Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Sahil Yenice’de Temel Atıldı Açılış Yapıldı
Sahil Yenice’de Temel Atıldı Açılış Yapıldı
...
09-02-2018 10:48
GÜNDEM
0 Yorum
430 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Sahil Yenice Mahallesi Düğün Salonu ve Sosyal Tesisler temeli törenle atıldı. Ardından mahalle meydanında yer alan Atatürk büstü açılışı gerçekleşti.

Bandırma Belediyesi tarafından Sahil Yenice Mahallesine yaptırılan Düğün Salonu ve Sosyal Tesisler temel atma töreni ile Atatürk büstü açılış törenine Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, CHP Bandırma İlçe Başkanı Atilla Atakay, CHP Erdek İlçe Başkanı Metin Uysal, CHP Bandırma ve Erdek Belediye meclis üyeleri, ADD Bandırma Şube Başkanı Uğur Kayaalp, CHP Bandırma Kadın ve Gençlik Kolları ile çok sayıda vatandaşlar katıldı. Düğün Salonu ve Sosyal Tesisler temel atma töreninde ilk konuşmayı mahalle muhtarı Nuri Varlık yaptı. Ardından belediye meclis üyesi Selim Panç ve Bandırma belediye başkanı Dursun Mirza vatandaşlara hitap etti. Temel atma töreninden sonra mahalle meydanında yeni yapılan Atatürk büstünün törenle açılışı gerçekleştirildi. Burada da muhtar Nuri Varlık, ADD Bandırma Şube Başkanı Uğur Kayaalp ve belediye başkanı Dursun Mirza birer konuşma yaptı. Törene katılan davetlilere ve vatandaşlara yemek ikramında bulunuldu.

“Belediye başkanıma çok teşekkür ediyorum”

Temel atma töreninde konuşan Sahil Yenice Mahalle Muhtarı Nuri Varlık “ Bildiğiniz üzere mahallemiz büyük bir mahalle. Bandırma'nın doğusunda kalan Bin nüfuslu,  240 hanesi olan bir mahalledir. Herkesin bildiği gibi ceviz fidancılık işi ile ilgileniyorlar. Mahallemizin birçok eksik yönleri vardı. Bunların başında yollarımız, mahalle aralarındaki yollarımız, düğün salonumuz ve sahilimizde birçok eksik yönler vardı. Bu eksikleri gidermek için bizlere büyük destek veren Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’ya çok teşekkür ediyorum. Mahallemizin içerisindeki yolların parke taşı döşenmesi bizi onure etti. Muhtar olarak mahallemizde bir düğün salonu eksikliği için bir çok mücadele verdim. Bu eksikliği gidermek için de Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, bizlere söz verdi. Bugün de bu düğün salonunun temelini atmak için bir araya geldik. Mahalleli halkımız düğünlerini sokak aralarında yapıyordu. Mahallelerimize de bu durum hiç yakışmıyordu. Bu mahalle bunu hak etmiyordu.  Belediye başkanımız bu konuda bize önderlik sağladı. Bu önderliği sayesinde başkanıma bir daha teşekkür ediyorum” dedi.

“Bu köylü olmaktan mutluluk duymaktayım”

Belediye meclis üyesi Selim Panç’ta konuşmasında şu sözlere yer verdi.”Bu köyün havasını kokladım, suyunu içtim. Bu köylü olmaktan çok mutluluk duyuyorum. Bizim mahallemiz 1926 yılında nüfus mübadelesi ile Selanik Kavala’dan geldi. Geldiğinden beri küçücük yere tırnaklarıyla kazıyarak köyümüz bugünlere kadar ilerledi. Öncelikle köylümüz büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla geçimlerini sağlardı. Büyük dedelerimiz Kavala'dan keçileri ile beraber buralara göç ettiler. Zamanla büyük ve küçükbaş hayvanları para yapmadığı için farklı yollara başvurma çaresinde oldular. Köylümüz farklı iş kollarından olan ceviz olayını keşfettiler, şu an itibariyle köylümüz 5 milyon ceviz fidanı üretmektedir. 5 Milyon ceviz fidanının ülke ekonomisine katkısı yaklaşık olarak 25 Milyon liradır. Bu köyümüz üretken bir köydür. Ülke ekonomisine büyük katkı sunan bir köydür. Aynı zamanda üretilen bu cevizin yüzde 70’i de yurtdışına ihraç edilmektedir.

Sahil Yenice mahallemizde her yıl onlarca düğün yapmakta. Maalesef ki düğünlerimizi sokak aralarında yapıyorduk. Bazen yağmur yağıyordu, bunun için branda, tente gibi malzemelerle örterek meşakkatli bir şekilde düğün yapıyorduk.  Bandırma Belediye başkanımız da bu konuda bizlere söz verdi ve bu sözünü yerine getirdiği için başkanımız Dursun Mirza’ya çok teşekkür ediyorum”.

