Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Çiftlik Bank Türevlerine Dikkat
Çiftlik Bank Türevlerine Dikkat
...
12-05-2018 13:12
GÜNDEM
0 Yorum
312 Okunma
Haberi Yazdır

Tüketici Birliği Federasyonu Tarafından Ülkenin En Önemli Sorunlarından Birinin Yoksulluk Olarak Belirtildiğini Söyleyen Bandırma Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Mehmet Tanrıkut, Bu Yoksulluğun Da İnsanları Dolandırıcı Şebekelerine İttiğini Vurguladı.

Şu an Türkiye’de aktif olarak faaliyet gösteren en az 11 tane daha Çiftlik Bank benzeri yapılaşmaların olduğunu söyleyen Bandırma Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Mehmet Tanrıkut tüketicileri uyardı. Giderek büyüyen yoksullaşmanın Çiftlik Bank türevi dolandırıcılık şebekelerine yönelen insan sayısını arttırdığını dile getiren Tanrıkut, hükümetin bu tür yapılaşmalara acil el atması gerektiğini ifade etti.

Konuşmasında bir Tüketici Bakanlığı kurulması gerektiğini de belirten Tanrıkut, şu sözlere yer verdi, “Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, Konsey toplantısında yaptığı değerlendirmede, ülkenin en önemli sorununun yoksullaşma olduğunu söyledi.

Yoksullaşmanın beraberinde gelir dağılımı adaletsizliğini artıyor. Açlık ve yoksulluk sınırındaki artış ürkütücü boyutlarda. Gelir dağılımı adaletsizliği de giderek keskinleşmektedir. Bu sürecin doğal sonucu sınıf atlama, yoksulluğunu dindirme telaşında olan tüketicilerin Çiftlik Bank ve benzeri dolandırıcılık şebekelerinin eline düşmeleridir. 24 Haziran seçimleri sonrasında göreve gelecek olan iktidarın en önemli işi, yoksullaşma sürecine çare bulmaktır.

Çiftlik bank olayında asıl suçlu gerekli denetimi yapmayan kamu otoritesidir. Arkalarında hangi mafya şebekesinin olduğu bilinmeyen birtakım insanlar para toplayıp tüketicileri dolandırırken, ne Bakanlık, ne BDDK, ne SPK olaya müdahil olmamış, fatura tüketicinin saf olmasına çıkarılmıştır.

Tüketici Örgütleri Genel Başkanı Fuat Engin konseyde yaptığı konuşmada yıllardır bahsettiği Tüketici Bakanlığının kurulması gerektiğini belirtmişti. Tüketici sorunlarını çözümlemek için, tüketicileri mağdur etmemek için Tüketici Bakanlığı kurulması artık zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca hükümetlerin Tüketici dernekleri ve federasyonlarını kamu dernekleri statüsü içerisine alıp desteklemeleri gerekmektedir.” /Ahmet Türkmen-Umut Sunci

Etiketler :
Çiftlik Bank Türevlerine Dikkat -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net