Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > 5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri Düzenlendi
5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri Düzenlendi
...
07-06-2018 10:47
GÜNDEM
0 Yorum
194 Okunma
Haberi Yazdır

Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı; Erdek Belediyesi tarafından Erdek Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliklerine katıldı.

Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı 5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: “Bugün dünya çevre günü. Maalesef Türkiye Cumhuriyeti’nde hiçbir kurumun sürdürülebilir ne mevzuatı ne de imkanları var. Sürekli mevzuat değişiklikleri, bütün kurumlara yapılan müdahalelerle yerel yönetimlerin kaynak, yetki noktasında ciddi sıkıntıları var. Erdek kış nüfusu Büyükşehir kanunuyla beraber 34 bin. 2 belde belediyesi iptal oldu. 20 tane de köy ilçe belediyesine bağlandı. 2014 öncesi yapılan 6360 sayılı büyükşehir kanunuyla birlikte ilçe belediyelerin sadece Erdek merkezi için gelirlerinin yarısı Büyükşehire gitti. Şuanda belediye başkanı olarak söylüyorum Erdek pis. Bunun sebeplerini anlatacağım.

Belediyelerde norm fazlası olduğu iddia edilen personelin kamu kurumlarına dağıtılmasıyla ilgili 2010 torba kanunu çıktı. Şimdi Erdek Belediyesi’nin norm kadrosu o günkü tarihle kış nüfusuna göre 21 bin kişiye göre oluşmuştu. Ama 31 Aralıkta tespit edilen bu nüfusa göre bakıldığında Erdek’in yaz nüfusu sadece merkez nüfusu 200-250 bine ulaşıyor. Günü birliklerle beraber 500 bine çıkıyor. Şuanda elektrik abonesi olan mesken sayısı 40 bin, 4 ile çarptığınızda sadece meskende oturan insan sayısı 160 bin. 21 bin, 30 bin kişiye göre aldığınız kaynak ve yapılandığınız personelle yazın bu kadar nüfusa hizmet etmekte çok ciddi sorunlar çıkıyor. Bu mevzuatın sorunudur.  Bizim 2010 yılında İçişleri Bakanlığı’ndan aldığımız 83 tane işçi kadrosu iptal edildi. İptal edilince temizlik işleri taşeron elinde yürütülmeye başlandı. Yani artık Erdek Belediyesi kendi personeliyle temizlik işlerini yapamıyor, ihale yoluyla alıyor. Ben 2009 yılında Erdek Belediyesi’ni bıraktığım zaman Erdek Belediyesi’ne personel maaşı, temizlik işleri, araç gereç bütün masraflar dahil 3 buçuk milyon liraydı. Ama 2010 da yapılan ihaleyle 6 milyon liraya çıktı. 2014 yılından itibaren tekrardan belediye başkanı oldum ve temizlik için işçi istihdam edemediğimden ihale yapmaya devam edildi. 2009-2014 yılları arasında bütün araçlar pert olduğundan şuanda faal çöp aracı yok, bütün araçlar kiralık. Önümüzde seçimler var sıkıntı yaşamamak için 18 aylık araç kiralama ihale hazırlıklarını yaptık. 18 aylık araç kirası 7 buçuk milyon lira.  Mayıs ayı itibari ile taşeronda çalışan 99 tane işçi Erdek Belediyesi kurum şirketine geçti. Personel sıkıntımız kısmen halloldu. Tespit edilen personel sayısı kış ayının nüfusuna göre ayarlandığı için yaz aylarında bu sayı yine yetmiyor. Yaz aylarında geçici işçi çalıştırmakla ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan izin istedik. 60 kişilik daha izin geldi. Yani bu aydan itibaren Erdek Belediyesi temizlik işlerini, park bahçe hizmetlerini kendi personeliyle yapacak duruma geldi. Perşembe ve Cuma günü iki büyük ihale yapıyoruz. Yaklaşık 21 araçlık temizlik işleri filosunu ekonomik sıkıntıda olmamıza rağmen bir kısmı hibe, bir kısmı büyük şirketlerin yaptığı bağışla hallederek bütün Kapıdağ ve köylerinde temizlik işlerini yürütebileceği araçları ihale sonuçlandığında hizmet başlayacak. Halkımızda çevre temizliği konusunda duyarsız. Bu konuda da vatandaşlarımızdan duyarlı olmasını bekliyoruz.

2012 deki çevre kanunu değişikliğiyle katı atık bedeli alınıyor. Erdek’te bütün Kapıdağ, köy ve beldelerinden toplanan temizlik vergisi 500 bin TL. çevre temizlik vergisi çöp toplamayla alakası olan bir vergi değil. Arabanızın marşına bastığınız zaman attığınız gazın, kaloriferinizi yaktığınız zaman çıkan dumanın vergisi kamu adına Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından konmuş. Ama katı atık bedelini 2012 den beri uyguluyoruz. Maaliyet hesabına baktığımız zaman geçtiğimiz 4 yılın ortalaması yaklaşık 8-8 buçuk milyon liraya mal oluyor. Ama bizim konut ve iş yerlerine yansıttığımız rakam 3 buçuk milyon lira civarında. Yani katı atık beledi toplamak için yaptığımız personel gideri, akaryakıt gideri gibi giderlerin yarısını bile karşılamıyor. Ama araç bizim, personel bizim olduğu zaman maaliyetin yüzde 30 a varan bir düşüş yaşanacağı için size önümüzdeki sene de bu rakamlar çok cüzi bir şekilde yansıyacak.

İnşallah önümüzdeki bayramdan sonra Erdek temizlik konusunda daha duyarlı bir hale gelecek ve hizmetle sizin karşınızda olacağız.”

Etkinlikler kapsamında; Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı; Çevre kirlenmesine dikkat çekmek adına ve Dünya Çevre Günü kapsamında Erdek Merkez Ortaokullarının katılımıyla düzenlenen ''Hayalimdeki Çevre'' konulu resim yarışmasında ve Balıkesir Genelinde yapılan Atık Pil Toplama Kampanyasında 5 İlkokul ile tüm ödülleri almaya hak kazanan öğrencilere ödüllerini takdim etti. 
Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen ödül töreninin ardından, Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, Cumhuriyet Halk Partisi Erdek İlçe Başkanı Metin Uysal, Cumhuriyet Halk Partisi Erdek İlçe Kadın Kolları Yönetimi, Belediye Meclis Üyeleri, çok sayıda öğrenci ve vatandaşın katılımı ile çevre temizliği yapıldı.

Etiketler :
5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri Düzenlendi -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net