Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Her Yıl 6 Milyon Can Alıyor
Her Yıl 6 Milyon Can Alıyor
...
10-02-2018 10:00
GÜNDEM
0 Yorum
315 Okunma
Haberi Yazdır

Kardiyolog Dr. Selim Panç, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada; sigara kullanımının, insan vücudunun savunma sistemini çökerterek sayısız hastalık ve ölümlere zemin hazırladığını vurguladı.

9 Şubat, 1987 yılından beri Dünya Sağlık Örgütü tarafından Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kabul ediliyor. Her yıl ülkemizde 100 bin, dünya genelinde ise 6 milyon kişi sigaradan dolayı hayatını kaybediyor. Kardiyolog Dr. Selim Panç, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Sigara insan sağlığının bir numaralı düşmanıdır. Tüm ölümler içinde sigaradan kaynaklanan ölümler ilk sıradadır.

Dr. Selim Panç “Sigara içimi kalp hastalıkları, kanser ve akciğer hastalıklarına yol açmaktadır. Sigara dumanında 4 bin 500 farklı kimyasal madde bulunduğu ve bunların 80 den fazlası kanser yapıcı özelliğe sahiptir. Kansere yol açan sigara, her gün binlerce genci çeşitli tuzaklarla kendisine başlatıyor ve bunlarında yarısından çoğunu maalesef bağımlı kılıyor. Her nefeste vücutta yaklaşık 50.000 hücreyi öldüren sigara, yaşamımızdan da 5 dakika çalıyor,  bu bir ömürde 7 yıl kadar bir eksilme demektir. Her 12 saniyede bir kişi sigaraya bağlı hastalıklardan ölüyor. Her yıl Dünyada milyonlarca kişi aktif olarak sigara içtiği için ve yüz binlerce insan sigara dumanına maruz kalması nedeniyle yaşamını yitiriyor. Ailede anne veya baba sigara içiyorsa çocuklarda sigara içiyor demektir. Aynı zamanda bu çocukların ileriki yaşamlarında sigara bağımlısı olma olasılığı da çok yüksektir.

Türkiye’de Beş Milyon İnsan Pasif İçici

 Türkiye’de maalesef yaklaşık beş milyon insan pasif içici olarak her gün sigara dumanına maruz kalmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, dünyada bir milyar yüz milyon sigara kullanıcısı belirlenmiştir. Bunların yarısı sigaraya bağlı oluşan hastalıklardan dolayı hayatını kaybedeceklerdir. Türkiye’de her yıl yaklaşık yüz yirmi bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan dolayı hayatını kaybettiği istatistikî olarak ispat edilmiştir. Sigarayı bıraktıktan sonra öksürüğün azaldığı ve üç ay içerisinde kayıp olduğu görülmektedir, akciğerler sekiz ayda kendisini temizlerken bu süre damar sisteminde üç yıldır.Sigarayı bırakınca soluk alıp verme kolaylaşır, koku ve tat alma duyuları iyileşir, bağışıklık sistemi güçlenir devam eden süreçte ise kalp krizi geçirme riski ilk günlerden itibaren azalır ve bir yılın sonunda risk yüzde 50 azalır.

Beyin kanaması ve bacaklardaki damar hastalığı riski yüzde 30-50 oranında azalır. İlerleyen kansere yakalanma riski ciddi oranda azaldığı görülmektedir. Sigara çok yönlü bir bağımlılıktır. İnsanlarda dost, arkadaş algısı yaratarak kendisine alıştırır. Sigara insan sağlığının en büyük düşmanı olup kendimiz bırakamıyorsak, kurtulmak için uzman desteği almak gerekir. Sigarasız , sağlıklı bir yaşam dileklerimle”. Serhat Barış

Etiketler :
Her Yıl 6 Milyon Can Alıyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net