Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Kırcı:Maarif VakfıAnadolu’nun İrfanını Dünya İle Buluşturuyor
Kırcı:Maarif VakfıAnadolu’nun İrfanını Dünya İle Buluşturuyor
...
11-05-2018 11:53
GÜNDEM
0 Yorum
135 Okunma
Haberi Yazdır

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, Makedonya’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. İlk olarak Üsküp’te Uluslararası Balkan Üniversitesi ve Türkiye Maarif Vakfı tarafından düzenlenen panelde “AK Parti Hükümetlerinin Balkan Politikası” hakkında sunum yapan Kırcı, devamında Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün ve Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara ile birlikte Makedonya Başbakanı Zoran Zaev’i ve Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’u ziyaret etti. UETD Üsküp Temsilciliği’nin de ziyaret edildiği programda Makedonya'nın Tetova şehrinde bulunan Maarif Okullarının açılışı yapıldı. Kırcı burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti.

MAARİF VAKFI ÖNEMLİ BİR TARİHİ DÖNEMEÇTE KURULDU

Son 16 yılda Türkiye olarak dış politikada yumuşak gücün öne çıktığı bir politik vizyon benimsediklerini ifade edenKırcı, “Kalkınma yardımlarında açık ara dünyanın birinci ülkesi olduk. Her alana yayılan planlı ve hızlı bir gelişme çabasının ardından kısa sürede özgüvenimizi kazandık ve tarihi iddialarımızı yeniden sahiplendik. Şimdi özellikle kalkınma yardımları konusunda kazandığımız başarıyı uluslararası eğitim alanında da kazanmak istiyoruz. İşte Maarif Vakfı’nın kurulması tam da bu noktada gündeme geldi. ”dedi.

İNSANLIĞIN BARIŞ VE ADALET İDEALLERİNE HİZMET EDİYORUZ

Türkiye adına MEB dışında eğitim kurumu açma yetkisine sahip tek kuruluş olan Maarif Vakfı’nın kritik bir zamanda kurulduğunun altını çizen Kırcı, “Savaş, şiddet ve terörün kol gezdiği, bu zulümler karşısında uluslararası kuruluşların tepkisiz kaldığı bir konjonktürden geçiyoruz. Vakfımızın kuruluşu da küresel sistemin yeniden yapılandırılma ihtiyacının ortaya çıktığı bir döneme denk geldi. Zengin medeniyet mirasımızı sizlerin aracılığıyla tüm dünyaya yansıttığımızda insanlığın önemli sorunlarına çareler üretecek nesiller yetiştirebiliriz İnsanlığın barış ve adalet ideallerine hizmet ediyoruz.” dedi.

ULUSLARARASI EĞİTİMDE FETÖ TEKELİNİ KIRDINIZ

17-25 Aralık sürecinden sonra FETÖ ile mücadelenin hız kazandığı bir dönem yaşandığını belirten Kırcı “Hainler yıllarca yurt dışında Türkiye’nin adını duyuruyoruz diyerek milletimizin halisane duygularını istismar etmeye çalıştılar. Çarpık anlayışları doğrultusunda yetiştirdikleri insanlarda önce milli bilinci yok ettiler. Sinsi ve gizli yöntemlerle Türkiye’yi ateşe atmak istediler. 15 Temmuz’da milletimizden sağlam bir tokat yediler. FETÖ’nün darbe girişiminde şehitlerimiz ve maddi zararlarımız var ama bu hainlerin verdiği en büyük zarar yetişmiş insan kaynağımıza oldu. Sizler 2016’dan 2018’e iki yıl içinde Türkiye’nin kıtalara yayılan eğitim köprüsü oldunuz ve yurt dışındaki FETÖ tekelini kırdınız. Yürüttüğümüz yoğun diplomasi faaliyetleri neticesinde 10 ülkede FETÖ iltisaklı 76 okul Maarif Vakfı’na devredildi. 29 da yeni okul açıldı. Bugün toplam 105 okulda toplam 10 bin öğrenciye hizmet veriliyor” dedi.

ANADOLU’NUN İRFANINI DÜNYA İLE BULUŞTURUYORSUNUZ

Maarif Vakfı’nın Anadolu insanının bilgi ve irfanını dünya ile buluşturduğunu söyleyen Kırcı “Bizler çok iyi biliyoruz ki bizi birbirimize bağlayan bağlar çok köklü, çok derin ve çok sağlam. Bizlerin tek yapmaya çalıştığı yılların bize verdiği bu güçlü bağları evlatlarımıza aktarabilmek. Her geçen gün acımasızlaşan, çocukların öldürüldüğü, kadınların ve masumların acımasızca katledildiği bir dünyada biz kalıcı, güzel dostluğu ve kardeşliği güçlendiren eserler bırakmak istiyoruz. Ve inanıyoruz ki dostluğun ve kardeşliğin hakim olduğun bu topraklarda, işte bu okullarda yetişen çocuklar inşallah tüm dünyaya dostluğu, kardeşliği insanlığı öğretecekler.Okulumuzun iki ülke arasında sağlam bir iletişim kurulmasına hizmet edeceğine inanıyor, hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. ”dedi.

Etiketler :
Kırcı:Maarif VakfıAnadolu’nun İrfanını Dünya İle Buluşturuyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net