Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Köy Enstitüleri Kapatılmamalıydı
Köy Enstitüleri Kapatılmamalıydı
...
17-04-2018 12:07
GÜNDEM
0 Yorum
328 Okunma
Haberi Yazdır

1940 Yılında zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ile İsmail Hakkı Tonguç tarafından kurulan Köy Enstitülerinin yarın 78. Yılı kutlanacak. Okulun 3. Dönem mezunlarından 92 yaşındaki Sabri Erdoğan ile Marmara Medya Grubu olarak özel röportaj gerçekleştirdik. Erdoğan” Köy Enstitülerinin kapatılması çok yanlıştı, kapatılmamalıydı” dedi.

Aslen, Samsunlu olan ve 55 yıl önce tayinle geldiği Bandırma’da emekli olup yerleşen 92 yaşındaki Sabri Erdoğan Samsun Lâdik Köy Enstitüsü 1946’ı mezunu.  Erdoğan, Köy Enstitülerinin kuruluş amacının köy çocuklarını alıp eğittikten sonra tekrar köylere gönderip yoksul, eğitimsiz, yıllarca ihmal edilmiş köyleri ve köylüyü kalkındırmak olduğunu söyledi.

Sabri Erdoğan” Köy Enstitüleri Cumhuriyetin can suyu niteliğindeydi. Laikliğin, uygarlığın, demokrasinin, çağdaş yaşamın Atatürk devrim ve ilkelerinin de kökleşmesini amaçlayan bir eğitim modeliydi. Kurtuluş savaşı ile emperyalizmi yenilgiye uğratan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kutsal isyanı kutsal barışla taçlandırmasını dış güçler ve gerici çevreler içlerine sindiremediler. Ülkemizde isyanlar, karışıklıklar çıkarmak için var güçleri ile çalıştılar. İçeride de egemen güçler ve feodalite’nin de desteği ile enstitüleri kapatmak, kapattırmak için çeşitli bahaneler uydurarak bu eğitim kurumlarını kapattırdılar. Eğitim üretim içindir ilkesini benimseyen köy enstitüleri modelinin kapatılması ülkemiz için çok büyük bir kayıp olmuştur. Ne zaman ki 17 Nisanlar geldiğinde hep içim sızlar, bu onarılmaz yara içime dert olmuştur. Bandırmaya bir tayin ile geldik döneriz dedik dönemedik ve burada kaldık. Yani 55 yıldır Bandırmada ikamet etmekteyim. Köy Enstitülerinin kapatılması eğitim camiamızın büyük kayıplarındandır diyebilirim” açıklamasında bulundu. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
Köy Enstitüleri Kapatılmamalıydı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net