Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Çocuklarımızı Bağımlılıklara Karşı Nasıl Korumalıyız?
Çocuklarımızı Bağımlılıklara Karşı Nasıl Korumalıyız?
...
13-02-2018 10:32
GÜNDEM
0 Yorum
285 Okunma
Haberi Yazdır

Marmara Televizyonu’nda yayınlanan Rengarenk Programına Konuk Olan Kişisel Gelişim Uzmanı Gonca Türk Çağımızın Önemli Sorunlarından Biri Halini Alan “Bağımlılık” Üzerine Önemli Bilgilerde Bulundu.

Her hafta Çarşamba günleri Ana Haber Bülteni’nin hemen ardından Marmara Televizyonu’nda yayınlanan Rengarenk programı yine birbirinden önemli konuklara ışık tutuyor. Özlem Kurt’un hazırlayıp sunduğu ve Kişisel Gelişim Uzmanı Gonca Türk’ün konuk olduğu Rengarenk programında bağımlılık üzerine konuşulurken programda öne çıkan satır başları ise şu şekilde oldu.

Bağımlılık nedir?

Bağımlılık kendi özgür iradenizi kullanarak kopamadığınız her türlü madde ile geliştirdiğimiz üstün bağa denir. Daha çok uyuşturucu bağımlılığına yakın konuşacağız ama önce bir ana çatısını açmakta fayda var. Bağımlılık günümüzde en çok alışveriş, kumar, tütün ve mamulleri, seks bağımlılığı gibi alanlarda kendini gösteriyor. Tabi daha birçok bağımlılık var ama bunun aslında en altındaki neden psikolojik açlıklar ve kişisel sorunların olması ya da başka boşlukları bunlarla doldurma çabası diye biliriz.

Bağımlılıklar aileler de de yaşanıp zamanla alışkanlığa neden oluyor. Anne çocuğuna bağımlı davranıyor, koca eşine bağımlı davranıyor ve sen olmazsan yaşayamam tarzında bir hal alıyor. Bunlar sağlıklı davranışlar değil. Her birey hayatta tek başına kalabilme becerisini göstermelidir.

İnsan neden alkol ya da madde bağımlısı olur neden ihtiyaç duyar?

Daha çok Duygusal açlığın etkisi var. İlgisizlik, duygusal açlık, travmalar, depresyonlar, bu gerçeklerle yüzleşmek istememeler, gerçekten kaçmalar madde bağımlılığına neden olabilir.

Bağımlılığın aile içindeki kopukluklar ve iletişimsizliklerde etkisi nedir? Aile bireyleri birbirini yönlendirmeye yardımcı olabilirler mi?

Kişi zaten kendi aile bağlarından kopuksa önce içine kapanıyor ve sonra içinde başka şeyler geliştirmeye başlıyor haliyle burada da yanlışa düşebiliyor. Hele yanlış arkadaşlar edindiği zaman maalesef yanlışa düşmesi çok daha fazla olası hale geliyor. Genelde çocuklar bu zamanlarda kendilerini sokaklarda arıyorlar. farklı bir ortam da kendilerini bulabiliyorlar. Çocuklarınızın sizinle sürekli iletişim halinde olması ve paylaşması lazım. Onun içinde yargılamayı ve suçlamayı azaltmak lazım ki çocuğunuz size o gün yaşadığı her şeyi anlatsın. Yoksa anemin tantanasını, babamın fırçasını çekemem kafam kaldırmaz moduna giriyorlar. Çocuk aman neyse şimdi buda bana kalsın dememeli. Toplumsal tehlikelere açık olmamız lazım, uyanık olmamız lazım.

Böyle bağımlılıkların olmaması için çocuklarımızı sosyal faaliyetlere yönlendirmemiz gerekiyor mu?

