Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Nişancı, Orman Yangınları Konusunda Vatandaşları Uyardı
Nişancı, Orman Yangınları Konusunda Vatandaşları Uyardı
...
07-06-2018 10:55
GÜNDEM
0 Yorum
284 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Orman İşletme Müdürü Taner Nişancı, Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte vatandaşları ve özellikle de piknikçileri orman yangınları konusunda uyardı.

Taner Nişancı,” malum yangın sezonu dediğimiz aylar içerisine giriyoruz. Bizim Bandırma'da Haziran ayının başı ile başlıyor Kasım ayının sonlarına kadar devam ediyor. Bandırma rüzgar alan bir şehir ve Yaz döneminde oldukça kurak geçen bir iklime sahip. O nedenle bizim vatandaşlarımızdan istediğimiz, yangın sezonu boyunca ormana yakın yerlerde piknik ateşi yakmamaları, eğer piknik ateşi yakarlarsa rüzgarlı günlerde dikkatli davranmaları ve mutlaka piknik ateşini söndürmelidir” dedi.

“Ormanlarımız doğanın akciğeri, insanlar için çok önemlidir”

Anız ateşi mutlaka yakılmamalı diyen Bandırma Orman İşletme Müdürü Taner Nişancı” malum Ramazan ayını idrak ediyoruz, oruçlar bitiyor arkasından Ramazan Bayramını kutlayacağız. Bayram ile birlikte piknik yapacak olan vatandaşlarımızın orman yangınlarına karşı duyarlı ve tedbirli olmasını istiyoruz. Bandırma Orman İşletme Müdürlüğü olarak geçen sene kazasız belasız bir yangın sezonu atlattık diyebiliriz, bu demek değildir ki aynı şekilde olacak. Dikkat edersek vatandaş, millet buna hassasiyet gösterirse bize de iş düşmez, orman yangını da çıkmaz. Doğanın akciğeri, insanlar için önemli bir doğal zenginlik kaynağı olan ormanlarımız zarar görmemiş olur. Orman alanlarında yangın görürsek ve duman görürsek 112 Acil ve 177 telefonu arayarak haber verelim. Çünkü yangınlara erken müdahale edilmesi ve yangınların büyümeden söndürülmesi çok önemlidir. Bizler yine de kazasız belasız bir yangın sezonu diliyoruz.

“Piknik yapanlar çöplerini gelişigüzel bırakıp gitmemeli, toplamalı”

Piknik yapacak vatandaşlarımız için Kapıdağ ve Karadağ'da mesire yerlerimiz bulunmaktadır. Çok güzel piknik alanlarımız mevcut. Muhammed (S.A.V) efendimizin bir sözü var “Temizlik imandandır” diyor.  “Yedik içtik artık oradan giderken yediklerimizi, içtiklerimizi, çöpümüzü toplayıp giderken çöp kovasına atmamız hem bizim açımızdan hem de onlar açısından aynı zamanda oraya gelecek insanlar için önemli olur. Buna dikkat etmek lazım insan.  Bu tür yerlere masalara zarar vermeden devlete ait olan eşyalara zarar vermeden kullanıp bizden sonraki gelecek kuşaklara kullanmasını aktara bilmeliyiz maalesef Türkiye'mizde bu eksiklik mevcut, bu eksiklik hepimizi üzüyor ama bu eğitimle olacak bir şey

“Bu yıl çok yerde çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz”

Bu sene Şirinçavuş, Hıdırköy, Gönen, Turplu, Ulupınar, Susurluk’un kepekli köyünde ağaçlandırma çalışmalarımız yapıldı,  arazi hazırlığı yapıyoruz. Allah nasip ederse bu sene 5880 dönüm sahada yeni orman tesis edeceğiz. Bu ormanlarımızda fıstık çamı, zeytin, ceviz, badem, Ihlamur gibi türlerden oluşacak. Bandırma’da ormanın kaynağını arttırıyoruz. Verimsiz alanları verimli hale getiriyoruz. Bunun akabinde orman içerisinde yollarımız mevcut. Bir de planlanmış ve yapılmamış yollarımız var, bu sene planlanmış yollarımızın ihalelerini yapıyoruz. Ormanlarımızın sanat yapısı olarak adlandırdığımız nefes dediğimiz suyun yolu yarıp açmaması için kullandığımız nefes çalışmaları ailelerine yaptık. Onun haricinde odunun hammadde olarak ormanların bakımları ile elde edilen kereste, tomruk, kağıtlık odun tarzında bir çok çeşitlerimizi üretmeye devam ediyoruz. Hem üretim amacı açısından iyi bir yerdeyiz hem de diğer ormancılık faaliyetleri açısından orman bakımı yeni ormanların oluşturulması gayet iyi bir konumdayız. Bandırma Orman İşletme Müdürlüğü olarak ve Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü olarak hem satış gelirleri açısından hem de verimlilik açısından bunun akabinde yeni ağaçlandırma sahaları oluşturması açısından oldukça çalışkan bir İşletme Müdürlüğüyüz. Buğdaylı, Hamamlı, Paşa Limanı olan adalarımızın çıplak kalan yaklaşık 10 Bin dönümlük araziye ağaçlandırma çalışması yapacağız Bizler göremeyiz ama beş on sene sonra bizden sonraki nesiller oranının orman olduğunu artık Avşa’nın yeşil Avşa, Ekinlik Adası’nın yeşil Ekinlik olduğunu İnşallah görecekler. Gayemiz yeşil bir Türkiye. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
Nişancı - Orman Yangınları Konusunda Vatandaşları Uyardı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net