Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Fayans Ustalarına Seminer
Fayans Ustalarına Seminer
...
10-05-2018 11:51
GÜNDEM
0 Yorum
292 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Yılmazlar, bölge ustalarına fayans, su yalıtımı mesleki yeterlilik belgesi gibi konularda bilgilendirme semineri düzenledi.

Bandırma bölgesinde yaklaşık 150 ustanın katılımıyla gerçekleşen seminerde Güney Marmara Bölge Müdürü Gürkan Ketan, Müşteri Hizmetler Yönetim Müdürü Âdem Cevizci bölge ustalarını bilgilendirdi. Seminer de 1 Haziranda zorunlu hale gelen su yalıtımı hakkında önemli bilgiler veren Cevizci, aynı zamanda da mesleki yeterlilik belgesi, fayans yapıştıcıları, ısı yalıtımı, su yalıtımı belgeleri ve seramik uygulamaları gibi konularda geniş detaylı bilgi sundu.

Binalara Su Yalıtımı Zorunluluğu Geldi

Binalarda su yalıtımını zorunlu kılan yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren yürürlükte olacak yönetmelik gereğince, yeni binalar için hazırlanan projelerde su yalıtımının da yer alması gerekecek. Ayrıca, sudan etkilenecek hastaneler, okullar, yurtlar, kamu binalarında ve yüksekliği 51 metreyi geçen binalarda su yalıtımı yapılması zorunlu olacak.

Yönetmelik ile yeni yapılacak binaların toprakla temas eden temel, döşeme ve bodrum duvarlarında, çatılarında, balkon ve ıslak hacimlerinde su yalıtımı yapılacak Mevcut binalarda ise su yalıtımı gerektiren tadilat yapılması veya su etkisine karşı yalıtım ve/veya drenaj önlemi alınması halinde yine yeni Yönetmelik esaslarına uyulması gerekecek.

Su Yalıtım Detayları Mimari Ve Tesisat Projelerinde Gösterilecek

Bina bölümlerinde uygulanacak su yalıtım detayları, drenaj sistemleri ve kullanılacak malzemeler, ilgili standartları da belirtilerek, ilgisine göre mimari ve tesisat projelerinde gösterilecek.  Temel altı, iksa yüzeyleri, dilatasyon gibi taşıyıcı unsurlarla ilişkili su yalıtım detayları ayrıca statik projede de belirtilecek.

Balkon ve Çatılarda Su Yalıtımı

Balkon ve çatılarda uygulanacak yalıtım detayları; yüzeyin eğimi, alanı, kullanım amacı, çatının türü, bitkilendirme yapılıp yapılmayacağı, maruz kalacağı en düşük ve en yüksek sıcaklıklar, rüzgâr yükleri, yağış miktarı, güneşin zararlı ışınları gibi iklim koşullarına bağlı etkiler dikkate alınarak belirlenecek. Toprak veya dış hava ile temas eden eğimli çatılar, teras çatılar (gezilen veya gezilmeyen) ile balkon ve benzeri alanlardaki su yalıtım tedbirleri, basınçsız su etkisi dikkate alınarak tasarlanacak.

Binaya bitişik olarak, çevresinde uygulanacak zemin kaplamaları, yağmur sularının uzaklaştırılması ve filtrasyonuna imkân sağlayacak şekilde uygulanacak. Hbr: Serhat Barış

Etiketler :
Fayans Ustalarına Seminer -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net