Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > İmsakta Ezan Okunurken Hiç Bir Şey Yenmez
İmsakta Ezan Okunurken Hiç Bir Şey Yenmez
...
07-06-2018 10:53
GÜNDEM
0 Yorum
430 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma İlçe Müftüsü Süleyman Küçük, vatandaşların orucun bozulması ile ilgili öğrenmek istedikleri bilgileri net bir şekilde cevaplandırdı.

Vatandaşlarca Marmara Medya Grubu aracılığıyla Bandırma İlçe Müftüsü Süleyman Küçük’e yöneltilen “Sahurda ezan okunurken yemek yemek ve su içmek”, Diş fırçalamak”, Kan vermek ve iğne yaptırmak”, Kolonya, parfüm kullanmak, krem sürmek orucu bozar mı?  gibi soruları Müftü Küçük net bir şekilde cevaplandırdı.

İmsak ve iftar iki kelime orucu belirliyor. İmsak orucun başlama vaktidir, tutmaya başlamak demek imsakın bittiği zaman sabah ezanı başlar. Sabah ezanı “Allahu Ekber” dediği zaman oruç başlar. Arada yeme içme yoktur. İftar ise açmak anlamına gelmektedir. Dolayısıyla iftar demek nasıl “Allahu Ekber” sabah namazında oruç tutmaya başlıyorsak akşamleyin de akşam ezanında “Allahu Ekber” ile orucumuzu açmak mecburiyetindeyiz. “Olsun 3-5 dakika sonra açarım” demiyoruz. Orucumuza başlamak ne kadar önemliyse orucu açmak da o kadar önemlidir.

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Ağız Sağlığı, diş fırçalamak hatta macun kullanmak normal şartlarda orucu bozan sebeplerden değildir burada sıkıntı şu, dişimi fırçalarken, macun ile ağız temizliği yaparken yapmış olduğumuz işlemde boğazımıza su kaçar mı diye düşünmeliyiz. Dişimizi fırçalarken boğazımıza su kaçarsa bu orucu bozan sebeplerden biridir

Kan vermek orucu bozar mı?

Vücuttan çıkan istifra dışında, kan vermek gibi abdesti bozan sebepler orucu bozmaz. Vücuda giren bozuyor, o da besleyici olursa damardan veya serumdan vücudu besleme yaparsa o orucu bozar ama bir kişi vücudundan kan aldırıyor ve kan bağışı yapıyor veya tahlil için kan veriyorsa bunlarda kesinlikle orucu bozmaz. Kan vermenin dışında bir de iğne vurma meselesi var. Damardan vurmak oruca manidir ama vücuttan çıkan kan orucu bozmaz. Herhangi bir nedenle diş çektirmek için morfin yaptırmak veyahut ağrı kesici yaptırmak bu tip iğnelerde de orucu bozmaz.

Kolonya, parfüm ve krem sürmek orucu bozar mı?

Koku, orucu bozan sebeplerden değildir. Hangi koku olursa olsun orucu kesinlikle bozmaz. Biliyorsunuz ki, kolonyanın abdest aldıktan sonra kullanılması noktasında hoş karşılamayan alimlerimiz var. limon kolonyasını bizler temizlenmek için, alkol ile yıkayıp temizlemek için, içerisinde alkol uçucu olduğu için abdestten sonra gerek duyuyorsak kullanabiliyoruz. Kısacası koku ile oruç bozulmaz”. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
İmsakta Ezan Okunurken Hiç Bir Şey Yenmez -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net