Konu sağlıksa özellikle sporla ilgili aktiviteleri ben çok tavsiye ediyorum. Çünkü sporla ilgilenen çocuk mecburen sağlıklı besleniyor, düzenli yaşıyor, disiplinli bir yaşamı oluyor. Haliyle mecburen çevresinde de hep kendi gibi belli saatler de yemek yiyen, ders çalışan, müsabakalara hazırlanan, idmanlar yapan insanlar oluyor. Haliyle bir de okul dersleri var ve okul derslerine de zaman ayırcak Böyle bir çocuğun serseriliğe ve aylaklığa daha az vakti oluyor. Sağlıklı beslenmek zorunda olduğu için de o medde bağımlılıkları daha az elverişli hale geliyor.

Madde bağımlısı çocuklarımıza nasıl yardımcı olabiliriz?

Bağımlı olan çocuklarımızın tabi ki öncelikle tedaviye yönlendirilmesi lazım. Çocuk eğer bağımlı ise kesinlikle bu terkin ile terapiyle değil gerçekten ciddi bir arınma tedavisi ile AMATEM gibi bu konuya çok ciddi eğilen tedavi merkezlerine yönlendirilmelidirler. Çocuğu tamamen çözüm odaklı bir şeye yönlendirmek şart.

Çocukların internet bağımlılığı nasıl gözlemlenebilir ve bunun önüne nasıl geçilir?

Bağımlılıklar ile ilgili gençler sürekli uzmanlar tarafından bilinçlendirilmelidir Bunu öğretmenler değil konun uzmanları yapmalıdır. Madde bağımlılığına kesinlikle maddeden anlayan bir uzmanın girmesi gerekir. İnternet bağımlılıklarında da belki bir psikiyatrın ilgilenmesi gerekir.

Bir kere bir kota koymak gerekiyor. Yani çocukların internetini önce sınırsız yapıp yani sınırsız internet satın alıp sonra da internete sınırsız girme diyemezsiniz. Anne ve baba olarak bazen gerçekten garip davranışlar tercih ediliyor. Çocuğun paketini yüksek internetli paketlerle değiştiriyoruz, telefonunu hızlandırıyoruz, 3G’ den 4G’ ye yükseltiyoruz, sonra da diyoruz ki telefonu elinden bırak. Önce bir kere buna zemin hazırlamayacağız.

Bakın bunu hep söylüyoruz. Kesinlikle bilgisayar salonda olmalıdır. Çocuğun odasında olmamalıdır. Bu salonun estetik kaygıdan dolayı gelende annenin çok hoşuna gitmiyor. Mesela bilgisayarın salonda olması çocucuğun hangi sitelere girdiğini de kontrol etmemizde faydası olacaktır. 

Dediğim gibi daha anlayışlı olmak daha kontrolcü olmak çocuğu duygusal olarak aç bırakmamak duygusal yakınlığı ve kontağı kontrol etmek çok önemlidir. Çocuklarınızı sağlıklı aktivitelere mesela spor aktivitesine yönlendirebilirsiniz. Yeni arkadaşlarını tanımak tanıştırmak istemiyorsa takip etmek öğrenmek ya da yemeğe davet etmek bir doğum günü partisi planlamak, organizasyonlar uydurup muhakkak çocuğa ulaşmak gerekir.

Gereken önlemleri almak gerekiyor. Ergenlikte de böyle bir sıkıntı varsa bir uzmandan hemen yardım alın.  Utanmayın, sıkılmayın. Çünkü çocuğunuz elden gitmeden gerekli kliniklerde gerekli güvenlik önlemlerini alıyorlar. Yeri geliyor ismini ve soy ismini bile değiştiriyorlar. O tür bilgiler artık dışarı sızmıyor. Çocuğun sağlığı ve geleceği için duyarlı olmak gerekir. İşin özü sevgi yeter. Sevgi tek ilaç.

 

Etiketler :
Çocuklarımızı Bağımlılıklara Karşı Nasıl Korumalıyız? -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net