığını ifade eden Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı,” Balıkesir çok büyük bir il, coğrafi konumu, kültürel konumu çok farklı. Hem Marmara'da hem Ege'de kıyısı olan bir il. Dolayısıyla merkezden temel sorunları çözmenin ciddi bürokratik problemler oluşturduğunu gördük. Bir makinenin iyi çalışabilmesi için bütün çarkların paralel olması gerekiyor. Eğer yetkiler ve çarklar kesişiyorsa kesiştiği noktada problemler ortaya çıkar” dedi.

Biz dağınık coğrafyada yaşıyoruz

Bu işi kim yapacak veya “Ben yapacağım”, “Sen yapacaksın” gibi yetki kargaşası meydana geliyor. Maalesef yerel yönetimler yasası ile yapılan değişiklikler de yerel yönetimlerin yetki karmaşasını ve şartların birbirine paralel değil de tam tersine kesişme noktalarını oluşturarak ciddi sıkıntılar ortaya çıkarttı. Örneğin, dolgu alanlarının, altyapılarının tamamen büyükşehre geçmesi.  Daha önce büyükşehirlerde yapılan illerimizi biliyoruz. Genellikle ilçelerin birbirine ayrı sınırları olmayan 1989’dan bu yana yapılan İstanbul’da tek belediye vardı. İstanbul'da yetki devri yapıldı. 5216 sayılı kanun ile İstanbul Belediyesi altyapı gibi temel sorunları yapıp, bu arada da ilçe belediyelerini kurarak diğerini yaptı. Bir de güçler ayrılığını yaptı, bizim gibi dağınık coğrafyada yayılmış belediyelerin Büyükşehir sıfatı ile aynı statüde yer alması çok doğru değil.

Üç dört kat bürokrasi artmış durumda

Marmara ilçesi ile Ayvalık ilçesi arasında 6 saat fark var. Merkezden Marmara'daki kanal patladığı zaman, su patladığı zaman merkezden konuşlanmış bir birime dahi talimat verme süresi zaman kaybına sebebiyet veriyor. Örneğin Erdek’te su işi, altyapı işi Büyükşehir'e gitti. Burada bir pompa arızalandığı zaman personel direkt bana ulaşabiliyor ama Büyükşehir yasası ile şube müdürüne ulaşacak daha sonra genel müdüre ulaşacak, genel merkeze ulaşacak daha sonra iş çözülecek. 3-4 kademe bürokrasi artmış durumda. Dolayısıyla da bununla beraber sıkıntılar hat safhada. Ballıpınar’lı bir vatandaşımız çeşmeyi açıp ta su akmıyorsa örneğin, insanlar eskiden muhtarına ulaşıp, bir şekilde çözüyordu. Şimdi ise BASKİ’YE ulaşacak, Erdek’teki merkeze ulaşacak, müdahale etmesi büyük zaman kaybı. Bürokrasiyi kaldıracağız, yerel yönetimi güçlendireceğiz derken tam tersi yerel yönetimler devir oldu, bu da büyük bir sıkıntıya mahal verdi. İki tane belde belediyesi iptal oldu. 20 tane köy muhtarlıklarının bütçeleri varken iptal oldu ve İlçe Belediyesi'ne bağlandı. Paşa Limanı Adası'nda yol bozulsa bize soruyorlar. Çöp atılsa sokağa bize soruyorlar. Büyükşehirden de kimse bir şey beklemiyor herkes ilçe belediyesinden bekliyor. Dolayısıyla bizim gibi özellikle yaz kış nüfusunun farklı olan 10-15.kat farklı olan ilçelerde de çok ciddi sıkıntılar olmaktadır. İlçe belediyeleri kaynakların birçoğu Büyükşehir'e gitti. İlçe belediyeleri hizmet edemez durumda, Koskoca Bandırma 150 binlik nüfusu olan Bandırma bile mülk satışına giderek ekonomik sıkıntısını halletmeye çalışıyor. Bizler onu da yapamıyoruz, dolayısıyla daha önce 2 dönem ilçe belediyesi başkanlığı yapmış kişi olarak, yaz-kış nüfusu arasındaki ekonomik ciddi nüfus farklılığından ekonomik sıkıntısı olan belediye şu anda iflas etmiş yerel yönetimin yapısı içerisindeyiz. Onun da düzeltilmesi gerekiyor.