“Bu mahalleye severek geliyorum”

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza” Sahil Yenice Mahallemiz, güler yüzlü, misafirperver ve çalışkan insanlarıyla çok sevdiğimiz bir mahallemizdir. Bu mahalleye her gelişimde severek geliyorum, isteyerek geliyorum ve gelmekten de çok mutluluk duyuyorum. Bugün de özel ve mutlu günde beraberiz. Üretilen ceviz fidanları ile birlikte Bandırma'nın adını tüm Türkiye'ye duyurdunuz. Şimdi de tüm dünyaya duyuruyorsunuz. Onun için Bandırmalı olmaktan ve bu mahallede bulunmaktan mutluluk duyuyorum.Şu konudan bahsetmeden geçmeyeceğim. Ordumuz Afrin'de bir mücadele veriyor. Orada şehit olan askerlerimiz var onları saygı ile yad ediyorum, Allah rahmet diliyorum. Ayrıca yaralılarımız var onlara acil şifalar diliyorum. Sınırlarımızın ötesindeki bu harekat bizim ulusal bir meselemizdir. Ülkemizin güvenliği için sınır ötesinde terör unsurlarını bertaraf etmek üzere, onların ülkemize zarar vermemesi için yapılan bir harekattır. Bizler bu harekatı destekliyoruz. Kahraman ordumuzun bir an önce hedeflediği başarı yakalayıp ülkemize geri dönmesini istiyoruz.Bandırma Sahil Yenice Mahallesi'ne bir düğün salonu projesi hayata geçmektedir. Daha doğrusu temelleri çok önceden atıldı. İlk katını yaptık ve bitmek üzere, bir an önce bitirip hayata geçirerek mahalleli sakinlerimizin güzel bir şekilde kullanması için elimizden geleni yapıyoruz.

 

“Atatürk büstü de mahallemize çok yakıştı”

Aynı zamanda da mahallemizin tam merkezinde bulunan Atatürk büstümüzü çok bakımsız olduğu için ve yeri de uygun bir yerde olamadığı için de güzel bir yere koyduk. Muhtarımızın ve mahalleli sakinlerimizin istediği yere bu Atatürk büstünü yerleştirdik. Son olarak da mahallemizin içersinde yapılan ara yollara yaptığımız parke taşı. Mahallemizin sokak araları neredeyse bitti. Maalesef ki mahallemizin girişinden buraya kadar geldiğimiz noktaya parke taşı döşenmedi. Sebebine gelirsek eğer, ağır tonajlı kamyonlar gelecek parke taşını bozacak o yüzden. Öncelikle bu ağır tonajlı kamyonların işlerinin bitmiş olmasıyla bunun arkasından hemen bu kalan kısımları da parke taşı döşeyerek temiz görünüme kavuşacaktır.  İkinci sebebimiz ise malum Kış ayına girdik. Yağmurlar çok yağmaya başladı, ara verdik ama bunları da havaların iyileşmesi ile beraber tamamlayacağız. Bu hizmetler tamamlandıktan sonra Bandırma içinin bütün mahallelerine örnek mahalle olarak gösterilecektir. Bu düğün salonu tabanı ve ikinci katı ile beraber 500 metrekarelik alanda olacaktır. Ayrıca bir bölümü 250 metrekare ikinci katta tuvaletlerin olduğu bölüm, gelin odasının olduğu bölüm, mutfağın olduğu bölüm alt kat giriş kısmında olacaktır. Bu düğün salonunun maliyeti Bandırma Belediyesi'ne 1 milyon 100 bin lira. Ayrıca Sahil Yenice Mahallesinin iç kısımlarına parke hizmeti işi bittikten sonra 1 milyon 200 bin TL'ye mal olacak.

 BAŞKAN MİRZA ENGELLİ VATANDAŞA ARAÇ TESLİM ETTİ

Bandırma Sahil Yenice Mahallesinde ikamet eden Mustafa Çıpa adlı engelli bir vatandaşa Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza tarafından engelli aracı teslim edildi.

Belediye Sosyal İşler Müdürlüğü yetkililerinin getirdiği engelli aracına sahip olan Mustafa Çıpa, mutlu bir şekilde aracına binip birkaç metre tur attıktan sonra Belediye Başkanı Dursun Mirza’ya göstermiş olduğu duyarlılık ve yakın ilgi nedeniyle teşekkür etti. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
Sahil Yenice’de Temel Atıldı Açılış Yapıldı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net