Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > MEM’de Yabancı Uyruklu Öğrenciler Kayıt Yaptırıyor
MEM’de Yabancı Uyruklu Öğrenciler Kayıt Yaptırıyor
...
10-05-2018 11:50
GÜNDEM
0 Yorum
235 Okunma
Haberi Yazdır

Meslek sahibi olmak için Bandırma Mesleki Eğitim Merkezi’ne kayıt yaptıran çok sayıda yabancı uyruklu öğrenci haftanın belirlenen gününde eğitimlerini sürdürmekte.

6 yıldır Türkiye’de yaşayan Muhammed Akraa adlı Suriyeli bir kişi kayıtlarını yaptırıp asansör şirketinde çalışmaya başladı. Mesleki Eğitim Merkezi müdürü İbrahim Delen, öğrencinin müracaat ettiğini ancak okuma yazma belgesini yanında getirmediği için önce kaydının yapılmasının gerektiğini söyledi. Suriyeli öğrenci, babasının mühendis olduğunu, Türkiye’yi çok sevdiklerini belirterek burada yaşamaktan mutlu olduklarını belirtti.

Mesleki Eğitim Merkezi müdürü İbrahim Delen konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Kayıtlarımız sürekli devam etmekte. Suriyeli veya yabancı uyruklu öğrencilerimizin de kayıtları devem ediyor. Bize bir öğrencimiz geldi, öğrencimiz daha önce başvuru yapmıştı ve okuma yazma belgeleri gerekiyor çünkü geldiği ülkedeki belgelerini yanın da getirememiş. Okuma yazma belgeleri ile biz kayıtlarını gerçekleştirebiliyoruz. Onlarında sürekli kayıtları devem ediyor. Bakanlığımız da yabancı uyruklu vatandaşların Mesleki Eğitim Merkezi’ne kayıtların yapılması konusunda öncülük ediyor, teşvik ediyor. Topluma uyum, meslek edinilme konusunda yardımcı oluyoruz. Kayıt oluyor pratik eğitimde işlerine başlıyor. Önümüzdeki yıl haftada bir gün olmak üzere okulumuza gelecekler. İnşallah 4 yılın sonun da ustalık belgesi alarak eğer burada kalacaklar ise o işyerini açabilecek. Eğer memleketine dönerlerse buradaki bilgilerini ve işini oraya taşıma şansı yakalayacaklardır”. Ahmet Türkmen/Serhat Barış  

Etiketler :
MEM’de Yabancı Uyruklu Öğrenciler Kayıt Yaptırıyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net