 

34 bin kişiye göre kadro belirleniyor

Yaz aylarında özellikle gelen turistlerin mutsuzluğunu yaşayan mevcut halkımızın mutsuzluğuna da sebep oluyor. Ekonomik olarak kaynak aktarılamıyor, kaynak bulamıyorsa 34 Bin kişinin yarattığı kaynak ile 500 Bin kişiye hizmet etmeye çalışıyoruz. Bu ciddi bir sorundur, bu mevzuatı da düzeltmek gerekiyor, bununla ilgili önerilerim oldu. Erdek'te yaza hazırlanıyoruz. Örneğin norm kadro diye bir şey çıktı. Belediyede çalışan personeli bile İçişleri Bakanlığı veriyor. 34 Bin kişiye göre kadro belirleniyor ona göre de norm kadro oluşturulmuş oluyor. Maalesef ki yazın 500 Bine ulaştığı zaman nüfusumuza personel açığımızı nasıl yapacağız. Bu sefer taşeronlaşmaya gidildi. Belediye kendi personeli ile yapamadığı işleri taşeron eliyle yürütmeye başladı. “Taşeron maaşını alamaz, Kamuda çalışan personel maaşını alır” öyle de bir imaj var. Taşeron konusunda da o kadar çok istismarlar oluştu ki 50 kişi ile yapılacak iş 300 kişi ile yapılmaya başladı. Çünkü onları da, yerel yönetimleri de siyasetçi yönetiyor. Taşerona ihaleyi yapıyorsun, istediğin kadar personel alıyorsun onunla bir sınırlama yok. Örneğin 2014 yılında ilçe belediyesinden devri aldım. Taşeron sayısı 302 idi. şu an ise 150 kişi çalışıyor, yarı yarıya az personel ile bu sefer üç katı büyümüş alana hizmet ediyoruz. Önemli olan kişilerin doğru yönetmesi prensibinin içinde hissetmesi ve bunu dürüst yapmasıdır. Çözüm odaklı çalışması gerekiyor. Bunu yapmayan kişilerin de eline geçtiği zaman personelde şişiyor. Senin istediğin kadar norm kadro taşeron da şişiyor. 4 yılda bu sıkıntıyı çekiyoruz.

Bu yıl yine festivaller düzenleyeceğiz

Mevzuatı bize sorarak yapmalarında fayda var. Mesken ve konut olarak 40 bin elektrik abonesi var.  Gelirlerimiz 2004’e göre bugün 3 kat arttı. Personel nasıl maaş alamıyor diyorlar. Gelen para SSK, vergi borçlarına kesilince maaş ödemeye para kalmıyor. Devir aldığım borç 132 milyon lira, sadece aylık faizi 1 milyon 638 bin TL. Belediyemizin elinde hiçbir kıyı kalmadı. Bu yıl en azından elimizden geldiği kadar iyi çalışıp daha güzel bir belediye haline geleceğiz.  Temmuzun 20’sinden başlayarak 3 gün sürecek bir aşk festivali yapacağız.  Ağustos içinde Ortodoksların inançlarına göre ve tüm inançları birleştirerek bir festival daha yapacağız. Eylül ayında da zeytin festivali yapmayı düşünüyoruz. Marmara bölgesi turizmden en çok pay alan bölge aslında.  Günübirlik gidip gelmek içinde uygun bir yer Uludağ, Gönen, Manyas Kaplıcaları, Çanakkale geliyor.  Marmara denizi hiçbir bölgede yok. İç deniz ve Türkiye ye has bir bölge Kapıdağ adası yüzde 78 ormanlar ile kaplı bir doğa harikası ama daha bizim Erdek’te yaşayan insanlarımız bilmiyor. Kyzikos antik kenti dünyanın en büyük antik kenti, 2006 yılından beri bakanlık kurulu ile resmi kazı programına aldık. Bu sene kyzikos ile ilgili Eskişehir Anadolu Üniversitesi güzel sanatlar bölümü ile 3 boyutlu planlamasını yaptırıyoruz. 3-4 ay içerisinde tamamlanacak bir şirketimiz de bu konuda sponsor oldular. 

Temizlik için Yaz aylarında üç vardiya yapıyoruz

Yerel yönetimler olarak günde iki vardiya temizlik yapıyoruz. Yazları üç vardiya yapıyoruz. Yazlıklarda bahçemizdeki molozları yola atıyoruz. Evimizde tadilat yapıyoruz tuvalet, mutfak dolabını değiştiriyoruz yola atıyoruz. Mobilyamızı değiştiriyoruz yola atıyoruz. Böyle olmaz, böyle bir hizmet dünyanın hiçbir yerinde yok. Biz yine bu kültürel değişimi bir günde sağlayamayacağımız için bir gün tespit ettik. Perşembe günlerini bu tip moloz, mobilya atıklarını kamyonlarla topluyoruz. Çünkü çöp kamyonları ile bunları almamız mümkün değil. Lütfen istedikleri saatte o moloz atıklarını mobilya atıklarını sokaklara atmasınlar. Bu konuda da destek istiyoruz ve biraz da duyarlılık istiyoruz. Yerel yönetimin tek çabasıyla bu iş olmaz, kirletmemek zorundayız veya bilinçsiz kirletmeye dur demeliyiz. Birbirimizi de şikâyet etmek durumundayız, başka bu iş ve düzen yürümeyecek, attığı takdirde plakasını alın ve bizlere şikâyet edin gerekli işlemleri yapalım.Ahmet Türkmen/Serhat Barış

 

Etiketler :
Turizm Cenneti Erdek Yaz Sezonuna Hazır -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net