Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > 8 Nisan Dünya Romanlar Günü Kutlandı
8 Nisan Dünya Romanlar Günü Kutlandı
...
10-04-2018 12:04
GÜNDEM
0 Yorum
397 Okunma
Haberi Yazdır

Uluslararası Erdek Romanları Dayanışma, Kalkındırma Kültür, Eğitim ve Spor Kulübü Derneği tarafından hazırlanan kutlama programı ile  8 Nisan Dünya Romanlar Günü Erdek’te çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

Erdek Ali Haydar Sarı Sahil Bandı girişinden kortej yürüyüşü ile başlayan kutlama programı, Erdek Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program,  Bandırma Bizim Çocuklarımız Sanat Kültür ve Doğa Derneği tarafından sunulan konser ve çeşitli dans gösterileri ile devam etti.
Kutlamalara Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı,  Uluslararası Erdek Romanları Dayanışma, Kalkındırma Kültür, Eğitim ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Yaşar Demirörs, Cumhuriyet Halk Partisi Erdek İlçe Başkanı Metin Uysal, Cumhuriyet Halk Partisi Erdek İlçe Kadın Kolları, Erdek Ticaret Odası Başkanı Özlem Sarı, Belediye Meclis Üyesi Nimet Kalafat, muhtarlar,Erdekli Roman Vatandaşlar ve hafta sonunu Erdek’te geçirmek isteyen misafirler katıldı.

Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı; yapmış olduğu konuşmasında Erdek’te bulunan Roman vatandaşların Dünya Romanlar gününü kutlayarak sözlerine şöyle devam etti;  Yeryüzündeki tüm renklerin en canlısını kullanan tek ırk Romanlar Hoş geldiniz. Turuncunun, kırmızının, pembenin en canlısını kullanan   Romanlar sizi seviyorum. Genel olarak hiçbir ırkın gözü doymaz. Ama insan olup da karın tokluğuna mutlu olabilen ve eğlenmeyi bilen hayatı Yüce Yaradan’ın emrettiği gibi yaşayan tek millet sizsiniz. Komşusu açken uyumazsınız karın tokluğuna mutlu olmayı bilirsiniz. Bu çok özeldir.İslam'ın da bütün dinlerin de emri budur. Onun için ben sizi her zaman seviyorum. Biliyorsunuz maddi imkanlarımız el verdiğince de hep sizlerin yanında olmaya çalışan bir kardeşinizim, bir dostunuzum, bir ağabeyinizim. 1999'da ilk belediye başkanı olduğumda yaklaşık 80 hane Roman vatandaşımız çadırda yaşıyordu. İlk yaptığım ve önemsediğim işlerden biri ihtiyaç sahibi bütün Roman vatandaşlarımıza bir kuruş para almadan evlerini yapmak ve hayata geçirmekti. 80 tane konutu 2009'a kadar olan süre içerisinde  tamamladık. Tüm çadırda yaşayan Roman vatandaşlarımızı oraya aldık. Çağ dışı ve zor şartlarda yaşayan herkese konteyner ev vererek sorunlarına çözüm olduk.

Eğitimde de çok ciddi sıkıntılar oluştu. Şu anki adrese yönelik eğitim sistemi ile maalesef bugün Türkiye'nin birçok yerinde sınıf ayrımı oluştu. Okullar zengin okulu, fakir okulu, Roman okulu diye ayrıldı. Bunu düzeltmemiz gerekiyor. Bütün okulların karma olarak ülkenin bütün sosyal katmanlarını içerir bir şekilde, kaynaşır bir vaziyette yeniden yapılanması lazım. Eğitimde fakir, zengin ayrımı olsun istemiyorum. Bugün Dünya Romanlar Günü’nü ilk kez kutluyoruz. Uluslararası Erdek Romanları Dayanışma, Kalkındırma Kültür, Eğitim ve Spor Kulübü Derneği’ne bu kutlama programı için teşekkür ederim.’dedi.

Konuşmasının sonun da Başkan Sarı Erdek Zamanı Festivali,  Hıdırellez  ve 18 Eylül'den sonra yapılacak olan Barış Festivali programları ile ilgili kısa bilgi verdikten sonra tekrar Roman vatandaşların  8 Nisan Dünya Romanlar Günü Kutladı.  Canan Babacan Yıldız

Etiketler :
8 Nisan Dünya Romanlar Günü Kutlandı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net